بیمه بیکاری چیست؟

مقدمه‌  

اینکه افراد خلاف میل خود بیکار شوند به فراوانی اتفاق می‌افتد‌. ممکن است شرکتی که برای آن کار می‌کنند ورشکسته شود، ممکن است کسب و کار به بن بست برسد یا حوادثی سبب از بین رفتن کسب و کار شوند‌‌. درباره بیمه بیکاری در ادامه بیشتر بخوانید.

این اتفاقات از قابل پیش بینی نیستند و در صورت رخ دادن آسیب زیادی به فرد شاغل می‌زنند‌. اینجاست که بیمه وارد عمل می‌شود. بيمه هزینه‌ای را به خسارات احتمالی اختصاص می‌دهد و آماده است در هر موقعی از سال که خسارتی رخ داد آن را جبران کند.

بیمه بیکاری شرایط خاصی دارد و به افراد خاصی تعلق می‌گیرد. پیشنهاد می‌کنیم برای کسب اطلاعات بیشتر درباره بیکاری و بیمه آن تا انتهای این متن با ما همراه باشید.

بیمه مخصوص بیکاری به چه کسانی تعلق می‌گیرد؟

برای اینکه بیمه به شخص بدون کار تعلق بگیرد شخص باید از لحاظ قانونی بیکار محسوب شود. این به این معنی است که فرد بر خلاف میل خود کارش را از دست داده است و هم اکنون می‌تواند کار کند و نیاز به محیطی جدید برای فعالیت دارد.

باید مشخص شود که از دست دادن کار طبق اراده خود فرد بوده یا خیر‌‌‌. تشخیص این موضوع بر عهده نمایندگان سازمان تامین اجتماعی و افراد نماینده در محل اشتغال است.

«بیکاری موقت» از شرایطی است که بیمه به آن تعلق می‌گیرد‌‌. بیکار موقت کسی است که تغییرات اقتصادی محل کار او سبب شده شغلش را از دست بدهد و شورای عالی کار و وزارتخانه  مربوط به آن شغل این مساله را تایید کرده باشد.

همچنین حوادثی در محل کار رخ می‌دهند که ممکن است به از دست دادن شغل منجر شوند. حوادثی مانند آتش سوزی، سیل، زلزله و … که به محل کار یا کارکنان آسیب برسانند ممکن است کسب و کار را متوقف کنند و سبب بیکار شدن کارمندان گردند. این نیز شرایطی است که بیمه مخصوص بیکاری به آن تعلق می‌گیرد.

بیمه بیکاری
بیمه بیکاری

باید سریعا برای بیمه مخصوص بیکاری اقدام کنید

یک ماه پس از از دست دادن کارتان فرصت دارید که برای بیمه اقدام نمایید. باید بیکار شدنتان را به اداره کار و رفاه اجتماعی که مربوط به شغل قبلی‌تان است اطلاع دهید‌‌‌ تا اقدامات لازم صورت بگیرند.

اگر شرایطی پیش آمد که نتوانستید در این مدت برای بیمه اقدام کنید باید دلایل قانع کننده همراه با نامه از طرف کارفرما را به اداره بیمه تحویل دهید. توجه کنید که برای تعلق گرفتن بیمه به شما تاریخ  دقیق بیکار شدن بسیار مهم است و مبلغ پرداخت شده از همان روز محاسبه خواهد شد.

شرایط لازم برای بیمه مخصوص بیکاری چیست‌؟

باید شرایط خاصی داشته باشید تا بتوانید از بیمه بهره‌مند شوید. اولا این که قانون کار و تامین اجتماعی باید شامل شما شود و همچنین نباید تبعه کشور‌های غیر از ایران باشید‌. همان طور که قبلا هم ذکر کردیم باید صرف یک ماه به اداره مراجعه کنید و بیکاری خود را اعلام نمایید.

نکته اصلی این است که بیکار شدن شما باید کاملا بدون اراده خودتان باشد و شغل خود را به دلایل مشکلاتی که منشا آن‌ها خود کسب و کار بوده است از دست داده باشید.

 قانون دیگری که در بیمه وجود دارد پرداخت سالانه به بیمه است‌. یعنی زمانی که شغل دارید باید سالانه مبلغی را به اداره بیمه پرداخت کنید و سهم خود را بپردازید‌‌. در صورتی که بدون کار شوید تنها زمانی به شما بیمه تعلق خواهد گرفت که یک سال قبل از بیکاری هزینه بیمه را داده باشید.

پس هیچ گاه در پرداخت این هزینه دیر نکنید، زیرا بیکاری ممکن است اتفاقی ناگهانی رخ دهد و شما را غافلگیر کند‌.

البته این موضوع وجود دارد که اگر حوادثی مانند آتش سوزی، سیل و ‌‌‌… باعث بیکاری فرد شوند نیازی به پرداخت حق بیمه نیست. کافی است این افراد سایر شرایط بیمه را داشته باشند تا مبلغ بیمه از همان روز اول به آنان تعلق گیرد.

بیمه بیکاری
بیمه بیکاری

چه مدارکی برای بیمه مخصوص بیکاری لازم است؟

۴ قطعه عکس سه در چهار، کپی و اصل مدرک فنی یا مدرک تحصیلی و دانشگاهی، کپی از اولین صفحه دفترچه بیمه، کپی و اصل کارت پایان خدمت برای آقایان، کپی کارت ملی و تمام صفحات شناسنامه و اصل این مدارک، نامه عدم نیاز کارفرما و پوشه روغنی از مدارک لازم هستند.

سخن آخر

در شرایطی که کار خود را از دست داده‌اید، بیمه شما را پشتیبانی می‌کند تا بتوانید به شرایط عادی بازگردید. بدون داشتن بیمه ریسک  آسیب دیدن در شرایط بیکاری بالاتر می‌رود و شما و خانواده‌تان را در وضعیتی سخت قرار می‌دهد‌.

این مقاله را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هم‌اکنون عضو خبرنامه ما شوید