راس گیری چک چیست؟

مقدمه

امروزه بیشتر صاحبان مشاغل و کسب‌وکارها به سمت استفاده از نرم‌افزار حسابداری پیش می‌روند. یکی از علل گرایش افراد و شرکت‌ها به نرم‌افزارهای حسابداری دقت بالا و محاسبه آسان مالیات است. راس گیری چک چیست؟

همچنین نرم‌افزارهای حسابداری به شما این امکان را می‌دهند تا کارهای غیرضروری‌تان را خودتان انجام ندهید و به نرم‌افزار موکول کنید. مجموعه نیکان یکی از مجموعه‌های فعال و موفق در عرصه خدمات نرم‌افزارهای حسابداری است.

با نرم‌افزار حسابداری نیکان می‌توان راس گیری چک‌ها را نیز انجام داد. در این مقاله راجع‌به نرم‌افزار حسابداری نیکان و راس گیری چک چیست بیشتر صحبت خواهیم کرد.

راس گیری چک چیست و چه کاربردی دارد؟

ابتدا باید با معنای راس گیری چک آشنا شویم. شرکت‌ها و مجموعه‌های بزرگی که روزانه با گروه‌های مختلف مردم سروکله می‌زنند حتما با معنای راس گیری چک آشنا هستند. به زبان ساده راس گیری چک ابزاری است که می‌توان با آن سررسید چک‌ها با قیمت‌های مختلف را یکسان کرد. به نظر شما راس گیری چک چیست؟ این مفهوم به معنای آن است که می‌توان با نرم‌افزار حسابداری نیکان تاریخ میانگین چک‌ها را مشخص کرد.

راس گیری یکی از اصطلاحات حسابداری است و به معنای میانگین زمانی است. مثلا وقتی بخواهید تاریخ سررسید وصول چک یا پرداخت آن را یکسان کنید از راس گیری چک کمک می‌گیرید.

برای مثال فرض کنید شما یک مجموعه تولیدی دارید و محصولات خود را به افراد مختلف می‌فروشید. شما در قبال محصول خود، چک با تاریخ و مبالغ مختلف دریافت می‌کنید. هرکدام از چک‌هایی که دارید دارای تاریخ و قیمت‌های مختلفی هستند. در اینجا سوال پیش می‌آید که  شما  به صورت میانگین مجموع مبالغ مورد انتظارتان را در چه تاریخی دریافت خواهید کرد؟ با راس گیری چک می‌توان این تاریخ را بدست آورد.

به‌طور کلی راس گیری چک به معنای یکسان‌سازی تاریخ چک‌های مختلف است. ممکن است شما یک شرکت تولیدی باشید که مبالغی را به چک شرکت بدهکار و مبالغ دیگری را هم از چند شرکت طلبکار هستید.

مشخصا تمامی این بدهکاری‌ و طلبکاری‌ها به یک‌باره به دست شما نمی‌رسند. ممکن است حتی برخی شرکت‌ها بدهکاری خود را در چند مرحله و در چک با مبالغ مختلف تسویه کنند. راس گیری چک به شما کمک می‌کند تا بفهمید به طور میانگین چه زمانی به کل پولتان خواهید رسید.

فکر می‌کنید کاربرد دیگر راس گیری چک چیست؟ زمانی است که یا خودتان یا شرکت‌های دیگر می‌خواهند بدهکاری خود را در چند مرحله بدون کشیدن چک‌های متعدد تسویه کنند.

برای مثال یک شرکت از شما بدهکار است ولی می‌خواهد در مدت زمان دو ماه و با صدور یک فقره چک حسابش را با شما تسویه کند. با راس گیری چک می‌توان فهمید چه زمانی این شرکت باید با شما تسویه کند. راس گیری چک کار سختی نیست و می‌توان آن را هم به صورت دستی هم به کمک اکسل و هم با کمک نرم‌افزارهای حسابداری نظیر نرم‌افزار حسابداری نیکان انجام داد.

راس گیری چک چگونه انجام می‌شود؟

انجام راس گیری چک کار آنچنان سختی نیست و می‌توان آن را هم به صورت دستی هم به کمک نرم‌افزارهای آفیس نظیر اکسل و هم با نرم‌افزارهای تخصصی حسابداری نظیر نرم‌افزار حسابداری نیکان انجام داد.

برای راس گیری چک ابتدا باید فاصله زمانی پرداخت هر چک را در مبلغ آن ضرب کنید و سپس با هم جمع ببندید. سپس مقدار به دست آمده را تقسیم بر مجموع مبالغ چک‌ها کنید. حاصل این تقسیم زمان راس چک را به شما نشان می‌دهد.

آشنایی با اصطلاحات راس گیری چک چیست

در فرآیند راس گیری چک یک‌سری اصطلاحات تخصصی وجود دارند که بهتر است با آن‌ها آشنا باشید. در ادامه به توضیح این اصطلاحات می‌پردازیم.

تاریخ مبنا یا تاریخ پایه در راس گیری چک

تاریخ مبنا یا تاریخ پایه، آن تاریخ ابتدایی است که محاسبه راس گیری چک از آن صورت می‌گیرد. برای مثال شما می‌خواهید راس گیری چک‌های خود را از فردا حساب کنید. تاریخ مبنا یا تاریخ پایه فاصله زمانی سررسید هر چک را از تاریخ فردا نشان می‌دهد.

محاسبه اصل پول در راس گیری چک

در پاسخ به سوال راس گیری چک چیست باید بگوییم راس گیری چک به معنای مشخص کردن یک سررسید برای چند چک به جای سررسیدهای مختلف است. برای محاسبه اصل مبالغ چک‌ها در راس گیری چک باید تمامی مبالغ چک‌های مدنظرتان را با هم جمع کنید.

فرمول محاسبه چیست؟

همان‌طور که در بالاتر اشاره کردیم برای راس گیری چک کافی است مراحل زیر را دنبال کنید:

1- ابتدا مبلغ هر چک را در تاریخ پرداخت آن ضرب کنید.

2- حاصل ضرب برای هر چک را بدست آورده و با هم جمع کنید.

3- عدد و مبلغ به دست آمده در مرحله دو را تقسیم بر جمع مبالغ اصلی چک‌ها کنید.

عددی که در انتها بدست می‌آورید نشانگر فاصله زمانی راس چک‌ها از تاریخ مبنا است. برای مثال اگر عدد نهایی شما عدد 30 شد به این معنی است که 30 روز پس از تاریخ مبنا زمان راس چک‌ها است.

راس گیری چک با نرم‌افزار نیکان چه مزایایی دارد؟

نرم‌افزار حسابداری نیکان یک ابزار تخصصی حسابداری است که مزایای زیادی دارد. با این نرم‌افزار می‌توانید میانگین زمانی را که به کل پولتان دست پیدا می‌کنید مشخص کنید. با استفاده از راس گیری چک می‌توانید دریافت و پرداخت‌های خود را تک مرحله‌ای کنید. مزیت این کار در این است که شما از پرداخت بهره و سودهای ممکن، فارغ می‌شوید.

مزیت دیگر راس گیری چک چیست؟ یک مزیت دیگر راس گیری چک با نرم‌افزار نیکان دقت بالای آن است. همچنین با این نرم‌افزار می‌توانید از قراردادها و پرداختی‌های آن‌ها مطمئن شوید.

برای مثال شما می‌خواهید در یک معامله 50 درصد تولیدات خود را بفروشید و مبلغ آن را در سه فقره چک دریافت کنید. با راس گیری چک، میانگین زمانی را که به کل پولتان دست خواهید یافت محاسبه کرده و برانداز می‌کنید که آیا این مدت زمانی مناسب است یا طولانی است.

از راس گیری چک با نرم‌افزار نیکان همچنین می‌توان در تسویه حساب‌های مدت‌دار استفاده کرد. همچنین ممکن است شخصی که یک وام دریافت کرده‌است، برای پرداخت آن از روش راس گیری چک استفاده و سود کمتری پرداخت می‌کند. راس گیری چک با نرم‌افزار نیکان به‌راحتی و با دقت بالا انجام می‌شود و نیازی نیست خودتان حساب‌وکتاب کنید.

سخن پایانی

در این مطلب با مفهوم راس گیری چک چیست و کاربردهای آن آشنا شدیم. راس گیری چک را می‌توانید به راحتی با نرم‌افزار حسابداری نیکان انجام دهید. مجموعه نیکان مجموعه‌ای است که به صورت تخصصی نرم‌افزارهای حسابداری مختلفی نظیر نرم‌افزار حسابداری تولیدی و شرکتی، نرم‌افزار حسابداری پیمانکاری و نرم‌افزار حسابداری پخش مویرگی را تولید می‌کند.

شما به راحتی می‌توانید راس گیری چک‌های خود را با نرم‌افزار حسابداری نیکان انجام دهید. نرم‌افزارهای حسابداری نیکان را می‌توانید به طور مستقیم از خود این مجموعه خریداری کنید.

این مقاله را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هم‌اکنون عضو خبرنامه ما شوید