مالیات اجاره چیست؟

مقدمه

مالیاتی که شما می‌پردازید، یکی از منابع درآمد دولت است که صرف آبادانی و توسعه کشور می‌شود. این مالیات به‌صورت مستقیم و غیرمستقیم از شهروندان دریافت می‎گردد و هر شهروند بسته به اینکه چه درآمدهایی دارد، مالیات‌های مختلفی را می‌پردازد. یکی از انواع مالیات‌های مستقیم، مالیات اجاره است که به درآمد حاصل از اجاره ملک، مغازه و غیره اعمال می‌شود.

نیکان تولید کننده انواع نرم افزار حسابداری و مالی و اداری

انواع مختلفی از مالیات در رابطه‌با املاک و مستغلات دریافت می‌شود؛ مالیات بر فروش ملک، مالیات بر خانه خالی، مالیات بر نقل‌وانتقال ملک و مالیات بر اجاره ملک. مالیات بر اجاره نوعی مالیات بر آمد است، به این دلیل که اجاره منبع درآمد فرد به‌حساب می‌آید. در این مقاله موضوع مالیات بر اجاره را به طور کامل توضیح خواهیم داد.

مالیات اجاره چیست؟
مالیات اجاره چیست؟

مالیات اجاره چیست؟

همان‌طور که گفتیم مالیات بر اجاره، نوعی مالیات مستقیم است و ازآنجایی‌که اجاره به‌عنوان درآمد فرد تلقی می‌شود، از قوانین مالیاتی مرتبط با درآمد تبعیت می‌کند. مالیات‌های مستقیم شامل موارد زیر است:

 • مالیات ‌بر درآمد حقوق
 • مالیات ‌بر درآمد مشاغل
 • مالیات بر درآمد اشخاص حقوقی
 • مالیات بر درآمد اتفاقی
 • مالیات بر درآمد املاک و مستغلات

شما باید درآمد اجاره را برای سال مالیاتی که سررسید است، اعلام کنید، حتی اگر تا پایان سال مالیاتی به شما پرداخت نشده باشد.

مالیات اجاره چقدر است؟

کمیسیون تلفیق مجلس هرساله میزان مالیات بر اجاره را تعیین می‌کند؛ اما در سال ۱۴۰۰ تغییری در میزان مالیات بر اجاره به وجود نیامده است و مطابق سال ۱۳۹۹ محاسبه می‌شود.

طبق اعلام وزارت مسکن و شهرسازی، کلیه صاحبان ملک که اجاره دریافت می‌کنند، موظف‌اند در سامانه املاک و اسکان(Amlak.mrud.ir)، اطلاعات مرتبط با مورد معامله را وارد کنند. در غیر اینصورت مشمول جریمه خواهند شد و ممکن است مجبور شوند تا ۱۸ برابر هزینه اجاره سالیانه یک واحد از ملک را بپردازند.

بنابراین برای جلوگیری از هزینه‌های گزاف، حتماً مورد اجاره را در سامانه ثبت کنید. در جدول زیر میزان مالیات اجاره برای مبالغ مشخصی از اجاره آمده است:

مبالغ مشمول مالیات بر اجارهنرخ مالیات
اجاره تا 50 میلیون تومان۱۵ درصد
اجاره 50 تا 100 میلیون تومان۲۰ درصد
اجاره بیش از 100 میلیون تومان۲۵ درصد

ذکر این نکته لازم است که نرخ مالیات بر اجاره برای اشخاص حقوقی ثابت و به میزان ۲۵ درصد است.

نحوه محاسبه مالیات بر اجاره در سال ۱۴۰۰

همان‌طور که گفتیم نحوه محاسبه مالیات بر اجاره در سال ۱۴۰۰، تفاوتی با سال ۱۳۹۹ ندارد. برای محاسبه این نوع از مالیات، اجاره‌بهای سالیانه در نظر گرفته می‌شود. به این صورت که مبلغ اجاره‌ای که به‌صورت ماهانه دریافت می‌شود در عدد ۱۲ ضرب خواهد شد. چنانچه پولی تحت عنوان «پول پیش» از مستأجر گرفته شده باشد، ۱۸ درصد از آن همراه با اجاره‌بها محاسبه خواهد شد.

طبق قانون مالیات به ۷۵ درصد از اجاره‌بها تعلق می‌گیرد؛ بنابراین، عددی که به دست می‌آید را باید در ۷۵ درصد ضرب کنیم. عدد نهایی مشمول پرداخت مالیات بر اجاره می‌شود. این عدد را باتوجه‌ به جدول نرخ محاسبه مالیات بر اجاره در عدد مرتبط با آن ضرب خواهیم کرد.

مالیات اجاره چیست؟
مالیات اجاره چیست؟

مالیات بر اجاره مغازه به چه صورت است؟

معمولاً افرادی که یک واحد تجاری را اجاره می‌کنند، این نگرانی را دارند که پرداخت مالیات بر اجاره دقیقاً به عهده کیست. اگر فردی یک واحد تجاری یا مغازه‌ای را اجاره کند، این مالک اصلی است که باید مالیات را بپردازد. درواقع، فرد اجاره‌کننده فقط وظیفه دارد مالیات مرتبط با درآمد حاصل از شغل خود در آن مغازه را پرداخت کند.

مالیات بر اجاره مغازه و واحدهای تجاری نیز باید طبق جدول بالا پرداخت شود. به‌طورکلی تمام مستغلات فارغ از ماهیتی که دارند، به شکل واحدی مشمول مالیات اجاره قرار می‌گیرند و تنها مبلغ اجاره در میزان مالیات تفاوت ایجاد می‌کند.

ذکر این نکته ضروری است که چنانچه در واحد تجاری موردنظر فعالیتی صورت نگیرد، نیازی به پرداخت مالیات بر اجاره نیست؛ بنابراین در صورت انجام فعالیت در یک ملک تجاری، مالک آن باید مالیات را بپردازد.

زمانی که مالک و مستأجر قصد عقد قرارداد با یکدیگر را دارند، باید نسبت به تکمیل اظهارنامه مالیاتی خود اقدام کرده باشند تا از بروز مشکلات مالی در آینده جلوگیری کنند.

برای اطمینان بیشتر، بهتر است که مستأجر در یکی از بندهای قرارداد متعهد شود که اظهارنامه مالیاتی را همه‌ساله، طبق موازین مشخص شده ارسال خواهد کرد.

معافیت‌های مالیاتی مرتبط با مالیات اجاره

مانند هر نوع مالیات دیگر، قانون برای مالیات بر اجاره نیز معافیت‌های مالیاتی را در نظر گرفته است که در ادامه آنها را برای شما شرح می‌دهیم:

معافیت متراژي

طبق ماده 53 در قانون مالیات‌های مستقیم، املاکی که شرایط زیر را دارند، از معافیت مالیاتی برخوردار می‌شوند:

 • صاحبان مجتمع‌های مسکونی که بیش از سه واحد اجاره‌ای دارند (چنانچه با رعایت الگوی مصرف مسکن که مورد تأیید وزارت مسکن و شهرسازی است، ساخته شده باشد).
 • واحدهای مسکونی با متراژ کمتر از ۱۵۰ متر در تهران
 • واحدهای مسکونی با متراژ کمتر از ۲۰۰ متر در شهرستان

معافیت درآمدی

در برخی موارد، اجاره ملک تنها منبع درآمد فرد است و غیر از آن از درآمد دیگری ندارد. طبق قانون این افراد از پرداخت مالیات بر اجاره معاف هستند، منوط به اینکه مبلغ اجاره از میزانی که در عرف مشخص شده است بیشتر نباشد. در غیر اینصورت، مالک باید مانند دیگران مالیات اجاره را بپردازد.

سایر معافیت‌ها طبق مواد ۵۵ و ۵۷ قانون مالیات‌های مستقیم

 • خانه‌های سازمانی که اشخاص حقوقی مالک آنها هستند.
 • املاکی که نزدیکان فرد (پدر، مادر، همسر، فرزند و یا اجداد) در آن‌ها سکونت دارند.
 • املاکی که در اختیار وزارت‌خانه‌ها، مؤسسه‌ها و دستگاه‌های دولتی، شهرداری‌ها و دهیاری‌ها قرار گرفته‌اند.
 • چنانچه صاحب ملک آن را بفروشد و با خریدار توافق کند که تا ۶ ماه در ملک موردنظر بماند.
مالیات اجاره چیست؟
مالیات اجاره چیست؟

چگونه مالیات بر اجاره را بپردازیم؟

هر فرد مالیات دهنده می‌بایست در انتهای سال مالی که در تیرماه مقرر شده است، اظهارنامه مالیاتی خود را برای اداره امور مالیاتی ارسال کند. این اظهارنامه باید شامل تمام مدارک و ضمائم مرتبط با مورد اجاره باشد. لازم به ذکر است که این مراحل می‌تواند توسط مستأجر نیز انجام شود.

درصورتی‌که مالک شخص حقوقی باشد، نیازی به تنظیم یک اظهارنامه مالیاتی به‌صورت جداگانه نیست. طبق قانون مالیات‌های مستقیم، چنانچه ملک توسط یک شخص حقوقی اجاره شود، مالیات بر اجاره از درآمد او کسر و ظرف ۱۰ روز به اداره امور مالیاتی پرداخت خواهد شد. در نهایت رسید مالیات پرداخت شده را به مالک می‌دهند.

در شرایطی که مالک به میزان مالیات بر اجاره اعتراض داشته باشد، به مدت ۳۰ روز از تاریخ ابلاغ مالیات مهلت دارد تا اعتراض خود را ارسال کند. چنانچه اعتراض او به اداره امور مالیاتی به نتیجه نرسید می‌تواند برای رسیدگی بیشتر، خواستار ارجاع موضوع به هیئت حل اختلاف مالیاتی شود.

جمع‌بندی

مالیات بر اجاره یکی از موضوعات مهم در جامعه به‌حساب می‌آید و در این مقاله به طور کامل آن را بررسی کردیم. در ابتدا به چیستی مالیات اجاره پرداختیم و در ادامه به نحوه محاسبه آن پرداختیم. همچنین معافیت‌های مالیاتی را نیز در این زمینه مشخص کردیم.

محاسبه مالیات کار پیچیده‌ای است و درک مفاهیم آن برای همه آسان نخواهد بود. موضوعاتی مثل مالیات فصلی، مالیات پیمانکاری، مالیات شرکتهای تازه تاسیس، مالیات علی الراس، مالیات حقوق پرسنل و … می‌تواند گیج‌کننده باشد. شما شاید بدانید مالیات کارت بازرگانی چقدر است؛ اما در مورد نحوه محاسبه آن چیزی ندانید.

نرم‌افزارهای جامع مالی و اداری نیکان به شما کمک خواهد کرد تا زمینه محاسبه و پرداخت مالیات، به بهترین نحو عمل کنید. در انتها، اگر نظری دررابطه‌با مالیات بر اجاره دارید برای ما بنویسید.

این مقاله را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هم‌اکنون عضو خبرنامه ما شوید