حسابرسی چیست ؟

مقدمه

اگر شما هم می‌خواهید بدانید حسابرسی چیست و چه تفاوتی با حسابداری دارد، باید بگوییم این عمل به‌معنای بررسی دقیق و موشکافانه تمامی اسناد و مدارک حسابداری، برای اطمینان از عدم تقلب و اشتباه است. همه شرکت‌ها و سازمان‌ها به دفتر کل حسابداری نیاز دارند تا بدانند که آیا صورت‌های مالی آن‌ها براساس استانداردهای حسابداری تهیه شده است یا خیر؛ تصدیق این موضوع برعهده حسابرس است.

گزارشات مالی به‌صورت سالانه ارائه می‌شوند که شامل مواردی مانند ترازنامه، صورت درآمد، صورت تغییرات در حقوق صاحب سهام، صورت گردش نقدی و مدارکی مبتنی‌بر سیاست‌های حسابداری کسب‌وکارها و ادارات هستند. بنابراین نیاز است که یک حسابرس باتجربه ازسوی یک شرکت حسابداری مطمئن، به تمامی این شواهد مالی رسیدگی کند.

به‌طور کلی، بررسی صحت وضعیت مالی یک شرکت در یک تاریخ مشخص و توجه به این مسئله که آیا سود و زیان‌ها به‌درستی محاسبه شده‌اند یا خیر، برعهده حسابرس دفتر کل حسابداری است که در ادامه این متن به‌طور مفصل به آن می‌پردازیم.

نقش حسابرسی چیست

اگر بخواهیم به تمام ابعاد نقش حسابرسی در اقتصاد کشور بپردازیم، لازم است به این نکته توجه کنیم که ساماندهی صورت‌های مالی، تنها با حسابرسی ممکن است؛ بنابراین می‌توان کیفیت و صحت اسناد و مدارکی که نقش تأثیرگذاری در اقتصاد جامعه دارند را به‌کمک حسابرسی تعیین کرد.

برنامه‌ریزی مالی در دفتر کل حسابداری، امری بسیار حیاتی است و باید هم در جوامع کوچک مانند شرکت‌های خصوصی و هم در جوامع بزرگ مانند یک کشور، به‌خوبی انجام شود. حسابرسی به همه جوامع کمک می‌کند تا بتوانند با دید باز و تسلط کافی بر تمامی گردش‌های مالی، بهترین برنامه‌ریزی اقتصادی را برای آینده درنظر بگیرند.

دلیل اصلی وجود حرفه حسابرسی، اعتباردهی به صورت‌های مالی و موضوعاتی فراتر از آن است. اگر بخواهیم نقش حسابرسی را دقیق‌تر بررسی کنیم، اشاره به این نکته خالی از لطف نیست که به‌کمک این حرفه، صورت‌های مالی، اعتبار آن‌ها و قابل اطمینان‌بودن هریک مشخص می‌شود.

وظایف متخصص حسابرسی چیست

حسابرسان باید با پیروی از استانداردهای حسابرسی که توسط یک نهاد دولتی تعیین می‌شود، به بررسی گزارش‌های مالی بپردازند. هم‌چنین پس از پایان این بررسی‌ها و جستجوهای موشکافانه، باید گزارشی کامل تهیه کنند که نشان‌دهنده تمام کارهای انجام‌شده توسط آن‌ها و نظراتشان درباره امور مالی باشد.

تمامی شرکت‌های ثبت‌شده در بورس اوراق بهادار و شرکت‌های دارای مسئولیت‌های محدود، موظف هستند که هرساله باکمک دفتر کل حسابداری، حسابرسی شوند. دراین‌میان، سایر شرکت‌ها هم باتوجه به ساختار و سیاست‌های راهبردی خود، می‌توانند درخواست حسابرسی کنند.

چه وظایفی برعهده حسابرس نیست

شاید برای شما هم جالب باشد که بدانید یک حسابرس، چه اموری را برعهده ندارد. بدیهی است پیش‌بینی آینده مالی یک سازمان، برعهده حسابرس قرار نمی‌گیرد. درواقع حسابرس‌ها نمی‌توانند قضاوتی درباره آینده یک شرکت داشته باشند و مدیران را از وقوع اتفاقات احتمالی آینده مطلع کنند. تجزیه و تحلیل این موضوع که یک شرکت تا چه زمان می‌تواند به تجارت خود ادامه دهد، جزء حیطه کاری حسابرسی نیست.

اگر می‌خواهید بدانید نبایدهای دیگر در وظایف متخصص حسابرسی چیست، جالب است بگوییم یک حسابرس دفتر کل حسابداری، نباید همیشه در شرکت حضور داشته باشد. این موضوع برخلاف حسابدار است؛ چراکه هدف اصلی حسابرس، داشتن یک دید کلی درباره اطلاعات موجود در گزارش‌های مالی بوده و شناسایی تمامی تخلف‌های احتمالی، توسط یک حسابرس انجام‌شدنی نیست.

لیستی از وظایفی که برعهده حسابرس نیست

برای اطلاع بیشتر از این موضوع که چه اقداماتی در حیطه کاری حسابرسی قرار نمی‌گیرد، می‌توانید موارد زیر را مطالعه کنید.

 • حسابرسی اطلاعات مالی دیگر برای ارائه نمونه‌گزارش به مدیران، برعهده حسابرس نیست.
 • همه ارقام یک گزارش مالی، توسط حسابرس بررسی نمی‌شود؛ بلکه حسابرس فقط گزیده‌ای از آن‌ها را مطالعه می‌کند.
 • تعیین درستی یا نادرسی سیاست‌های تجاری شرکت‌ها و تصمیمات مدیران، برعهده حسابرس دفتر کل حسابداری قرار نمی‌گیرد.
 • حیطه کاری حسابرسی، بررسی تک‌تک معاملات انجام‌شده توسط یک شرکت وجود ندارد.
 • تعیین کیفیت فرایندهای درنظرگرفته‌شده برای پیشبرد اهداف یک سازمان، جزء وظایف حسابرس نیست.

انواع اصول حسابرسی چیست؟

اگر بخواهیم انواع حسابرسی را توضیح دهیم، ابتدا لیستی از انواع اصول آن را در اختیار شما قرار می‌دهیم تا با مطالعه آن‌ها، درک بهتری از ادامه این متن داشته باشید. البته گفتنی است اصول حسابرسی دارای ابعاد بسیار گسترده‌ای است که می‌توانید در مطالب دیگر آن‌ها را مطالعه کنید.

اصول حسابرسی از نظر دلیل ارجاع کار

 • حسابرسی الزامی
 • حسابرسی اختیاری

اصول حسابرسی از نظر ماهیت رسیدگی

 • بررسی سیستم
 • رسیدگی‌های اثباتی
 • رسیدگی‌های ویژه و موردی

اصول حسابرسی از نظر روش انجام کار دفتر کل حسابداری

 • مبتنی‌بر سند رسمی
 • مبتنی‌بر ترازنامه
 • مبتنی‌بر ریسک

اصول حسابرسی از نظر نوع انجام کار

 • حسابرسی قانونی
 • حسابرسی داخلی
 • حسابرسی صورت‌های مالی
 • حسابرسی عملیاتی
 • حسابرسی رعایتی

انواع حسابرسی

انواع حسابرسی به حسابرسی صورت‌های مالی، حسابرسی رعایتی، حسابرسی عملیاتی، حسابرسی قانونی و حسابرسی داخلی تقسیم می‌شود که در ادامه، هریک را به‌طور مفصل توضیح داده‌ایم.

حسابرسی صورت‌های مالی

اعتباردهی به صورت‌های مالی، اصلی‌ترین هدف این نوع از حسابرسی است. اگر هنوز هم این سوال را در ذهن دارید که این نوع از حسابرسی چیست، باید بگوییم منظور از اعتباردهی، این است که افراد متخصص و مسلط بر تمامی امور مالی شرکت‌ها، نظرات خود را درباره تطابق گردش‌های مالی با معیارهای تعیین‌شده بیان کنند.

حسابرسی رعایت

تعریف حسابرسی رعایت، اینگونه است که با این انجام این شیوه از حسابرسی، میزان رعایت قوانین مالی یک شرکت در دفتر کل حسابداری مورد بررسی قرار می‌گیرد. به‌این‌ترتیب می‌توان نتیجه گرفت که تا چه حد سیاست‌های داخلی سازمان‌ها رعایت شده‌اند و براین‌اساس، اصلاحات مورد نیاز را به‌منظور رعایت هرچه بهتر قوانین مالی انجام داد.

حسابرسی عملیاتی

هر شرکت هنگام تهیه منابع، به ارزیابی صرفه اقتصادی آن‌ها می‌پردازد. هم‌چنین، هنگام استفاده از این منابع، باید میزان کارآمدبودن آن‌ها را بسنجد. درکنار تمام این موارد، باید میزان اثربخشی این منابع را مورد بررسی قرار داد تا بتوان اهداف آینده را بهبود بخشید. تمامی این سنجش‌ها و نتیجه‌گیری حاصل از آن‌ها، توسط حسابرسی عملیاتی امکان‌پذیر است.

حسابرسی قانونی

در پاسخ به این سوال که نوع قانونی از انواع حسابرسی چیست، جالب است بگوییم انجام حسابرسی قانونی در دفتر کل حسابداری ، مانند کار پزشکی قانونی است. برای مثال، تقلب‌های تجاری، بی‌قانونی‌های مالی کارمندان، خسارت‌ها و ضررهای اقتصادی یا اختلاف بین سهامداران و شرکا جزء این نوع از حسابرسی قرار می‌گیرد.

حسابرسی داخلی

حسابرسی داخلی به مدیران کمک می‌کند تا عملیات سازمانی خود را بهبود ببخشند. این عمل به‌کمک تشکیل رویکردها و سیاست‌های سیستماتیک و دقیق انجام می‌شود تا کمترین ریسک و بیشترین اثربخشی را به‌دنبال داشته باشد. درواقع، حسابرسی داخلی فعالیتی مستقل و اطمینان‌بخش است که طی مشاوره به مدیران، موجب ارزش‌آوری بیشتر می‌شود.

ارتباط میان حسابرسی و حسابداری چیست

به‌دلیل تشابه این دو کلمه، بسیاری افراد آن‌ها را با یکدیگر اشتباه می‌گیرند. اما تفاوت‌های واضحی میان نوع کار هرکدام وجود دارد که در ادامه، به‌طور کامل، به این سوال که تفاوت‌های حسابداری و حسابرسی چیست پاسخ داده‌ایم.

حسابداران جزء کارمندان یک شرکت هستند و مانند کارمندان دیگر، حضور الزامی همه‌روزه دارند. این در حالی است که حسابرسان دفتر کل حسابداری، توسط شرکت‌های معتبر متخصص در این زمینه، به دیگر شرکت‌ها معرفی می‌شوند و هیچ ارتباط مالی با شرکت ندارند.

هم‌چنین از دیگر نکات قابل توجه در تفاوت میان حسابدار و حسابرس، این است که حسابدار فعالیت خود را به‌صورت ماهانه و حسابرس به‌صورت سه‌ماهه یا سالانه انجام می‌دهد. درست است که استخدام حسابدار الزامی و استخدام حسابرس اختیاری، اما بهتر است با بررسی‌های دقیق حسابرس، ثبات مالی شرکت تضمین شود.

نتیجه‌گیری

در این مقاله سعی کردیم به‌طور دقیق و موشکافانه، از اهمیت حرفه حسابرسی و لزوم وجود یک متخصص حسابرس در سازمان‌ها بنویسیم. شما می‌توانید امور حسابرسی کسب‌وکار خود را به بهترین حسابرسان با بهترین سابقه و اعتبار کاری بسپارید. هم‌چنین دقیق‌ترین و باکیفیت‌ترین نرم‌افزارهای حسابداری را از گروه نرم‌افزار جامع مالی و اداری نیکان بخواهید تا با آسودگی خاطر، به سامان‌دهی امور مالی خود بپردازید.

این مقاله را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هم‌اکنون عضو خبرنامه ما شوید