قیمت مالیات خودروهای لوکس چگونه تعیین می‌شود؟

مقدمه

یکی از موارد گران قیمت و دور از دسترس در ایران، خودرو است. در طی چند سال گذشته و با مقایسه اعداد و ارقام در زمینه درآمد ایران و سایر کشورهای جهان، می‌توان به این موضوع واقف شد و دریافت که ایرانیان هر ساله مقدار زیادی از درآمد خود را صرف خرید خودرو خواهند کرد. گران بودن خودرو تنها مخصوص خودروهای لوکس خارجی نبوده و حتی خودروهای ساخت ایران نیز از قیمت بسیار بالایی برخوردار هستند.

همین موارد موجب شده تا خودرو در ایران برخلاف دیگر کشورهای جهان به یک کالای سرمایه‌ای تبدیل شود. پس از کشمکش‌های فراوان، در بودجه سال 1401، مالیات از خودروهای لوکس تصویب شد و در سال آینده مالکان این نوع خودروها مکلف به پرداخت مالیات خواهند بود.

تصویب این امر، با چالش‌های زیادی روبه‌رو خواهد بود. در این مقاله به بیان قیمت مالیات خودروهای لوکس و انواع این نوع خودروها پرداخته خواهد شد.

مالیات بر خودرو و خانه های لوکس

بر اساس مصوبات مجلس شورای اسلامی در سال 1400، دولت در سال آینده می‌تواند علاوه بر مالیات‌های گذشته، از مالیات خانه های لوکس و خودروها نیز کسب درآمد کند. در چهارمین سال ممنوع بودن واردات خودروی خارجی، قیمت این خودروها در ایران به نسبت بازارهای جهانی بسیار زیاد است و خودروهای لوکس و میلیاردی نیز از همین نوع هستند.

در واقع به نوعی دولت، با ممنوعیت واردات خودرو خارجی موجب افزایش قیمت این نوع خودروها شده و حال به دنبال مالیات‌ستانی در این بخش است. به طوریکه حتی مالیات‌ستانی در بخش خودروهای لوکس با هدف تنظیم و ساماندهی بازار چندان کارایی زیادی نخواهد داشت.

همچنین باید توجه داشت، به دلیل نوسانات شدید قیمت خودروهای وارداتی، معیار مشخصی برای تعیین ارزش خودروهای بالای یک میلیارد وجود ندارد و مبنای اخذ مالیات گفته شده نیز به طور کامل مشخص نیست.

مالیات از خودروهای لوکس

در بودجه سال 1399 نیز مالیات بر خودرو و خانه‌های خالی تصویب و در لایحه بودجه 1400 در نظر گرفته شد. با توجه به آمار رسمی، درآمد حاصل از این دو نوع مالیات برابر با صفر بوده است.

بسیاری بر این باورند که دولت در زمینه اجرای آیین‌نامه‌ها و اخذ مالیات از خودروهای لوکس و خانه‌های خالی کم‌کاری کرده و این موضوع را با جدیت تمام دنبال نکرده است. با این حال برای دومین بار درآمد و قیمت مالیات خودروهای لوکس در لایحه بودجه سال 1401 مورد توجه قرار گرفته و توسط مجلس به تصویب رسیده است.

با توجه به نظر عماد جعفری، یکی از تحلیل‌گران بازار خودرو، مالیاتی که از خودروهای لوکس دریافت می‌شود و همچنین مالیات از خانه‌های لوکس و خالی عملاً نمی‌تواند تأثیری بر قیمت آن‌ها در بازار داشته باشد.

مالکان خودروهای خارجی و وارداتی، این خودروها را در ایران چند برابر قیمت جهانی خریداری می‌کنند، بنابراین برای آن‌ها 50 تا 100 میلیون تومان مالیات چندان تفاوتی ندارد. در واقع قیمت این نوع مالیات برای افرادی که خودروهای معمولی دارند و در سال‌های اخیر با ارتقای خودروی خود مجبور به پرداخت مالیات هستند، اهمیت دارد.

بر اساس این مصوبه کلیه اشخاص حقوقی و حقیقی که دارای خودروهای سواری هستند، چنانچه ارزش خودروی آن‌ها و یا فرزندان زیر 18 سالشان به بیشتر از یک میلیارد تومان برسد، موظف به پرداخت مالیات خواهند بود.

با توجه به موارد گفته شده، مصوبه مالیات بر خودروهای لوکس، با مشکلات بسیار زیادی مواجه بوده و به آسانی قابل اجرا و درآمدزایی نخواهد بود. علی‌الخصوص که بسیاری از خودروهایی که در حال حاضر قیمتی بالاتر از یک میلیارد دارند، بعد از ورود به کشور به عنوان خودروی لوکس شناخته نشده و برخی از آن‌ها نظیر مزدا3 و یا سوزوکی ویتارا جزو خودروهای مونتاژی با قیمت اقتصادی هستند که اغلب توسط قشر متوسط جامعه خریداری می‌شدند. اما در طی سال‌های اخیر و با نوسانات قیمتی بسیار زیاد، قیمت این نوع خودروها نیز میلیاردی شده و باید برای آن‌ها مالیات پرداخت شود.

قیمت مالیات خودروهای لوکس
قیمت مالیات خودروهای لوکس

تعیین قیمت مالیات خودروهای لوکس در سال 1401

نحوه محاسبه و تعیین قیمت مالیات خودروهای لوکس در سال آینده نیز مشابه سال 1400 بوده و به صورت زیر تعریف می‌شود؛

  1. خودروهایی با ارزش 5/1 میلیارد تومان و به ازای مازاد یک میلیارد تومان، سالیانه یک درصد مالیات
  2. خودروهایی با ارزش 3 میلیارد تومان و به ازای مازاد 5/1 میلیارد تومان، سالیانه دو درصد مالیات
  3. خودروهایی با ارزش 5/4 میلیارد تومان و به ازای مازاد 3 میلیارد تومان، سالیانه سه درصد مالیات
  4. خودروهایی به ازای مازاد 5/4 میلیارد تومان، سالیانه 4 درصد مالیات

سازمان مالیاتی کشور مکلف شد تا پایان خرداد سال 1400، خودروهای لوکس را مشخص و ارزش‌گذاری کرده و اشخاص مربوطه را از این مهم مطلع کند. نکته مهم دیگر در این قانون این است که مالکان خودروهای لوکس تا قبل از پرداخت مالیات مصوب، قادر به نقل و انتقال، فروش و اجاره خودروی خود نخواهند بود. همچنین تمامی اشخاص نیز باید تا پایان بهمن ماه 1401 مالیات خود را پرداخت کنند.

مالیات بر خودروهای بالای 500 میلیون تومان

بر اساس برخی شنیده‌ها، این احتمال وجود دارد که خودروهای بالای 500 میلیون تومان نیز مکلف به پرداخت مالیات شوند. با توجه به مصوبات مجلس در حال حاضر تنها خودروهایی که ارزشی بیشتر از یک میلیارد تومان دارند باید مالیات پرداخت کنند.

اما باید توجه داشت که این قانون تا زمانی اینگونه تفسیر خواهد شد که اشخاص، مالک خودروی دیگری به ارزش بیش از 500 میلیون تومان نباشند. در واقع آنچه که در متن لایحه قانون مالیات بر خودرو آمده است، مجموع ارزش خودروهای تحت مالکیت اشخاص بوده و ملاک مالیات‌ستانی خواهد بود.

به طور مثال اگر فردی دارای دو خودرو به ارزش 500 و 700 میلیون تومان باشد، مکلف به پرداخت مالیات می‌شود. در نتیجه داشتن خودرو به ارزش 500 میلیون یا غیره در دسته‌بندی قیمت مالیات خودروهای لوکس قرار نمی‌گیرد ولی مجموع ارزش چندین خودرو با این قیمت‌ها اگر بیش از یک میلیارد تومان باشد، مالیات برای آن در نظر گرفته می‌شود.

مالیات بر عایدی سرمایه چیست؟

در خرداد ماه سال 1400 طرح دیگری با عنوان مالیات بر عایدی سرمایه نیز در صحن مجلس شورای اسلامی به تصویب رسید. این طرح چهار بازار وسایل نقلیه، املاک، ارز خارجی و طلا را در بر می‌گیرد.

مالیات بر عایدی سرمایه اینگونه تعریف می‌شود که اگر شخصی از یکی از چهار بازار گفته شده، چیزی را خریداری کرده و یا به فروش برساند، بر اساس مدت زمانی که آن چیز تحت تملک وی بوده، باید بخشی از سود معامله را به عنوان مالیات پرداخت کند. این قانون در واقع با هدف کاهش سوداگری‌ها در چهار بازار گفته شده و همچنین جلوگیری از افزایش ناگهانی قیمت به تصویب رسیده است.

یکی از مهم‌ترین شروط معافیت از مالیات بر عایدی سرمایه، برای افراد بالای 18 سالی است که دارای یک وسیله نقلیه هستند، البته به شرطی که زمان مالکیت آن‌ها بیش از یکسال باشد.

همچنین در این طرح مصوب شد که مالیات بر عایدی سرمایه به خودروی دوم تعلق می‌گیرد، با این حساب اگر هر یک از اعضای خانواده خودروی خود را برای بار هزارم نیز خرید و فروش کنند، مالیاتی به آن تعلق نمی‌گیرد، زیرا خودروها مصرفی هستند.

قیمت مالیات خودروهای لوکس
قیمت مالیات خودروهای لوکس

استعلام قیمت مالیات خودروهای لوکس و پرداخت آن

برای استعلام قیمت مالیات خودروهای لوکس می‌توان از روش‌های مختلفی که در ادامه آمده است، اقدام نمود؛

1. به صورت حضوری و با به همراه داشتن کارت ملی، کارت خودرو و یا برگ سبز آن در یکی از دفاتر پیشخوان دولت می‌توان استعلامات و پرداخت مالیات را انجام داد.

2. به صورت غیرحضوری و آنلاین می‌توان از طریق سایت شهرداری استان محل سکونت، اقدام به استعلام و پرداخت مالیات سالیانه خودرو نمود.

3. راه حل دوم برای پرداخت غیرحضوری، استفاده از اپلیکیشن‌های مخصوص عوارض شهرداری‌ها است. البته باید توجه داشت که مسئولیت استفاده از این اپلیکیشن‌ها به عهده خود فرد بوده و دلیلی بر تأیید آن‌ها توسط شهرداری نیست.

این مقاله را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هم‌اکنون عضو خبرنامه ما شوید