روز حسابداری کی است؟

حسابدار کیست و چه وظیفه‌ای دارد؟

حسابداری یکی از شغل‌های شریف و مهمی است که وظیفه کنترل و تأیید صحت و درستی معاملات پولی را برعهده دارد. این شغل به‌قدری در یک شرکت مهم است که امروزه تاریخ مشخصی به نام رو حسابدار در تقویم به ثبت رسیده است. اما روز حسابداری کی است، برای پاسخ به این سؤال با ما همراه باشید.

 فرد حسابدار باید از قانونی‌بودن تمامی معاملات و پیروی آنها از دستورالعمل‌ها و استانداردها اطمینان حاصل کند. حسابداران به‌صورت استخدامی یا قراردادی برای انواع شرکت‌های خصوصی یا دولتی کار می‌کنند.

یک حسابدار می‌تواند به‌صورت پاره‌وقت، تمام‌وقت، پروژه‌ای و … فعالیت داشته باشد. فردی که در این رشته فعالیت دارد، باید آگاه باشد که سابقه کاری و تجربیات وی در حسابداری بسیار در پیشرفت و ترقی او تأثیرگذار خواهد بود. انواع حسابداری شامل: حسابداری مالی، حسابداری صنعتی، حسابداری دولتی، حسابداری مدیریتی و حسابداری منابع انسانی است.

  • اما به‌طورکلی علت اهمیت این شغل به دلیل وظایف مهم آن است که در ادامه شرح می‌دهیم:

فردی که به‌عنوان یک حسابدار در شرکتی استخدام می‌شود، بر اساس سفارشات کارفرما وظیفه مشخص نمودن حقوق و دستمزدها را در سیستم دارد. همچنین باید علاوه بر حفظ اطلاعات حقوق و دستمزد به پردازش ماهیانه آن نیز بپردازد.

حسابدار باید بودجه‌ها، هزینه‌ها، حقوق و دستمزد، فاکتورها و … را کنترل و بررسی کند. او مسئولیت آماده‌سازی صورت‌های مالی سود و زیان و گزارش‌های حسابداری و تحلیل روند درآمد و هزینه را برعهده دارد و باید اطلاعات مالی را جهت تهیه خروجی حساب‌ها تجزیه‌وتحلیل نماید.

روز حسابداری کی است؟
روز حسابداری کی است؟

تاریخچه حسابداری

شغل حسابداری در حدود 6000 سال قدمت داشته و اولین و ابتدایی‌ترین مدارک کشف شده متعلق به 3600 سال قبل از میلاد مسیح در تمدن سومر در بابل است. این شغل شریف، با تمدن همزاد است و در تمدن‌های باستان نظیر تمدن بین‌النهرین کاهنان به‌عنوان حسابرسان موظف به نگارش و نگهداری حساب درآمدها و ثروت‌های حکومت بودند و به ثبت معاملات شهروندان هم می‌پرداختند.

 در قرن سیزدهم و چهاردهم میلادی با رونق و رشد صنعت و بانکداری، تکنیک‌های نگهداری حساب نیز عوض شد. همچنین با بزرگ‌تر شدن شرکت‌ها رفته‌رفته به توسعه و سرمایه بیشتر از قبل نیاز شد.

در نتیجه با کمک سرمایه‌داری صنعتی و سازمان یافتن بازار سرمایه، تأمین مالی طرح‌های بزرگ شرکت‌های صنعتی میسر شد. به دنبال این موضوع مؤسسات وابسته بزرگ‌تر شدند و اداره آن‌ها کمی دشوارتر و پیچیده‌تر از قبل شد و در نهایت منجر به ایجاد یک سیستم حسابداری کامل‌تر گردید.

اما در ادامه مقاله روز حسابداری کی است، باید گفت درگذشته در کشور ایران، افرادی که این حرفه را انجام می‌دادند به میرزا معروف بودند. بعدها لقب دفتردار به خود گرفتند و امروزه به‌عنوان حسابدار فعال هستند. بنیان‌گذار حسابداری در ایران خوارزمی دانشمند و ریاضی‌دان معروف ایرانی بود. هم اکنون نسل جدید در مقایسه با نسل جدید به‌جای چرتکه از ماشین‌حساب و رایانه بهره می‌برد و با موضوعات پیچیده‌تری سروکار دارد.

روز حسابدار کی است؟ روز حسابداری چه روزی هست؟

باتوجه‌به مسئولیت‌های مهم قید شده در این حرفه، حال علت اینکه در تقویم یک روز از سال به نام حسابداران است، مشخص است. در خارج از ایران و در سطح جهانی نیز روز حسابدار در 10 نوامبر است. در سال 2007 میلادی در روزهای دو تا هشت ماه دسامبر، بزرگ‌ترین اتفاق تاریخ حسابداری رقم خورد و فدراسیون بین‌المللی حسابداران (آیفک) به‌عنوان یکی از اصلی‌ترین ارگان حسابداری بین‌المللی منصوب شد.

در حال حاضر این ارگان از 155 نهاد حسابداری در 120 کشور جهان تشکیل شده است که حدود 5/2 میلیون حسابدار را تحت پوشش نمایندگی خود دارد. فدراسیون بین‌المللی آیفک از بزرگ‌ترین و معروف‌ترین ارگان‌های جهانی در بین شغل‌های مهم و حساس دنیا است.

عظمت و بزرگی این ارگان خود سبب متمایز شدن و برجسته شدن حسابداران جهان شده است. هفته حسابداری در دنیا نشانه همگرایی، خردورزی و هم افزونی حسابداران دنیا است.

لازم به ذکر است که اشاره شود، اداره ثبت ملی آمریکا در ایالات متحده هفته جهانی حسابدار را در لیست رخدادهای به‌خصوص خود به ثبت رسانده است. در ایران روز حسابدار در تقویم ذو جایگاه دارد: یکی روز حسابدار ایرانی که 15 آذر هرسال است و دیگری هفته حسابداری جهانی.

تاریخچه نام‌گذاری روز جهانی حسابدار

آیفک یا به عبارت دیگر فدراسیون بین‌المللی حسابداران جهان در سی‌امین سالی که تأسیس شد، تاریخ 2 تا 8 دسامبر برابر با 11 تا 17 آذر در ایران را به‌عنوان هفته جهانی حسابداری اعلام نموده است.

این فدراسیون شناخته شده از کلیه اعضای خود در کشورهای گوناگون جهان درخواست کرد تا هفته حسابدار را بر اساس این تاریخ در تقویم قرار دهند. او در ادامه خواست تا افراد در این هفته آیین‌نامه خاصی را تدارک ببینند تا تعیین کنند که روز حسابداری کی است و پیرو این موضوع گردهمایی مناسب تشکیل دهند.

در همان سال انجمن حسابداران خبره و رسمی ایران بر اساس این درخواست، تمامی نهادهای حسابداری ایران را به مناسبت تعیین روز حسابداری در تقویم دعوت کردند.

بر اساس این فراخوان و نشست‌های مربوط به حسابداران که بین رهبران انجمن‌های حسابداری ایران تشکیل شده بود، گروهی از حسابداران رسمی کشور ایران تحت عنوان انجمن ایرانی آیفک که شامل انجمن حسابداری ایران، مدیران مالی و سازمان کل حسابرسی بود، ایجاد شد. درنهایت در تاریخ 13 آذر در سال 86 با تشکیل یک گردهمایی مناسب و تأیید جامعه حسابداران رسمی ایران، روز پانزدهم آذرماه هر سال روز حسابدار در ایران نام‌گذاری گردید.

تاریخ روز جهانی حسابدار | روز حسابداری کی است

روز حسابداری چه روزی هست؟ باتوجه‌به نکات گفته شده، 15 آذر هرسال در کشور ایران به‌عنوان روز حسابدار در نظر گرفته شده است. این تعیین از جانب انجمن حسابداران خبره ایران و حسابداران رسمی و مدیران مالی و سازمان حسابرسی انجام شد.

در همان سال انجمن حسابداران خبره ایران بر اساس این موضوع، کلیه نهادهای حسابداری ایران را جهت تعیین روز مشخصی تحت عنوان روز حسابداری فراخواند. طبق این فراخوان و نشست که میان رهبران نهادها تشکیل شد، در نهایت در گردهمایی 13 آذر 1386 در هتل ونوس تهران روز 15 آذر روز حسابداری در کشور ایران نام‌گذاری شد.

روز حسابداری کی است؟
روز حسابداری کی است؟

فعالیت اعضای آیفک در هفته حسابداری

در هفته جهانی حسابداری، اعضای آیفک و نهادهای رسمی حسابداری سراسر جهان اقدام به تشکیل انواع همایش، گردهمایی، سخنرانی، انواع نشست اطلاع‌رسانی، انواع برنامه و مصاحبه‌های مطبوعاتی زنده تلویزیونی، مراسم اعطای جوایز به حسابداران حرفه‌ای، ارتباط مستقیم با مصرف‌کنندگان و … کردند و آنها را در عرصه‌های ملی و بین‌المللی برگزار نمودند.

در کشور ایران سالانه در این روز مراسم مختلفی برگزار می‌شود و این روز را به حسابداران تبریک گفته می‌شود.

در هفته جهانی حسابداری نیز حسابداران درباره محور یگانگی و همگرایی در انواع عرصه‌های ملی و بین‌المللی صحبت می‌کنند و راه و روش‌های ارتقاء و اعتلای حرفه حسابداری را بررسی می‌کنند و به انواع آیین‌های مرتبط می‌پردازند.

سخن آخر روز حسابداری کی است

در این مطلب به این موضوع که روز حسابداری کی است و چه کسی این تاریخ را در تقویم به نام حسابداران نام‌گذاری کرده، پرداخته شد. نرم‌افزار حسابداری نیکان به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین و جامع‌ترین نرم‌افزارهای حسابداری و مالی است.

در دنیای امروز انجام امور مالی و حسابداری اگرچه بسیار پیچیده‌تر از قبل شده است اما به کمک انواع سایت‌ها و نرم‌افزارهای مالی و معتبر نظیر نرم‌افزار مالی نیکان کلیه امور مالی مرتبط با حسابداری به‌راحتی انجام می‌پذیرد. به کمک نیکان بدون دغدغه و در کمترین زمان ممکن امور مالی خود را به‌صورت حرفه‌ای انجام دهید.

این مقاله را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هم‌اکنون عضو خبرنامه ما شوید