روش های قیمت‌ گذاری کالا و خدمات

در دنیای فروش و بازاریابی قیمت‌ گذاری کالا یکی از مهم‌ترین مباحث در موفقیت یک کسب‌وکار است. در روش‌های قیمت‌ گذاری در اصول حسابداری ارزش کالا یا خدمات به صورتی اتوماتیک و یا سنتی (دستی) تعیین می‌شود.

بر این اساس نحوه قیمت‌گذاری می‌تواند میزان فروش و سود یک کسب‌وکار را تحت تأثیر قرار دهد. از این رو در این مقاله قصد داریم درباره اهمیت قیمت‌ گذاری، اصول قیمت‌گذاری و انواع روش‌های آن صحبت کنیم.

قیمت‌ گذاری کالا
قیمت‌ گذاری کالا

قیمت‌ گذاری کالا چیست؟

قیمت‌ گذاری کالا یکی از مهمترین شاخص‌ها در کسب‌وکار است که با روش‌های مختلفی برای ترغیب مشتری برای خرید کالا و استفاده از خدمات انجام می‌گیرد. قیمت‌گذاری با روش‌های مختلفی براساس بهای تمام شده کالا و یا با تعیین سودآوری رایج است اما وضعیت بازار و نوع کسب‌وکار نیز در تعیین قیمت مؤثر است. از این رو در قیمت‌‌گذاری سه مقوله قیمت (هزینه نهایی محصول)، هزینه (هزینه صرف شده برای تولید محصول) و ارزش (تعیین ارزش محصول) بسیار تعیین‌کننده است.

دلایل اهمیت قیمت‌ گذاری کالا و خدمات

محصولات در صورتی که در بازار هدف با بهترین قیمت عرضه شوند  می‌توانند سود حاصل از فروش را به همراه داشته باشند. از این رو قیمت‌ گذاری با میزان کسب درآمد و سود یک سازمان تأثیر مستقیم دارد. پس قیمت‌گذاری می‌تواند هر نوع کسب‌وکاری را به مرز نابودی و حتی تا حد موفقیت پیش ببرد، بنابراین سود و اعتبار یک کسب‌وکار ارتباط مستقیم با قیمت‌ درست و بهینه آن کالا یا خدمات دارد. در صورتی که قیمت‌ گذاری خدمات به صورت صحیح انجام شود مشتری برای خرید رغبت بیشتری خواهد داشت.

قیمت‌ گذاری کالا
قیمت‌ گذاری کالا

اصول مهم در قیمت‌ گذاری

همانطور که اشاره شد قیمت‌ گذاری براساس قیمت تمام شده و هزینه‌های تولید انجام می‌شود و همچنین میزان تقاضای مشتریان در بازار، ارزش کالا و میزان رقابتی بودن در تعیین قیمت کالا و خدمات مؤثر است. پس به طورکلی قیمت ‌گذاری خدمات طبق سه اصل مهم زیر انجام می‌شود.

·         قیمت‌ گذاری براساس قیمت تمام شده

یکی از اصول مهم و پرکاربرد در قیمت‌ گذاری بحث تعیین قیمت براساس بهای تمام شده است که می‌تواند به بازگشت سرمایه یک کسب‌وکار کمک کند. در این نوع قیمت‌گذاری هزینه‌های تولید یک محصول با میزان سودآوری در مشخص شدن قیمت نهایی نقش دارند. در یک نرم‌افزار حسابداری به راحتی می‌توانید بهای تمام شده کالا را محاسبه کنید و یک فرمول کلی برای تعیین قیمت تولید یک محصول به دست آورید. به طوری‌که هزینه‌های تولید را با میزان سود برای فروش یک محصول را در نظر می‌گیرید. این فرایند قیمت‌ گذاری کالا با استفاده از یک نرم افزار حسابداری در بازار خرده‌فروشی و عمده‌فروشی بسیار کاربرد دارد.

·         قیمت‌ گذاری براساس میزان تقاضا در بازار

در اقتصاد کشور ما وضعیت بازار و میزان تقاضا از عوامل اصلی برای قیمت‌ گذاری کالا محسوب می‌شود. به طوری‌که در یک بازه زمانی میزان تقاضا برای خرید یک نوع کالا بیش از گذشته می‌شود مشتریان نیز به دلیل تمایل بیش از حد برای خرید یک محصول دیگر به قیمت آن توجه نمی‌کنند و همین امر باعث افزایش قیمت‌ها در بازار می‌شود.

·         قیمت‌ گذاری کالا بر مبنای میزان رقابتی بودن و ارزش آن

در این نوع قیمت‌ گذاری کالا هزینه تمام شده و میزان تقاضای یک محصول در بازار نقش کمرنگی دارد و موضوع اصلی بحث رقابتی بودن کالا است. براین اساس در این نوع تعیین قیمت کالا هر چه فروشنده بتواند نظر مشتری را برای خرید یک کالا جلب کند، ارزش آن کالا بالاتر می‌رود. این ارزش به عواملی همچون کیفیت کالا و خدمات، مشتری‌مداری و خدمات پس از فروش و غیره بستگی دارد.

قیمت‌ گذاری کالا
قیمت‌ گذاری کالا

انواع روش های قیمت‌ گذاری کالا و خدمات

قیمت‌ گذاری مهم‌ترین اصل برای رسیدن به سودآوری در هر نوع کسب‌وکاری است که با روش‌های مختلفی انجام می‌شود. در ادامه این مطلب به برخی از این روش‌ها اشاره خواهیم کرد.

قیمت‌گذاری براساس تقاضا

قیمت‌ گذاری براساس تقاضای بازار به ارزشی که مشتریان برای یک محصول در مقابل سایر محصولات رقبا تعیین می‌کنند بستگی دارد. در این شرایط خریداران روی قیمت حساسیتی ندارند و کالا را می‌توان با هر قیمتی عرضه کرد.

قیمت‌‌گذاری براساس رقابت

در قیمت‌گذاری رقابتی فروشنده لیستی از قیمت کالاهای سایر رقبا را استخراج می‌کند و قیمت کالاهای خود  را با هدف رقابت با سایر رقبای موجود در بازار تعیین می‌کند.

قیمت‌ گذاری براساس تجربه

قیمت‌ گذاری کالا براساس منحنی تجربه روشی است که یک شرکت با استفاده از تجربه خود هزینه‌های تولید و بازاریابی محصول را کاهش می‌دهد تا قیمت نهایی محصول و خدمات برای جذب مشتری کاهش داده شود.

قیمت‌گذاری نفوذی

در این روش چون مشتریان روی قیمت محصول حساسیت دارند کسب‌وکار مربوطه برای افزایش میزان قدرت و نفوذ خود در بازار کالا را با قیمت پایین‌تری عرضه می‌کند.

قیمت‌گذاری سرشیرگیری

روش سرشیرگیری یکی از مهم‌ترین روش‌های قیمت‌ گذاری کالا  است که ارتباط مستقیمی با انحصار در بازار دارد. در صورتی که محصول شما در بازار رقیبی نداشته باشد می‌توانید به بالاترین قیمت عرضه کنید و در صورت پیدا شدن رقیب قیمت آن را کاهش دهید.

قیمت‌گذاری رهبر

در روش قیمت‌ گذاری شرکت‌ها قیمت یک یا چند محصول پرفروش خود را برای جذب مشتریان سایر رقبا به میزان چشمگیری کاهش می‌دهند و سود حاصل از فروش محصولات دیگر این زیان را جبران می‌کند.

قیمت‌گذاری فریبنده

از نظر روانشناسی اغلب مشتریان بالا بودن قیمت یک کالا را ملاکی برای کیفیت آن محصول می‌دانند. بنابراین با استفاده از تکنیک‌های روانشناسی می‌توان میزان فروش محصول را افزایش و توجه مشتریان به قیمت را کاهش داد. در این راستا قیمت‌گذاری فریبنده با استفاده از اعداد و فونت‌ها در ترغیب مشتری برای خرید محصول نقش دارد.

قیمت‌گذاری تبلیغاتی

برخی مواقع کسب‌وکارها برای تبلیغ کالا و خدمات خود در مناسبت‌های مختلف با حراج کالای خود قیمت فروش را پایین می‌آورند تا نظر مشتریان را جلب کنند.

جمع‌بندی

قیمت‌گذاری در هر کسب‌وکاری باید به روشی انجام شود که مشتری را برای خرید کالا یا دریافت آن خدمات ترغیب کند. از این رو برای قیمت‌ گذاری روش‌ها و استراتژی‌های مختلفی وجود دارد که باید طبق شرایط بازار از آنها استفاده کرد. حال اگر صاحب یک کسب‌وکار هستید چنانچه در زمینه امور مالی و حسابداری و قیمت‌ گذاری کالا با مشکل روبه‌رو شده‌اید می‌توانید از نرم‌افزار حسابداری کاربردی نیکان کمک بگیرید.

این مقاله را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هم‌اکنون عضو خبرنامه ما شوید