محاسبه استهلاک اموال در نرم افزار حسابداری

مقدمه محاسبه استهلاک اموال در نرم افزار حسابداری

محاسبه استهلاک اموال یکی از مهم‌ترین مفاهیم حسابداری است که برای صاحبان شرکت‌ها بسیار مهم است. همان طور که می‌دانیم یک شرکت ممکن است دارایی‌های مختلفی داشته ‌باشد و به فکر افزایش آن‌ها باشد.

سوال مهمی که هنگام خرید یک دارایی ذهن افراد را مشغول می‌کند این است که اگر بخواهند در آینده دارایی مذکور را بفروشند، چه میزان از مبلغ اولیه خرید آن کاسته خواهد شد.

این مبلغی که از مبلغ خرید اولیه دارایی‌ها کاسته می‌شود، همان استهلاک اموال است که در حسابداری بسیار مهم است. در ادامه راجع‌به محاسبه استهلاک اموال در نرم افزار حسابداری بیشتر سخن خواهیم گفت.

چرا استهلاک اموال و محاسبه آن مهم است؟

شاید فکر کنید هدف از محاسبه استهلاک تعیین ارزش یک دارایی باشد، اما این باور کاملا غلط است. در واقع هدف از محاسبه استهلاک یک دارایی سرشکن‌کردن بهای نهایی آن است. به هر حال هر دارایی یک عمر مفید دارد که پس از گذشت این عمر مفید از ارزش اولیه آن کاسته خواهد شد.

مثال واضح این موضوع را می‌توان در خرید قطعات و ماشین‌آلات مشاهده کرد. یک شرکت وقتی در ابتدای کار خود این ماشین‌ها را می‌خرد نو هستند و با گذشت زمان دچار فرسودگی می‌شوند. اگر پس از مدتی شرکت مجبور شود ابزار خود را بفروشد، این ابزار به عنوان کالای دسته‌دوم شناخته می‌شوند و ارزش خود را از دست می‌دهند.

انواع مختلف استهلاک در حسابداری

در حسابداری دو نوع استهلاک وجود دارد؛ استهلاک اعم و استهلاک کاهش منابع طبیعی.

استهلاک اعم: به معنی سرشکن کردن ارزش نهایی یک دارایی در عمر مفید آن می‌باشد. این نوع استهلاک خود دو دسته است:

  1. استهلاک دارایی‌های مشهود: این نوع استهلاک دارایی‌هایی را شامل می‌شود که قابل مشاهده هستند، نظیر ساختمان‌ها، ماشین‌آلات و…
  2. استهلاک دارایی‌های نامشهود: این نوع اسهتلاک اعم دارایی‌هایی را شامل می‌شود که وجود فیزیکی ندارند و حقوق و امتیازات آن‌ها در اثر گذشت زمان دچار تغییر می‌شود. برای مثال حق اختراع یکی از دارایی‌های نامشهود شرکت‌ها به شمار می‌رود.
  3. استهلاک کاهش منابع طبیعی: همان طور که از نام این استهلاک مشخص است، استهلاکی است که در اثر استخراج و مصرف ذخایر طبیعی ایجاد می‌شود. برای مثال برداشت از ذخایر نفت طبیعی نوعی از استهلاک کاهش منابع طبیعی است.

چه عواملی بر استهلاک اموال موثر هستند؟

عوامل متعددی بر محاسبه استهلاک اموال موثر هستند. اموال و دارایی‌های یک شرکت ممکن است در اثر گذشت زمان، فرسایش، پوسیدگی و زنگ‌زدگی و حتی با پیشرفت تکنولوژی دچار استهلاک شوند.

چگونه می‌توان استهلاک اموال را محاسبه کرد؟

استهلاک اموال و دارایی‌های مختلف شرکت‌ها باید در دوره‌های منظم زمانی به عنوان یک هزینه ثابت شناسایی و محاسبه شوند. در بازار امروز که رقابت بیش از هر زمان دیگری وجود دارد، محاسبه‌ هزینه‌های یک شرکت به شکلی دقیق و کاربردی بسیار مهم است.

یکی از نرم افزارهای مهم حسابداری که می‌توان برای محاسبه استهلاک دارایی و اموال از آن استفاده کرد، نرم افزار حسابداری نیکان سافت است. با نرم‌ افزار حسابداری نیکان سافت می‌توان میزان استهلاک دارایی و اموال مختلف شرکت‌ها را محاسبه و از اتلاف منابع مالی آن‌ها جلوگیری کرد.

برای محاسبه‌کردن باید چه اطلاعاتی داشت؟

قبل از محاسبه استهلاک اموال و دارایی‌ها باید با متغیرهایی که در محاسبه آن نقش دارند آشنا باشیم. برخی از مهم‌ترین متغیرهایی که در محاسبه استهلاک نقش دارند، شامل موارد زیر است:

عمر مفید اموال: عمر مفید یک دارایی برابر با زمانی است که انتظار داریم دارایی مذکور در بخش‌های مختلف واحد تجاری مورد استفاده قرار گیرد.

ارزش اسقاط برآورد شده: ارزش اسقاط برآوردشده برابر با هزینه‌ای است که انتظار داریم هنگام فروش یا تعویض مال مذکور به دست آوریم.

ارزش دفتری اموال: ارزش دفتری اموال برابر است با کسر استهلاک انباشته ‌شده از هزینه دارایی. این ارزش در ترازنامه ثبت می‌شود.

بهای واقعی اموال: هزینه‌ای که هنگام خریدن یک دارایی پرداخت شده ‌است را بهای واقعی آن در نظر می‌گیرند. هزینه‌های حمل و یا نگهداری هم در ارزش واقعی اموال لحاظ می‌شوند.

با دانستن هر یک از مفاهیم بالا می‌توان در محاسبه استهلاک اموال و دارایی‌ها بهتر و دقیق‌تر عمل کرد. محاسبه استهلاک یکی از مهم‌ترین مفاهیم حسابداری است که از هدررفت منابع و دارایی‌ها جلوگیری می‌کند.

روش‌های محاسبه استهلاک دارایی‌ها

گفتیم که محاسبه استهلاک دارایی‌ها یکی از مهم‌ترین بخش‌ها در حسابداری اموال شرکت‌ها است که از اتلاف منابع آن‌ها جلوگیری می‌کند. استهلاک اموال را می‌توان به روش‌های مختلفی محاسبه کرد. اما دو روش زیر مهم‌ترین روش‌های محاسبه استهلاک هستند که نهادهای قانون‌گذار آن‌ها تایید کرده‌اند:

محاسبه استهلاک مستقیم

محاسبه استهلاک مستقیم یکی از ساده‌ترین روش‌ها است. در این روش ارزش اسقاط برآورد شده را از بهای تمام‌ شده یک دارایی کم می‌کنند. سپس حاصل به دست آمده را تقسیم بر تعداد دوره سال می‌کنند. محاسبه استهلاک مستقیم ارتباط نزدیکی با زمان دارد. این روش را هنگامی می‌توان استفاده کرد که هزینه‌های مربوط به تعمیر و نگهداری کالا در هر دوره، با دوره‌های مالی دیگر مساوی باشد.

محاسبه استهلاک نزولی

در روش محاسبه استهلاک نزولی، یک نرخ ثابت در طول عمر مفید اموال را ضرب در ارزش دفتری آن اموال می‌کنند. عدد به دست آمده برابر است با هزینه استهلاک دوره برای اموال مذکور.

چرا برای محاسبه‌کردن استهلاک اموال باید از نرم افزار حسابداری کمک گرفت؟

نرم افزارهای حسابداری یکی از پیشرفت‌های شگرف تکنولوژی در علم حسابداری هستند که کار حسابداران را آسان و دقیق‌تر کرده‌اند. با استفاده از نرم افزارهای مختلف حسابداری نظیر نرم افزار حسابداری نیکان سافت می‌توان استهلاک اموال را محاسبه کرد. این نرم افزارها مطابق با آخرین تغییرات قوانین و در کم‌ترین زمان ممکن استهلاک اموال مختلف شرکت‌ها را محاسبه می‌کنند.

 برخی از کاربران به جای استفاده از نرم افزار حسابداری از فایل اکسل برای محاسبه‌کردن استهلاک اموال استفاده می‌کنند. اما فایل اکسل در برابر نرم افزارهای قوی حسابداری که طبق یک الگوی خاص استهلاک یک دارایی را با روش مشخص مستقیم یا نزولی محاسبه می‌کنند بسیار ضعیف است. همچنین نرم افزار حسابداری یک سری قابلیت‌هایی دارد که یک فایل اکسل ساده نمی‌تواند آن‌ها را به کاربران ارائه دهد.

جمع‌بندی

اموال و دارایی‌های یک شرکت ممکن است در اثر گذشت زمان یا اتفاقات مختلف دچار استهلاک شوند. در نتیجه از بخش زیادی از ارزش اولیه آن‌ها کاسته می‌شود. محاسبه استهلاک اموال مختلف باید در یک دوره منظم به عنوان هزینه شناسایی شوند. استهلاک یکی از مفاهیم مهم در حسابداری است که برای صاحبان سرمایه محاسبه آن بسیار مهم است. امروز می‌توان با استفاده از نرم افزار حسابداری نیکان سافت استهلاک اموال را بسیار دقیق و درست محاسبه کرد.

این مقاله را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هم‌اکنون عضو خبرنامه ما شوید