حسابداری چیست؟

حسابداری چیست؟

حسابداری چیست؟ عبارت است از ثبت تراکنش های مالی همراه با ذخیره سازی، مرتب سازی، بازیابی، خلاصه سازی و ارائه نتایج در گزارش ها و تحلیل های مختلف. حسابداری همچنین یک رشته تحصیلی و حرفه ای است که برای انجام آن وظایف اختصاص داده شده است.

خوشبختانه، با داشتن افراد، ابزار و منابع مناسب، حسابداری دیگر یک کار سخت و زمان بر نیست و شما می توانید با خیالی آسوده فقط نظاره گر باشید که حسابدار چگونه مانند یک جادوگر تمام امور مالی شما را سازماندهی می کند.

تعریف حسابداری چیست؟

حسابداری نحوه ثبت، سازماندهی و درک اطلاعات مالی کسب و کار شما است.

می‌توانید حسابداری را ماشین بزرگی در نظر بگیرید که اطلاعات مالی خام را در آن قرار می‌دهید این اطلاعات می تواند شامل سوابق همه معاملات تجاری، مالیات‌ها، پیش‌بینی‌ها، و غیره … باشد. سپس داستانی قابل درک درباره وضعیت مالی کسب‌وکار شما منتشر می‌کند.

حسابداری به شما می گوید که آیا سود می کنید یا نه، موجودی نقدی شما چقدر است، ارزش فعلی دارایی ها و بدهی های شرکت شما چقدر است، و کدام بخش از کسب و کار شما واقعاً درآمدزایی می کند.

تاریخچه حسابداری چیست؟

تاریخچه حسابداری را می توان در هزاران سال گذشته و در مهد تمدن بین النهرین ردیابی کرد و گفته می شود که در کنار نوشتن، شمارش و پول توسعه یافته است. مصریان و بابلی‌های اولیه سیستم‌های حسابرسی را ایجاد کردند، در حالی که رومی‌ها اطلاعات مالی دقیق را جمع‌آوری می‌کردند.

برخی از اولین حسابداران در حدود 300 سال قبل از میلاد در ایران به کار گرفته شدند و در آنجا نشانه ها و کتاب های حسابداری کشف شد. در حدود هزاره اول، فنیقی ها یک سیستم الفبایی برای حسابداری اختراع کردند، در حالی که مصریان باستان ممکن است حتی به شخصی نقش کنترل کننده را اختصاص داده باشند.

اما پدر حسابداری مدرن، لوکا پاچیولی ایتالیایی است، که در سال 1494 برای اولین بار سیستم حسابداری دوطرفه ای را که توسط بازرگانان ونیزی مورد استفاده قرار می گرفت، در Summa de Arithmetica، Geometria، Proportioni et Proportionalita شرح داد. پاچیولی در حالی که مخترع حسابداری نبود، اولین کسی بود که سیستم بدهی و اعتبار را در مجلات و دفترچه ها توصیف کرد که هنوز اساس سیستم های حسابداری امروزی است.

با شروع انقلاب صنعتی در سال 1760، افزایش شرکت ها و نیاز به سیستم های حسابداری پیشرفته تر وجود داشت. توسعه شرکت‌ها همچنین گروه‌های بزرگ‌تری از سرمایه‌گذاران و ساختارهای پیچیده‌تری از مالکیت ایجاد کرد که همگی نیازمند سیستم‌های حسابداری برای انطباق بیشتری هستند.

شغل حسابداری چیست؟

حسابداران سوابق مالی را تهیه می کنند. در حالی که سوابق را به روز نگه می دارند، اطمینان حاصل می کنند که معاملات و عملیات مالی با قوانین و دستورالعمل های قابل اجرا مطابقت دارند. حسابداران همچنین مالیات ها را محاسبه می کنند و تأیید می کنند که مشتری، شرکت یا سازمان آن ها را به موقع پرداخت می کند.

در درون شرکت ها، حسابداران با مدیران کار می کنند و اغلب در مورد چگونگی به حداقل رساندن هزینه ها، افزایش درآمد و افزایش سود مشاوره می دهند. آنها ممکن است بر کارمندان و کارمندان حسابداری نیز نظارت کنند.

برای تبدیل شدن به یک حسابدار، افراد حداقل به مدرک لیسانس نیاز دارند. بسیاری از حسابداران در ایران ابتدا در آموزشگاه های خصوصی دوره های حسابداری را می گذرانند و سپس به یک نرم افزار حسابداری مسلط می شوند و کار خود را شروع می کنند.

بازار کار رشته حسابداری

تعداد فارغ‌التحصیلان بیکار رشته حسابداری از سایر رشته‌ها کمتر است. فرصت‌های شغلی یک حسابدار بسیار بیشتر از سایر رشته ها می باشد زیرا از مبتدی ترین تا حرف ای ترین سطح را در بر می‌گیرد. رشته حسابداری در دانشگاه‌های دولتی، آزاد و غیر انتفاعی بیش‌ترین ورودی و کم‌ترین فارق‌التحصیلان بیکار را دارد. فارغ التحصیلان این رشته می توانند در کلیه موسسات و واحدهای تجاری، اعم از دولتی یا خصوصی به عنوان حسابدار در شاخه های زیر مشغول کار شوند:

حسابداری مالی :

حسابداری مالی یا حسابداری گزارش، فرآیند تهیه صورت های مالی است که شرکت ها از آن برای نشان دادن عملکرد و موقعیت مالی خود به افراد خارج از شرکت از جمله سرمایه گذاران، اعتباردهندگان، تامین کنندگان و مشتریان استفاده می کنند.

این یکی از مهم ترین تمایزات با حسابداری مدیریتی است که در مقابل، شامل تهیه گزارش ها و پیش بینی های دقیق برای مدیران داخل شرکت است. حسابداران مالی می توانند در کلیه شرکت ها و موسسات تجاری و غیرانتفاعی مشغول به کار شوند.

حسابداری صنعتی :

حسابداری صنعتی یکی از ابزارهای مهم در مدیریت محسوب می شود و دانش آن می تواند کمک بزرگی به قلب یک واحد صنعتی باشد. به طور مثال می توان گفت که تعیین هزینه واقعی در یک گاوداری گام بزرگی در مدیریت سیستم است.

حسابداری صنعتی ابزار بسیار مهمی است که به کمک آن مدیران می توانند هزینه واقعی محصولات را محاسبه کرده و کنترل خود را بر هزینه های مواد، هزینه های نیروی کار و سایر هزینه های تولید اعمال کنند. کلیه متخصصین حسابداری صنعتی می توانند در واحدهای صنعتی و شرکت های تولیدی مشغول به کار شوند.

حسابداری دولتی :

حسابداری دولتی مجموعه ای از سیستم ها، استانداردها و فرآیندهای حسابداری منحصر به فرد است که نیازهای دولت را پشتیبانی می کند.

دولت‌ها از چند جهت مهم با شرکت‌های تجاری انتفاعی تفاوت اساسی دارند. اهداف سازمانی، فرآیندهای تولید درآمد، ذینفعان، تعهدات بودجه ای و تمایل به طول عمر آن متفاوت است. این تفاوت ها مستلزم استانداردهای حسابداری و گزارشگری مالی جداگانه است تا اطلاعاتی را برای برآوردن نیازهای ذینفعان برای ارزیابی پاسخگویی دولت و اتخاذ تصمیمات سیاسی، اجتماعی و اقتصادی فراهم کند.

دولت ها محیط عملیاتی متفاوتی دارند که ملاحظات منحصر به فرد خود را ارائه می دهد. به عنوان مثال، دولت‌ها به‌جای کسب و خرج وجوه دریافتی از مشتریان یا مشتریان به‌عنوان یک شرکت انتفاعی، دلارهای مالیاتی را در معاملاتی که به عنوان معاملات غیرمبادله با شهروندان شناخته می‌شود، جمع‌آوری و خرج می‌کنند. این ساختار تأکید بسیار بیشتری بر پاسخگویی عمومی دارد. همانگونه از نام این دسته پیداست بیشتر بازار کار متخصصان این بخش در سازمان ها و ادارات دولتی به عنوان حسابدار و یا در صورت طی مراحل قانونی به عنوان ذیحساب و یا عامل ذی حساب می باشد.

حسابداری مالیاتی :

حسابداری مالیاتی ابزار حسابداری برای اهداف مالیاتی است. این برای همه شامل افراد، مشاغل، شرکت ها و سایر نهادها اعمال می شود. حتی کسانی که از پرداخت مالیات معاف هستند باید در حسابداری مالیاتی شرکت کنند. هدف از حسابداری مالیاتی امکان ردیابی وجوه (وارد وجوه و همچنین خروج وجوه) مرتبط با افراد و نهادها است. بیشتر بازار کار این رشته در در ادارات دارایی و شرکت های حسابرسی می باشد.

حسابداری بیمه: در موسسات و سازمان های بیمه ای و شرکت های حسابرسی

حسابداری بانک ها: در شعبه ها و سرپرستی بانک ها

حقوق حسابدار

حقوق حسابدار با توجه به بخشی که در آن مشغول به فعالیت می باشد تعیین می شود بعنوان مثال درآمد حسابداران دولتی ، مطابق با قانون مدیریت خدمات کشوری حقوق تعیین و محاسبه می شود اما حسابداران در بخش خصوصی، میزان دریافتی متفاوتی دارند که عواملی مانند میزان تحصیلات ، سابقه کار ، تجربه ، آشنایی با نرم افزارهای مرتبط نیز روی آن تاثیرگذار است.

شرکت های خدمات حسابداری و حسابدارانی که به صورت مستقل فعالیت می کنند نیز، با توجه به میزان مشتری، میزان فعالیت و کیفیت خدمات خود، درآمدهای مختلفی دارند.

وظایف حسابدار

  • اگرچه وظایف روزانه یک حسابدار بسته به موقعیت و سازمان متفاوت است، برخی از رایج ترین وظایف و مسئولیت های حسابداران عبارتند از:
  • حصول اطمینان از صحت اسناد مالی و همچنین مطابقت آنها با قوانین و مقررات مربوط
  • تهیه و نگهداری گزارش های مالی مهم
  • تهیه اظهارنامه مالیاتی و اطمینان از پرداخت صحیح و به موقع مالیات
  • ارزیابی عملیات مالی برای توصیه بهترین شیوه ها، شناسایی مسائل و استراتژی راه حل ها، و کمک به سازمان ها برای اجرای کارآمد.
  • ارائه راهنمایی در مورد کاهش هزینه، افزایش درآمد و به حداکثر رساندن سود
  • انجام ارزیابی های پیش بینی و تحلیل ریسک
  • ثبت اطلاعات کارکنان و محاسبه حقوق و دستمزد ماهیانه آنها و پرداخت فیش حقوقی به آنها
  • علاوه بر این، حسابداران موظف هستند که از نظر قانونی صادقانه عمل کنند و از سهل انگاری در عملکرد خود اجتناب کنند. به این ترتیب، آنها همچنین مسئول اطمینان از مطابقت سوابق مالی مشتریان خود با قوانین و مقررات مربوطه هستند.
این مقاله را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هم‌اکنون عضو خبرنامه ما شوید