تعریف چک بین بانکی و تفاوت آن با چک بانکی

امروز بسیاری از نقل و انتقالات مالی و مبالغ مربوط به معاملات کلان و خرید و فروش‌ کالاها توسط چک انجام می‌شود و می‌توان گفت که پول نقد به مرور جایگاه خود را مبادلات تجاری از دست داده است. یکی از این موارد چک بین بانکی است درباره آن بیشتر بدانید.

در این میان چک بین بانکی یکی از انواع مختلف حواله‌های بانکی است که به منظور سرعت‌بخشی به روند انتقال پول بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرد. همچنین از نظر امنیت و جلوگیری از سوءاستفاده‌های احتمالی در صورت مفقود شدن، دریافت چک بین بانکی بسیار مطمئن‌ است.

به همین منظور در این مقاله قصد داریم درباره چک بین بانکی و تفاوت آن با چک بانکی توضیحاتی را برای شما ارائه دهیم. پس اگر تاکنون از انواع چک و تفاوت‌های آنها اطلاعی نداشتید تا انتهای این مطلب همراه ما باشید.

چک بین بانکی چیست؟

بسیاری از افرادی که با معاملات بانکی زیاد سروکار دارند از انواع مختلف چک از جمله چک بین بانکی، چک مسافرتی، چک تضمین شده، چک عادی و چک گواهی شده استفاده می‌کنند که در این بین چک بین بانکی از همه اینها کاربردی‌تر است.

 این نوع چک جزء یکی از انواع چک‌های رمزداری است که استفاده از آن در انواع معاملات با مبالغ بالا بسیار پرکاربرد و کارآمد است و به دلیل عدم انتقال وجه نقد بین بانک‌ها طرفداران بسیاری دارد.

بر این اساس چک رمزدار بین بانکی به درخواست مشتری توسط بانک با استفاده از رمز برای سایر بانک‌ها صادر می‌شود و در هنگام وصول، وجه چک به صورت نقدی قابل پرداخت نیست و فقط به حساب معرفی شده در بانک و شعبه مقصد واریز می‌شود.

لازم به ذکر است جهت صدور چک بین بانکی باید یک فرد حقیقی برای ثبت اطلاعات وجود داشته باشد و امکان صدور آن چک در وجه حامل و بدون درج نام وجود ندارد. همچنین شخص متقاضی برای صدور این چک باید فرم مخصوصی را در یکی از شعب بانک تکمیل کند و امضاء و اثر انگشت خود را روی آن درج کند.

چک بین بانکی
چک بین بانکی

مهمترین ویژگی‌ چک بین بانکی

چک بین بانکی از معتبرترین وجوه غیرنقد محسوب می‌شود که تامین امنیت آن بر عهده بانک است. بر این اساس در صورت داشتن این نوع چک دیگر نباید نگران گم شدن و سرقت آن باشید چرا که در صورت مفقود شدن آن فرد دیگری نمی‌تواند چک را نقد کند.

بر این اساس با استفاده از چک بین‌ بانکی می‌توانید مبلغ مورد نظر خود را از یک بانک به بانک دیگر بدون حضور فیزیکی پول نقد منتقل کنید.

از مهمترین ویژگی‌های چک بین ‌بانکی این است که اعتبار این نوع چک توسط بانک تضمین شده و ارزشی برابر با پول نقد دارد، به همین خاطر در بسیاری از معاملات تجاری از این چک برای دریافت و جابجایی وجه استفاده می‌شود. البته جهت استعلام اعتبار  این نوع چک می‌توانید به بانک صادر کننده آن مراجعه کنید.

نحوه وصول

نحوه وصول چک رمزدار بین بانکی طبق قانون جدید بدین شکل است که باید به بانک مقصد مراجعه کنید و این بانک بعد از استعلام چک و طی کردن مراحل معمول اقدامات لازم جهت وصول آن را برای شما انجام می‌دهد.

لازم است که بدانید وصول چک بین بانکی در هر روز کاری تا قبل از ساعت 13 امکان‌‎پذیر است و بعد از این ساعت انتقال وجه به حساب مورد نظر امکان‌پذیر نیست و برای وصول آن باید تا روز بعد منتظر بمانید.

البته برای نقد کردن یا واریز این چک به حساب حتما باید کارت ملی همراه متقاضی وجود داشته باشد تا متصدی بانک بتواند عملیات احراز هویت را انجام دهد، در غیر اینصورت عملیات بانکی انجام نخواهد شد.

چک بین بانکی
چک بین بانکی

تفاوت چک بین بانکی با چک بانکی در چیست؟

همانطور که در مطالب بالا اشاره شد، چک بین بانکی نوعی چک رمزدار است که طبق درخواست مشتری از طرف یک بانک برای بانکی دیگری با تعیین یک رمز اختصاصی صادر می‌شود. دلیل رمزدار بودن این نوع چک‌ها این است که بانک بتواند میزان امنیت آن را افزایش دهد و از هر گونه خطر احتمالی همچون جعل و سرقت محافظت کند.

همچنین یکی از عمده‌ترین برتری چک بین بانکی نسبت به چک بانکی این است که اعتبار چک توسط بانک تضمین می‌شود و مشکلات چک‌های عادی را ندارد.

یکی از مهم‌ترین تفاوت‌های چک بین بانکی با چک بانکی در این است که چک بانکی را می‌توان در تمام شعب یک بانک به پول نقد تبدیل کرد، در صورتی‌که این امکان در صدور چک بین بانکی وجود ندارد.

امنیت بالا یکی دیگر از تفاوت‌های عمده چک بین بانکی با چک بانکی است به طوری‌که در صورت سرقت و یا گم شدن این گونه چک‌ها باید به بانک مقصد اطلاع دهید تا شماره حساب شخص مورد نظر در آن بانک را برای وصول چک باطل کند.

در حالی که چک‌های بانکی سریع نقد می‌شوند و هر فردی می‌تواند با پشت‌نویسی چک از بانک مربوطه درخواست وجه کند.

جمع‌بندی

در این مقاله با تعریف چک بین بانکی و تفاوت آن با چک بانکی آشنا شدیم و فهمیدیم این نوع چک رمزدار از نظر امنیت و تضمین نقدشوندگی از جانب بانک یکی از بهترین چک‌های موجود برای جابجایی مبالغ زیاد است که می‌توان با اطمینان خاطر از آن استفاده کرد.

حال اگر صاحب یک کسب‌وکار هستید، چنانچه در زمینه امور مالی و حسابداری با مشکل روبه‌رو شده‌اید می‌توانید از نرم‌افزار حسابداری کاربردی نیکان کمک بگیرید. در انتها از شما می‌خواهیم تجربیات خود را در مورد صدور چک بین بانکی با ما در میان بگذارید.

این مقاله را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هم‌اکنون عضو خبرنامه ما شوید