تولید لید یا سرنخ فروش چیست؟

تولید-لید

مقدمه تولید لید یا سرنخ فروش چیست؟

یکی از اهداف مهم هر تجارتی استفاده از ابزارهای بازارایابی برای افزایش هرچه بیشتر فروش محصولات آن است. تولید لید یا سرنخ فروش هم یکی از ابزارهای مهم در بازاریابی است که استفاده از آن در رونق تجارت نقش مهمی دارد. در این مطلب قرار است راجع‌به تولید لید یا سرنخ بیشتر توضیح بدهیم.

لید یا سرنخ چیست؟

ابتدا باید بدانیم که لید یا سرنخ چه مفهومی دارد. با یک مثال ساده‌تر بهتر است شروع کنیم. فرض کنید شما یک مغازه برای فروش محصولات خود دارید و افرادی برای خرید آن محصول به مغازه شما مراجعه می‌کنند. برخی مشتریانی که مراجعه می‌کنند علائم و نشانه‌هایی دارند که به شما می‌گوید این مشتری به خریدن محصول شما علاقه دارد.

به این مشتری یا افرادی که علاقمند به خرید محصول شما هستند، لید یا سرنخ یا مشتری راغب می‌گویند. شرکت‌ها برای فروش بیشتر باید سعی کنند تعداد مشتری‌های راغب خود را افزایش دهند. در واقع آن‌ها باید انرژی خود را صرف مشتری‌هایی کنند که به خرید محصول آن‌ها علاقمند هستند. با این کار فروش آن‌ها بیشتر و هدفمند می‌شود.

تولید لید یا سرنخ چیست؟

به مجموعه راه‌هایی که انجام می‌دهید تا تعداد مشتریان راغب را افزایش دهید تولید لید می‌گویند. برای مثال حرف‌زدن راجع‌به ویژگی‌های محصولتان با افراد غریبه ابزاری است که می‌توانید با آن مشتری راغب تولید کنید. برای تولید سرنخ می‌توان از راه‌های مختلفی کمک گرفت؛ با استفاده از این روش‌ها مشتری‌های بالفعل تبدیل به مشتری‌های بالقوه و خریدار می‌شوند.

برای مثال اگر فروشنده هستید، به جای ارتباط سرد با مشتری، با او گرم صحبت شوید و او را مدت بیشتری در فروشگاه خود نگهدارید. بیشتر مشتریان حضوری وقتی با فروشنده مشتری‌مداری روبه‌رو شوند ترغیب می‌شوند تا از او خرید کنند. این هدف از انجام تولید لید یا سرنخ است.

برای تولید سرنخ می‌توان از چه راهکارهایی کمک گرفت؟

از دیرباز برندهای معتبر دنیا از ترفند تولید سرنخ برای افزایش فروش خود استفاده می‌کرده‌اند. اگر دقت کنید برندها معتبری مثل گوچی در فروش حضوری خود از فروشنده‌هایی کاملا آموزش‌دیده استفاده می‌کنند.

این فروشنده‌ها مهارت بالایی در ارتباط با مشتری و شناخت علایق او دارند و در نهایت با ترفندهایی مشتری را به خرید از این برند ترغیب می‌کنند. البته برندهایی نظیر گوچی با توجه به پیشینه‌ای که دارند، فقط با تکیه بر نام خود مشتری را جذب می‌کنند. اما باز هم از ترفندهای بازاریابی غافل نمی‌شوند. اما راهکارهای دیگری هم برای تولید لید یا سرنخ وجود دارد که برخی از آن‌ها شامل موارد زیر است:

  • ایجاد سایت فروش
  • وبلاگ‌نویسی
  • استفاده از ایمیل مارکتینگ
  • بازاریابی از طریق شبکه‌های اجتماعی
  • بازاریابی از طریق شبکه‌سازی
  • بازاریابی با استفاده از رویدادها و سمینارها

این موارد تنها بخش کوچکی از فعالیت‌هایی است که منجر به تولید مشتری راغب می‌شوند. دنیای بازاریابی بیش از هر چیزی نیاز با خلاقیت دارد. خلاقیت نقش مهمی در افزایش فروش و رشد تجارت‌ها دارد.

نکته مهم دیگر این است که شرکت‌ها با توجه به محصول و خدماتی که ارائه می‌دهند باید از راهکارهای بالا استفاده کنند. برای مثال فروشگاه‌هایی که در عرصه مد فعالیت دارند، با استفاده از ایمیل مارکتینگ و شبکه‌های اجتماعی می‌توانند برای خود مشتری راغب ایجاد کنند. اما این روش در شرکت‌هایی که خدمات فنی و یا نرم‌افزاری ارائه می‌دهند، شاید چندان کارساز نباشد.

تولید لید یا سرنخ چه مزایایی دارد؟

تولید مشتری راغب در عین اهمیتی که دارد، کار بسیار حساسی است. در مواجهه با مشتریان، دسته‌ای هستند که می‌خواهند محصول شما را بخرند و دسته‌ای هم هستند که نمی‌خواهند این کار را انجام دهند.

با راهکارهای تولید مشتری راغب می‌توانید مشتریان دسته اول را مجاب به خرید کنید. اما با اصرار ورزیدن به خرید در مشتریان دسته دوم، در آن‌ها این حس را ایجاد می‌کنید که می‌خواهید پولشان را هدر بدهید؛ یا ممکن است این طور فکر کنند که برند یا شرکت شما اعتبار کافی ندارد و با اجبار می‌خواهید محصولات خود را غالب کنید. پس در نتیجه در استفاده از راهکارهای تولید مشتری راغب باید با دقت رفتار کرد.

تولید سرنخ یا مشتری راغب با تمام حساسیت‌هایی که دارد، یک سری مزایا به همراه دارد. در ادامه برخی از مزایای تولید سرنخ را با هم مرور می‌کنیم:

یافتن و هدف‌قراردادن مشتریان مناسب

 با استفاده از راهکارهای تولید سرنخ، می‌توانید مشتریان مناسب برند یا شرکت خود را بیابید. سپس با یافتن آن‌ها تمرکز خود را روی جامعه هدف خود قرار می‌دهید؛ با این کار از اتلاف منابع و انرژی تا حد زیادی کاسته می‌شود.

افزایش آگاهی مشتریان

 برندها و شرکت‌های معتبر می‌توانند با استفاده از راهکارهای تولید سرنخ یا مشتریان راغب آگاهی مردم درباره برند خود را افزایش دهند. در نتیجه این افزایش آگاهی، شهرت آن‌ها نیز بیش از پیش افزایش می‌یابد.

وقتی یک مشتری برند شما را کشف می‌کند، می‌توانید با ارائه بروشورها و توضیحاتی اطلاعات او راجع‌به ویژگی‌های محصولات خود را افزایش دهید. سپس این مشتریان به عنوان ابزارهایی هستند که مشتریان دیگری را برای استفاده از برند شما ترغیب می‌کنند.

فرصت کافی برای جمع‌آوری اطلاعات

 با استفاده از تولید سرنخ می‌توان تا حد زیادی با ترجیحات مشتریان و علایق آن‌ها آشنا شد. با دانستن این اطلاعات و تلاش در جهت رفع آن‌ها می‌توان هر چه بهتر نیاز مشتریان را رفع کرد. تولید سرنخ به برندها و شرکت‌های بزرگ این فرصت را می‌دهد تا اطلاعات کافی راجع‌به سلایق و علایق مشتریان خود کسب و از آن برای فروش بیشتر استفاده کنند.

ایجاد مشتریان وفادار به برند

 با استفاده از راهکارهای تولید مشتریان راغب، برندها و شرکت‌ها می‌توانند مجموعه‌ای از مشتریان وفادار به خود را یافته و نیازهای آن‌ها را بهتر رفع کنند. همچنین می‌توانند با استفاده از سیستم‌های تشویق و تنبیه تعداد این مشتریان را بیافزایند.

نکته مهم درباره تولید لید و سرنخ، شناسایی لیدهای باکیفیت است. البته سرمایه‌گذاری روی لیدهای باکیفیت جوانبی دارد که باید فروشندگان با آن‌ها آشنا شده و آن‌ها را بپذیرند.

در واقع ممکن است یک لید باکیفیت در لحظه آخر از خرید منصرف شود و شما وقت و انرژی زیادی را صرف او کرده‌باشید؛ در مواقعی هم ممکن است لید باکیفیت علاوه‌بر اینکه خودش محصول شما را بخرد، آشنایان خود را نیز برای خرید محصول شما ترغیب کند. به زبان ساده‌تر تولید سرنخ یا مشتری راغب یک شمشیر دولبه است که هنگام استفاده از آن باید بسیار دقت کنید.

جمع‌بندی

بدون شک یکی از اهرم‌هایی که باعث رشد تجارت شرکت‌ها می‌شود، استفاده آن‌ها از مسائل بازاریابی و تبلیغات است. هر کسب‌وکاری برای ادامه حیات خود نیاز دارد از ابزارهای بازاریابی استفاده کند. آشنایی با ابزارهایی مثل تولید لید یا سرنخ باعث رشد هرچه بیشتر شرکت‌ها در امر تجارت می‌شود. در این مطلب راجع‌به تولید سرنخ یا لید و نقش آن در رشد تجارت توضیح دادیم.

این مقاله را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هم‌اکنون عضو خبرنامه ما شوید