تکنیک های نوین بهینه سازی فرآیندهای حسابداری

به دلیل گستردگی علم و پیشرفت تکنولوژی و همچنین وجود رقابت بین شرکت ها و سازمان های تجاری، هر سازمان و شرکتی برای پیشرفت و بقای خود نیازمند به استفاده از سیستم های قوی و بهینه، فرآیندهای مختلف در حسابداری می باشد.

در این مقاله قصد داریم شما را با تکنیک ها و روش های نوین بهینه سازی حسابداری که لازمه ی رشد و ارتقای کسب و کار شما در زمان حال و آینده می باشد آشنا نماییم.
قطعا شرکت ها و سازمان ها با برخورداری از یک سیستم حسابداری به روز و مدرن و اعمال سیاست ها و مدیریت های تصمیم گیری اصولی و صحیح که شامل روندها و فرآیندهای حسابداری خلاق می باشد گام های بزرگی را در عرصه ی رشد اقتصادی، تجارت و کسب درآمد بیشتر خواهند داشت.

ساماندهی تجارت و کسب و کار شما از طریق نرم افزارهای حسابداری مدرن، اعمال روش ها و تکنیک های مناسب، برنامه ریزی دقیق و کارشناسانه و اعمال برخی سیاست ها می تواند شما را روز به روز به اهدافتان نزدیک تر نماید. لازم به ذکر است که روش ها و تکنیک های بهینه سازی فرآیندهای حسابداری باید تمامی بخش های مختلف کسب و کار شما را تحت نظر داشته و تمامی این روش ها مو به مو در بخش هایی که در ادامه به آن ها اشاره خواهیم نمود اعمال گردد.

 مدیریت هزینه های مالی

سیستم حسابداری یا همان نرم افزار حسابداری که در اختیار دارید بایستی تمامی هزینه های مختلف اعم از هزینه ی کارکنان، هزینه های پرداختی و غیره را ثبت نموده و با تقسیم بندی و تفکیک هزینه ها به راحتی آن ها را مدیریت نماید.
استفاده از روش های استاندارد و به روز جهت ارائه ی دقیق گزارشات مالی، صورت وضعیت ها و هزینه ها می تواند به شکل ماهرانه ای شرایط مناسب و مساعدی را برای کسب و کار شما به ارمغان آورد.

 مدیریت حساب های دریافتی و پرداختی

با بهره مندی از یک سیستم حسابداری قوی شما کنترل کامل را جهت رسیدگی به حساب های دریافتی و پرداختی خواهید داشت. با اعمال این تکنیک دیگر نگران پرداخت به موقعه هزینه های مختلف در تاریخ های مقرر نبوده و دریافتی های خود را نیز در زمان مقرر به راحتی می توانید وصول نمایید.

 مدیریت مالیاتی

جدا از مالیات پایان سال که به واحد های حسابداری اختصاص داده می شود. شما بایستی توجه کافی به مدیریت مالیات فروش داشته باشید. شما با اعمال و بهره مندی از تکنیک های بهینه سازی فرآیندهای حسابداری می توانید با توجه به نرخ مالیات و قوانین مالیاتی اعمال شده به موقع این گونه هزینه ها را ثبت نموده و با پرداخت به موقع آن ها نیز از مزایای خوش حسابی یا معافیت از مالیات نیز بهره مند گردید.

 برگزاری کلاس های حسابداری برای افزایش دانش کارکنان

برگزاری کلاس های حسابداری و آشنایی کارکنان با نرم افزارها و سیستم های به روز حسابداری برای رشد کسب و کار شما بسیار کمک کننده خواهد بود. آموزش فرآیندهای حسابداری با روش های نوین بسیار ضروری بوده و بایستی تمام وظایف کارکنان واضح و روشن گوشزد شده و در عوض حسابداران شرکت ها و سازمان ها نیز بایستی وظایف محوله را به درستی و به موقع انجام داده و احساس مسئولیت نمایند.

 رسیدگی و حسابرسی حساب های بانکی

رسیدگی و حسابرسی یکی از دشوارترین و مهم ترین کاری ست که باید به درستی صورت پذیرد. حسابرسی درست حساب های بانکی بسیار حائز اهمیت می باشد چون که در دراز مدت با این تکنیک می توانید خطاها و اشتباهات موجود در سیستم حسابداری را تشخیص داده و با ارائه ی روش های صحیح هر چه بیشتر حساب های شرکت را سامان داده و شرایط مساعد را برای کسب و کارتان مهیا نمایید.

 جداسازی و تفکیک حساب های تجاری از شخصی

برای رسیدگی درست به حساب های فعالیت اقتصادی بایستی حساب بانکی شخصی از حساب تجاری جدا باشد. شاید برخی از شما به یادآوری این گزینه خرده بگیرید. اما لازم دانستیم برای افرادی که در این زمینه مبتدی بوده و توجه کافی ندارند گوشزد نماییم که با تفکیک حساب های تجاری و شخصی شما یک گام جلوتر بوده و به راحتی می توانید به حساب های کسب وکارتان و درآمدها و هزینه های صورت گرفته تسلط داشته باشید.

 برآورد میزان نقدینگی برای سال های آینده

با ارائه ی گزارشات مالی که توسط سیستم حسابداری به شما داده می شود شما می توانید میزان نقدینگی را برای سال های آتی پیش بینی نموده و برنامه ریزی های لازمه را انجام دهید. در صورتی که شما با کسری نقدینگی مواجه شوید کسب و کارتان در معرض خطر افتاده و ممکن است که در شرایط بحرانی نتوانید تصمیمات درستی اتخاذ نمایید و در این وضعیت به کسب و کارتان صدمه خواهید زد.

اما با پیش بینی نقدینگی تجارت خود می توانید قبل از برخورد با مشکلات جدی با کمال آرامش جهت اخذ وام و یا تصمیمات دیگر به موقع اقدام نموده و از صدمات جدی به کسب و کارتان جلوگیری بعمل آورید.

 گزارشات سود و زیان

بر حسب حجم کسب و کارتان بایستی هر چند وقت یکبار گزارش های مربوط به درآمدها و هزینه ها را تهیه نموده و با ایجاد تعادل در هزینه های صورت گرفته و درآمد کسب شده از سوددهی تجارتتان خاطر جمع شوید. این گزارشات مالی سود و زیان نیز می تواند ماهیانه، دوره ای، فصلی و یا سالیانه تهیه گردد.

دقت در جمع آوری اطاعات مربوطه و بررسی و دریافت گزارشات مرتب و به هنگام جهت پیشبرد اهداف شما بسیار سودمند خواهد بود. با این تکنیک شما می توانید گزارش های مالی مربوطه را طبق استانداردهای حسابداری و مالی محاسبه نمایید.

 تفکیک بخش های مختلف اقتصادی سازمان یا شرکت

با تفکیک و جداسازی بخش های مختلف اقتصادی کسب و کارتان و تعیین سرپرست و مسئول به هر بخش به راحتی می توانید به صورت جداگانه از مسئولان این بخش ها گزارشات دوره ای منظم را دریافت نموده و به راحتی گزارشات ارائه شده را بررسی نمایید. این تکنیک روشی سودمند برای کسب و کارهای با حجم بالا بوده و به صورت قابل توجهی تجارت شما را با ضرر و زیان های احتمالی مصون می دارد.

 پشتیبانی اطلاعاتی و اداری

جهت پشتیبانی اطلاعاتی شما می توانید از فایل های مهم بک آپ گرفته و آن ها را اسکن کنید، با این کار از اطلاعات حسابداری شرکت حفاظت نموده و در شرایط اضطراری به راحتی به تمامی آن ها دسترسی داشته باشید.

و اما امروزه با بهره مندی از تکنولوژی های انجام گرفته، می توانید با استفاده از ابزار ها و نرم افزارهای حسابداری مدرن و پیشرفته زمینه ی لازم را جهت گسترش کسب و کار خود فراهم نموده و با خیالی آسوده با بهره گیری از تکنیک های بهینه سازی فرآیندهای حسابداری از گسترش هر چه بیشتر فعالیت اقتصادیتان نترسیده و این روند را کار طاقت فرسایی ندانید.

با برخوداری از اتوماسیون اداری و پشتیبانی اطلاعاتی نه تنها شما ضرری نمی بینید بلکه حجم کاری شما نیز کاهش پیدا نموده و به صورت اتوماتیک و خودکار به حساب ها رسیدگی شده و اطلاعات و گزارشات مالی در زمان های مقرر به صورت شفات تری در اختیار شما قرار می گیرد.
با این اوصاف با بهینه سازی فرآیندهای حسابداری عملکرد شرکت و سازمان بالا رفته و بازدهی فعالیت تجاری نیز رونق خواهد یافت.

این مقاله را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هم‌اکنون عضو خبرنامه ما شوید