در مورد حسابداری انبار

مقدمه

حسابداری انبار مانند هر حرفه دیگری دارای اصولی است که بدون دانستن آن‌ها، کارهایی ازقبیل انبارگردانی ممکن نیست. تمامی کسب‌وکارهای بزرگ مانند شرکت‌ها و کارخانه‌ها، نیاز دارند که یک حسابدار حرفه‌ای به تمامی امور مانند تعیین ارزش مالی کالاهای موجود در انبارشان تسلط داشته باشد.

هر تجارتی که مبنای اصلی آن، ارائه کالای فیزیکی است، بدون شک کالاهای خود را در انبار نگهداری می‌کند. بنابراین بدون داشتن علم حسابداری و انبارگردانی، ممکن است خسارات مالی فراوانی متوجه کارفرمایان شود. برای جلوگیری از این مشکلات، شرکت‌ها می‌توانند هر سه‌ماه یا هر شش‌ماه و درنهایت، هر یک‌سال، انبارگردانی را اجرا کنند.

در این مقاله سعی کرده‌ایم تا به‌تمامی ابعاد موضوع حسابداری مخصوص انبار بپردازیم و با توضیح کامل هدف از انجام این کار، کاربرد، مزایا و انواع موجودی در انبار، اهمیت آن را روشن کنیم.

حسابداری انبار
حسابداری انبار

هدف از حسابداری انبار

همانطورکه گفتیم، بدون انبارگردانی و حسابداری مخصوص انبار، نمی‌توان ارزش اقتصادی کالاهای موجود در انبار را تعیین کرد. به‌همین‌دلیل، هر شرکت و کسب‌وکاری که سیاست اصلی آن مبنا بر ارائه کالای فیزیکی است، حتماً از این حسابداری استفاده می‌کند.

برای مثال، با بررسی موجودی انبار می‌توان تعیین کرد که آیا شرکت دچار خسارت شده یا سود کرده است. از دیگر مواردی‌ که طی انبارگردانی و حسابداری آن مشخص می‌شود، میزان مالیات پرداختی است. شرکت‌ها باید بدانند چه مقدار کالا موجود دارند یا هزینه نگهداری از اجناس موجود در کارخانه‌ها چقدر است. به‌ این‌ترتیب می‌توان هنگام دریافت سفارش‌ها، تخمین زد که تا چه‌زمان موجودی تمام نمی‌شود و چه‌مدت می‌توانند برای تولید کالاهای جدید زمان بگذارند.

کاربرد انبارگردانی و حسابداری در انبار

اگر بخواهیم کاربردهای حسابداری در انبار را به‌طور خلاصه توضیح دهیم، می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

 • برآورد میزان سوددهی کالاها
 • تعیین مقدار خسارت و زیان مالی
 • برآورد مالیات
 • بررسی تمام‌شدن کالا و برنامه‌ریزی برای تولید مجدد به‌کمک حسابداری انبار
 • بررسی ازدیاد کالا و برنامه‌ریزی برای افزایش فروش
 • ثبت تمامی محصولات در لیست جهت سهولت در کار حسابدار باکمک صدور قبض انبار

انواع موجودی انبار

بسته به‌این‌که هرشرکت چه خدماتی ارائه دهد، نوع موجودی آن در انبار متفاوت است. بدیهی است که محصول انبار یک شرکت تولیدی، با یک شرکت بازگانی یکسان نیست. اگر می‌خواهید با انواع موجودی انبارها آشنا شوید، لیستی‌که از کالاهای متنوع در انبارها ارائه کرده‌ایم را در این بخش مطالعه کنید.

مواد اولیه

مواد اولیه می‌تواند به‌عنوان محصولات موجود در انبارهای شرکت‌ها و کارخانه‌های تولیدی به‌شمار برود. همانطورکه می‌دانید، یک محصول نهایی زمانی کامل می‌شود و آماده فروش است که اجزاء و قطعات اولیه آن در زمان مناسب تولید و آماده شوند.

بنابراین در انبارهایی‌که مواد اولیه وجود دارد، زمان یک فاکتور مهم است که بدون درنظر گرفتن آن، محصول نهایی بی‌معنی می‌شود. کارخانجات باید بتوانند در زمان کافی و سر موعد، موجودی کافی از مواد اولیه را تولید کنند.

مواد مصرفی حسابداری انبار

ممکن است مواد مصرفی را با مواد اولیه اشتباه بگیرید؛ اما باید بگوییم مواد مصرفی به‌طور مستقیم در فرایند تولید استفاده نمی‌شوند؛ بلکه از جای دیگری وارد کارخانه شده و در تولید کالا نقش ایفا می‌کنند. یعنی کارخانجات مسئول تولید این مواد نیستند. حین انبارگردانی، حسابدار انبار می‌داند که نباید مواد مصرفی را جزء دارایی‌های شرکت درنظر بگیرد و محاسبه کند.

محصول نهایی

محصول نهایی تولیدشده توسط یک شرکت و کارخانه آن، مهم‌ترین فاکتور موثر بر میزان سود، زیان و مالیات است. تصور کنید یک کارخانه تولید شیرآلات، به میزان تقاضای بازار توجه نکند و تعداد بالایی از محصول خود را وارد بازار کند؛ به ‌این‌ترتیب می‌توان گفت که به نکته مهم عرضه و تقاضا دقت نشده و محصولاتی تولید شده‌اند که به فروش نمی‌رسند.

این موضوع می‌تواند شکست و زیان مالی شرکت را به‌همراه داشته باشد. چراکه هزینه‌های صرف‌شده برای ساخت و تولید شیرآلات، بدون فروش محصول جبران نمی‌شود و نه‌تنها سودی به‌همراه ندارد، بلکه شرکت را متوجه خسارت‌های بدی می‌کند.

کالاهای وارداتی حسابداری انبار

اجناسی‌ که توسط شرکت‌های بازرگانی خریده می‌شوند، بدون آنکه این شرکت‌ها نقشی در تهیه و تولیدشان داشته باشند، تنها در انبارها نگهداری شده و سر موعد مقرر به بازار عرضه می‌شوند. بنابراین می‌توان گفت شرکت‌های بازرگانی که نقش مهمی در اقتصاد جوامع ایفا می‌کنند، اجناس خریداری ‌شده را بدون هیچ تغییری وارد بازار کرده و با این روش به سوددهی می‌رسند.

حسابداری انبار
حسابداری انبار

مزایای حسابداری در انبار

مزایایی که حسابدار انبار می‌تواند برای یک شرکت داشته باشد، بسیار قابل توجه است. برخورداری از یک سیستم منظم و مناسب برای انبارگردانی، نفع زیادی دارد که در ادامه به برخی از آن‌ها اشاره می‌کنیم.

 • تعیین دقیق تعداد کالاهای موجود در انبار و توجه به میزان عرضه و تقاضا
 • فاکتوردهی برای تک‌تک اجناس موجود در انبار و جلوگیری از گم‌شدن کالا
 • نظم‌دهی به تمام اجناس موجود در انبار

وظایف انباردار و حسابدار انبار

پیش از توضیح وظایف مسئول حسابداری انبار، باید بگوییم انباردار هم نقش مهمی در روند انبارگردانی ایفا می‌کند. تعهدات کاری یک انباردار را در ادامه مشاهده می‌کنیم:

 • مسئول دریافت و تحویل کالا و مدارک آن مانند رسید کالا
 • صدور حواله انبار
 • نظم‌دهی به اجناس توسط کدگذاری
 • نگه‌داری از اسناد و مدارک کالا مانند رسیدها و فاکتورها
 • محافظت و نگه‌داری از موجودی انبار
 • ثبت جزئیات و اطلاعات کالاهای واردشده و صادرشده
 • صدور کارت درخواست خرید
 • صدور فرم مرجوعی و کالای برگشت‌خورده

و اما وظایف حسابدار انبار که بسیار حساس و مهم است. باید گفت که این وظایف بسیار متعدد و حیاتی هستند و بی‌دقتی در هریک، می‌تواند منجر به ضرر مالی شود؛ درحالی‌که اگر این کار بادقت انجام شود، پروسه انبارگردانی را تسهیل کرده و نظم انبار را چندبرابر می‌کند.

 • تهیه دفتر گزارشات
 • تسلط بر موجودی انبار و تحلیل براساس آن
 • دقت به هزینه‌ها
 • تطبیق موجودی انبار با اطلاعات آن
 • تنظیم فهرست موجودی
 • ارائه گزارشات ماهیانه و تحلیل آن
 • حساسیت بر ورود و خروج
 • تطبیق فاکتورهای خرید مواد اولیه و بررسی فروش محصولات

حسابداری انبار: محاسبه قیمت محصول نهایی

هر حرفه‌ای دارای اصول مخصوص به‌خودش است که انبارگردانی هم از این موضوع جدا نیست. اصول حسابداری حکم می‌کند که هنگام عرضه محصول به بازار، قیمت نهایی آن تعیین شود. این تعیین بهای نهایی، توسط دو سیستم ارزیابی ادواری موجودی و ارزیابی دائمی موجودی انجام می‌شود که در ادامه به ‌هریک می‌پردازیم.

سیستم ارزیابی ادواری موجودی

نام این سیستم، خود نشان‌دهنده روش کار آن است. باکمک سیستم ارزیابی ادواری، پس از پایان یک دوره مالی، مبلغ کالا تعیین می‌شود. پس از آن، اختلاف قیمت میان کالای خروجی پایان دوره مالی با کالای دردست توسط حسابدار تعیین می‌شود. این روش در کسب‌وکارهایی‌که تولیدات متنوعی دارند درحالی‌که بهای نهایی آن کم است، بسیار استفاده می‌شود.

سیستم ارزیابی دائمی موجودی

طبق این روش، برخلاف سیستم قبلی که با پایان یک دوره مالی انجام می‌شد، گزارشات مالی به‌صورت مستمر و لحظه‌به‌لحظه ارائه می‌شوند. باکمک سیستم ارزیابی موجودی به‌صورت دائم در حسابداری انبار، ارائه گزارشات پایان دوره در بازه‌های کوتاه هم آسان‌تر می‌شود؛ چراکه دیتاها از قبل آماده هستند و طی مدت‌زمان کم، تغییرات شدیدی نشان نمی‌دهند.

نتیجه‌گیری

نیکان سافت درکنار شما است تا با ارائه بهترین و بروزترین نرم‌افزارهای حسابداری، تمامی امور مالی و حسابداری شرکت شما را بهبود ببخشد و تجربه کاربری فوق‌العاده‌ای در اختیارتان قرار دهد. بااستفاده از نرم‌افزار حسابداری نیکان سافت، دیگر نگران گردش مالی کسب‌وکار خود نباشید و با آسودگی خاطر، از بهترین امکانات روز دنیا بهر‌مند شوید.

همانطورکه می‌دانید، بدون بهره‌مندی از یک سیستم منظم حسابداری و حسابرسی، تعیین میزان سود و زیان یک شرکت ممکن نیست. بنابراین همه کسب‌وکارها می‌توانند تجربه به‌کارگیری برنامه‌های حسابداری نیکان سافت را داشته باشند و تغییرات واضح در نظم و دقت امور مالی خود را مشاهده کنند.

برای مثال، اگر می‌خواهید سیستم تنخواه خود را سامان‌دهی کنید، با ما تماس بگیرید تا ضمن ارائه مشاوره برای دریافت بهترین برنامه‌های حسابداری انبار، میانبری در کسب‌وکارتان ایجاد کرده و حسابداری شرکت خود را به بخشی دلنشین و بادقت تبدیل کنید.

این مقاله را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هم‌اکنون عضو خبرنامه ما شوید