راهنمای خرید ماشین حساب حسابداری

مقدمه در رابطه با راهنمای خرید ماشین ‌حساب حسابداری

ماشین ‌حساب ابزاری است که با استفاده از آن می‌توان محاسبات سخت و سنگین را بسیار سریع‌تر از مغز انسان تحلیل و پردازش نمود. با استفاده از ماشین‌ حساب‌ها دیگر نیاز نیست برای محاسبات سنگین ساعت‌ها زمان صرف نمود.

ممکن است در هنگام خرید ماشین‌ حساب مناسب برای انجام امور حسابداری با چالش‌هایی مواجه شوید و انتخاب بهترین ماشین‌ حساب مالی برای شما دشوار باشد. بنابراین در این مطلب راهنمای خرید ماشین ‌حساب حسابداری برای شما ارائه شده ‌است تا به ‌راحتی بتوانید بهترین ماشین‌ حساب حسابداری را برای انجام امور خود انتخاب نمایید.

انجام امور حسابداری بدون ماشین ‌حساب بسیار دشوار و خسته‌ کننده خواهد بود. برخی مواقع برای کارهای حسابداری، محاسبات بسیار طولانی وجود دارد که نیاز به استفاده از فرمول‌های خاصی داشته و زمان بسیار زیادی را به خود اختصاص می‌دهد. با استفاده از ماشین ‌حساب‌های حسابداری می‌توان این امور را تا حدی مدیریت کرد و با نهایت سرعت آن را انجام داد.

ماشین‌ حساب حسابداری یا ماشین‌ حساب مالی، دستگاه الکترونیکی است که در آن توابع آماده‌ای وجود دارند که می‌توان از آن‌ها استفاده کرد. این توابع به محاسبه طیف وسیعی از پارامترها می‌پردازد و انجام امور حسابداری را برای شما آسان‌تر می‌کند. بهترین شرکت‌های ماشین تولیدکننده ماشین‌ حساب، شرکت‌های کاسیو، شارپ، سیتیزن، کاتیگا، پارس حساب و غیره هستند.

در ادامه این مطلب فاکتورهای مهمی که در هنگام خرید ماشین ‌حساب حسابداری باید مورد توجه قرار گیرند و فواید نرم افزار حسابداری و ماشین حساب، دارای برنامه‌های حسابداری، بررسی شده است.

راهنمای خرید ماشین حساب حسابداری و مزایای استفاده از آن

ازجمله مزایایی که ماشین‌ حساب‌های مالی یا حسابداری دارند، این است که قابل برنامه‌ریزی هستند و می‌توانید توابع خاصی که به آن‌ها احتیاج دارید، به آن اضافه نمایید. برنامه‌نویسی ماشین‌ حساب‌های حسابداری ساده است و نیاز به داشتن دانش برنامه‌نویسی خاصی ندارد.

یکی دیگر از مزایای استفاده از ماشین حساب‌های مالی، کاهش زمانی محاسبات است.

ماشین حساب‌های حسابداری بسیار پیشرفته هستند و با استفاده از آن‌ها می‌توان با اعداد منفی نیز کار کرد. با استفاده از این ماشین‌ حساب‌ها می‌توان اموری ازجمله پیش‌ پرداخت‌ها و ارزش استهلاک‌ها را محاسبه کرد.

راهنمای خرید ماشین حساب حسابداری و انواع مختلف آن

ماشین حساب‌های حسابداری انواع مختلفی  دارند که در زیر به بررسی هر کدام پرداخته شده است.

1-    ماشین‌ حساب پرینتردار و یا چاپگر

اگر پس‌از انجام امور حسابداری نیاز دارید تا نتایج بدست آمده را به چاپ برسانید، می‌توانید از ماشین ‌حساب‌های دارای پرینتر استفاده کنید. این مدل از ماشین ‌حساب‌ها، دستگاه چاپ مناسبی داشته و به ‌صورت رومیزی هستند. روی این ماشین ‌حساب‌ها، یک رول کاغذی قرار می‌گیرد که با زدن دکمه پرینت محاسبات شما بر روی این رول کاغذی به چاپ می‌رسد.

این ماشین‌ حساب‌ها دارای توابع خاصی هستند که عملکردهایی همچون محاسبه وام، محاسبه مالیات، محاسبه ارزها، گزینه‌های هزینه و فروش و غیره را دارند. این ماشین ‌حساب‌ها دارای حافظه داخلی هستند و با سرعت بالایی به انجام محاسبات می‌پردازند.

این ماشین ‌حساب‌ها دارای چاپ تک‌ رنگ و دو رنگ هستند، که شامل رنگ‌های مشکی، آبی، قرمز و بنفش است. هزینه ماشین حساب‌های دارای پرینتر، با توجه به ویژگی‌هایی که دارند مناسب و مقرون ‌به ‌صرفه است.

راهنمای خرید ماشین حساب حسابداری
راهنمای خرید ماشین حساب حسابداری

2-    ماشین ‌حساب‌های کامپیوتری

این ماشین حساب‌ها از جمله دیگر دستگاه‌هایی هستند که برای انجام امور حسابرسی استفاده می‌شوند و به ‌صورت عمومی اکثر افراد از این دستگاه استفاده می‌کنند. این ماشین‌ حساب‌ها به انجام امور اولیه همچون جمع، ضرب، تقسیم و تفریق می‌پردازند. همچنین برخی از این ماشین‌ حساب‌های کامپیوتری می‌توانند برخی از توابع همچون انجام مبادلات ارزی، اضافه کردن درصد تخفیف، نشانه‌گذاری و محاسبه امور مالیاتی را انجام دهند.

3-    راهنمای خرید ماشین حساب حسابداری، ماشین‌ حساب حسابداری دارای نمودار

این نوع از ماشین‌ حساب‌های مالی دارای نمودار بوده و قادر به رسم نمودارهای معادلات مختلفی هستند. این ماشین‌ حساب‌ها قابلیت برنامه‌ریزی دارند و به کاربران این امکان را می‌دهند که برنامه‌های شخصی خود را وارد کنند.

حافظه این ماشین حساب‌ها از 3.5 مگابایت تا 100 مگابایت است و توابعی همچون معادلات پارامتری، معادلات قطبی، توالی، دیفرانسیل، توطئه، هیستوگرام، بزرگ‌نمایی و بسیاری از محاسبات دیگر را می‌تواند انجام دهد. اقلامی که همراه با این ماشین‌ حساب ها به فروش می‌رسند، باتری قابل شارژ، کیس، کابل USB و نرم‌افزار است.

راهنمای خرید ماشین حساب حسابداری
راهنمای خرید ماشین حساب حسابداری

4-    ماشین حساب‌های مهندسی

ماشین حساب‌های مهندسی بسیار پیشرفته هستند و قادر به انجام انواع محاسبات مثلثی، لگاریتمی و نمایی هستند و بیشتر مناسب رشته‌های ریاضی و مهندسی هستند. این نوع از ماشین‌ حساب‌ها نیز برای انجام امور حسابداری می‌توانند مفید باشند. در هنگام خرید ماشین ‌حساب مهندسی، می‌بایست به موارد زیر توجه نمایید.

  1. حافظه ماشین حساب
  2. منبع تغذیه ماشین‌ حساب. (برخی از ماشین ‌حساب‌های مهندسی با باطری کار کرده و برخی دیگر از آن‌ها با انرژی خورشیدی شارژ می‌شوند.)
  3.  توابعی که این ماشین‌ حساب‌ها قادر به انجام است. (شامل انجام امور کسری، اعشاری، احتمال، لگاریتم و غیره هستند.)
  4. نمادهای فرمولی بر روی این ماشین ‌حساب‌ها وجود دارد. (شامل فرمول‌های جبر منطق مستقیم، جبر استاندارد و غیره است.)

اقلامی که در بسته‌های ماشین‌ حساب مهندسی وجود دارد، شامل کیس و باتری هستند.

راهنمای خرید ماشین ‌حساب حسابداری و نکات مهم

1-    برند شرکت سازنده ماشین‌ حساب حسابداری

یکی از معتبرترین و بهترین شرکت‌های سازنده ماشین‌ حساب که در بازارهای ایران بسیار یافت می‌شود، شرکت کاسیو است. شرکت‌های چینی دیگری نیز ماشین ‌حساب‌های حسابداری، مهندسی و معمولی تولید کرده‌اند که قیمت‌های پایین‌تری نیز دارند اما ماشین حساب‌های شرکت کاسیو همچنان در رده اول به شمار می‌روند.

2-    سطح محاسبات و توابعی که ماشین ‌حساب انجام می‌دهد

هر ماشین‌ حساب قادر به انجام برخی امور است و میزان تسلط بر امور و توابع در هر ماشین‌ حساب متفاوت است. توابع مختلفی در ماشین حساب‌های حسابداری ارائه شده‌اند و انتخاب بهترین ماشین حساب می‌بایست با نیازهای شما متناسب باشد. بنابراین هنگام خرید حسابداری، می‌بایست بررسی نمایید که به چه توابعی نیاز دارید.

ماشین حساب‌های حسابداری می‌بایست دارای توابع ریاضی و علمی پیشرفته و همچنین نمودارهای پیشرفته‌ باشد. بنابراین انتخاب مدل‌های جدید، مدرن و سطح بالا، انتخاب بسیار مناسبی است.

1-    راهنمای خرید ماشین حساب حسابداری، قیمت ماشین ‌حساب

یکی دیگر از مواردی که در هنگام خرید ماشین‌ حساب مورد توجه است، قیمت ماشین ‌حساب است. پرداخت هزینه بالاتر برای ماشین‌ حساب و خرید ماشین‌ حساب با کیفیت بالاتر برای یک حسابدار از اهمیت بالایی برخوردار است.

پیش ‌از اینکه ماشین‌ حساب مورد نیاز خود را انتخاب نمایید، می‌بایست به ‌خوبی تحقیق کرده و کارایی‌های ماشین ‌حساب مورد نظر را بررسی کنید. بهتر است ماشین‌ حسابی را انتخاب کنید که علاوه ‌بر ویژگی‌ها و عملکردهایی که دارد، قیمت مناسب و مقرون ‌به ‌صرفه‌ای نیز داشته باشد. پر واضح است، هر چه توابع و توانایی‌های ماشین ‌حساب حسابداری کمتر باشد، از قیمت پایین‌تری نیز برخوردار است.

2-    گارانتی ماشین‌ حساب

ماشین ‌حساب های حسابداری به دلیل قیمت بالایی که دارند، بسیار حساس هستند و در صورت خراب شدن هزینه‌های گزافی را می‌بایست برای تعمیرات آن‌ها پرداخت نمود و یا می‌بایست ماشین حساب جدیدی را تهیه نمود. بنابراین داشتن گارانتی برای ماشیت حساب، از جمله مواردی است که از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. دکمه‌های ماشین‌ حساب حسابداری به‌طور مداوم ضربه می‌خورند، بنابراین می‌بایست دوام و مقاومت بالایی نیز داشته باشند.

نتیجه‌گیری در رابطه با راهنمای خرید ماشین ‌حساب حسابداری

همان‌طور که در این مطلب بیان‌ شد، خرید و انتخاب ماشین حساب حسابداری مناسب و خوب، از جمله مهم‌ترین نکاتی است که یک حسابدار، حسابرس و یا مدیر مالی به آن نیاز دارند. بهترین ماشین ‌حساب حسابداری می‌بایست با نیازهای شما مطابقت داشته و آن‌ها را برطرف نمایند.

درصورتی‌که نیاز دارید محاسبات نهایی خود را چاپ کنید، می‌توانید از ماشین ‌حساب های پرینتردار استفاده کنید. اگر محاسبات شما بسیار پیچیده هستند و به ‌دقت بالایی نیاز دارند و یا به رسم نمودار نیاز دارند، ماشین‌ حساب‌های مهندسی و دارای نمودار گزینه مناسبی برای شما خواهند بود.

این مقاله را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هم‌اکنون عضو خبرنامه ما شوید