معافیت مالیاتی چیست و انواع آن کدام است؟

برای درک بهتر معافیت مالیاتی بهتر است در ابتدای کلام تعریفی از خود مالیات داشته باشیم. مالیات طبق تعریف سازمان همکاری و توسعه ی اقتصادی (OECD) به پرداختی گفته می شود که الزامی و بلاعوض باشد. که این مالیات می تواند برای اشخاص، دارایی ها، موسسات و دیگر ارگان ها تعلق گیرد.

پس در واقع می توان گفت که مالیات یه نوع هزینه ی اجتماعی ست که از مردم یک کشور جهت بهره برداری از منابع موجود در یک کشور دریافت می گردد تا توانایی های لازم جهت جایگزینی این منابع و امکانات میسر گردد.

بنابراین می توان نتیجه گرفت که در تمامی کشورهای دنیا مالیات از منابع درآمدی و سرمایهای مردم تحت عنوان پرداخت مالیات به حکومت و دولت در کشورها تأمین می گردد. حال این سوال پیش می آید که معافیت مالیاتی چیست و علت تخصیص یافتن معافیت مالیاتی برای چه می باشد؟

معافیت مالیاتی در اصل معافیت پولی ست که برخی اشخاص، موسسات، ارگان ها و دارایی ها از پرداخت آن به دولت به صورت موقت و یا برای همیشه معاف می شوند. حال این معافیت می تواند به صورت کامل و یا با نرخ خیلی پایین تر باشد که شامل برخی نهادها همچون سازمان های خیریه، سازمان مالیات بردرآمد و سازمان مالیات بر دارایی باشد.

البته لازم به ذکر است که معافیت مالیاتی برای فعالیت های اقتصادی که تازه شروع به کار کرده اند نیز تعلق می گیرد و این نوع کسبه ها می توانند چند سالی به صورت موقت از پرداخت مالیات معاف باشند تا بتوانند کار خود را گسترش دهند. این کار جهت حمایت از مردم و کسبه و فعالیت های اقتصادی انجام می گیرد.

معافیت مالیاتی چیست و انواع آن کدام است؟
معافیت مالیاتی چیست و انواع آن کدام است؟

شرایط برخورداری از معافیت مالیاتی و انواع آن

طبق قوانین مصوب کشور معافیت های مالیاتی به شکل موضوعی شامل موارد زیر می باشد:
معافیت حقوق: طبق ماده ی 92 قانون مالیات های مستقیم 50 درصد مالیات حقوق کارکنان شاغل در مناطق کمتر توسعه یافته بخشیده می شود.

معافیت کشاورزی: و بر طبق ماده ی 81 قانون مالیات های مستقیم نیز درآمد های حاصل از تمامی فعالیت های کشاورزی، دامداری، دامپروری، پرورش ماهی، پرورش طیور و ماهیگیری، پرورش زنبور عسل، احیای مراتع و جنگل ها، باغات و غیره چه برای اشخاص حقیقی و چه حقوقی از زمان آغاز فعالیت از پرداخت مالیات معاف می باشند.

معافیت فعالیت های فرهنگی: در ماده ی 139 قانون نیز تمامی فعالیت های انتشاراتی، قرآنی و مطبوعاتی که دارای مجوز از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می باشند از پرداخت مالیات معاف می باشند.

معافیت فعالیت های آموزشی، خدماتی و ورزشی: در ماده ی 134 قانون مالیات های مستقیم درآمدهای حاصل از تمامی مدارس غیرانتفاعی در تمامی دوره های آموزشی ، آموزشگاه های فنی و حرفه ای آزاد، مزاکز آموزش عالی، مهد کودک ها در مناطق کمتر توسعه یافته و روستاها و همچنین مراکز نگهداری از معلولین ذهنی و حرکتی و باشگاه ها و موسسات ورزشی نیز از پرداخت مالیات معاف هستند.

معافیت تعاونی: ماده ی 133 قانون نوشته شده است که صد درصد درآمد صندوق های حمایتی از توسعه در بخش کشاورزی، شرکت های تعاونی روستایی، کشاورزی، عشایری، صیادان، کارگران، کارمندان، دانش آموزان و دانشجویان در این بخش ها نیز معاف از مالیات می باشند.

معافیت فعالان اقتصادی در امر صادرات: طبق ماده ی 141 صد درصد درآمد حاصل از صادرات کالاهای غیر نفتی و محصولات بخش کشاورزی، ارائه ی خدمات صادراتی و 20 درصد درآمد حاصل از صادرات مواد خام مشمول مالیات با نرخ صفر می باشند.

البته این ماده دارای یک تبصره نیز می باشد که بدین مضمون است:
تبصره ی 1 ماده ی 141 قانون م م: درآمد حاصل از صادرات کالاهای مختلف که به شکل ترانزیت به ایران وارد می شوند و بدون هیچ تغییری در ماهیت آن ها دوباره صادر می گردند نیز از پرداخت مالیات معاف هستند.

معافیت محصولات صنایع دستی: طبق ماده ی 142 درآمد کارگاه های فرش دست باف و صنایع دستی و شرکت های تعاونی و تمامی اتحادیه های تولیدی معاف هستند.

معافیت فعالیت های تولیدی، گردشگری و معدنی: درآمد ابزاری که از فعالیت های معدنی تولیدی افراد حقیقی و حقوقی بر اساس مجوز وزارتخانه های ذیربط مورد استخراج یا بهره برداری جهت فروش و همچنین خدمات ارگان هایی چون بیمارستان ها، مراکز گردشگری و هتل ها نیز به مدت 5 سال و این فعالیت ها در مناطق کم تر توسعه یافته و محروم به مدت 10 سال مشمول قانون معافیت از مالیات هستند.

معافیت های مالیاتی اشخاص و ارگان ها

علاوه بر معافیت های مالیاتی موضوعی گفته شده در بالا برخی ارگان ها و اشخاص نیز طبق ماده ی 2 قانون مالیات های مستقیم از پرداخت هر گونه مالیات معاف می باشند که بدین شرح می باشد:

  •  دستگاه های اجرایی (شامل دستگاه هایی می شود که بودجه ی آن ها توسط دولت تأمین می شود)
  •  موسسات دولتی و وزارتخانه ها
  •  شهرداری ها
  •  نهادها و بنیادهای انقلاب اسلامی (این مورد نیز شامل فعالیت هاییست که مجوز فعالیت خود را مستقیما از آیت اله امام خمینی (ره) و آیت اله خامنه ای دریافت نموده باشند).

ماده ی 2 قانون مالیات های مستقیم دارای دو تبصره نیز می باشد که در ادامه به آن خواهیم پرداخت:

تبصره ی 1: طبق تبصره ی یک ماده 2 قانون مالیات های مستقیم شرکت ها و ارگان هایی که بخشی از سرمایه ی آن ها متعلق به افراد و موسسات مذکور در بندهای فوق باشند در آمد حاصله و سود به دست آمده مشمول این ماده نخواهد بود.
تبصره ی 2: و بر حسب تبصره ی از ماده ی 2 قانون مالیات های مستقیم در آمدهای حاصل از فعالیت های اقتصادی در زمینه ی فعالیت های معدنی، تجاری، اقتصادی، خدماتی و غیره برای افراد در حیطه ی این موضوعات غیر از شرکت و ارگان ذکر شده باشد مشمول پرداخت مالیات خواهند بود برای توضیحات بیشتر می توانید به ماده ی 105 قانون مشمول مالیات مراجعه نمایید.

سقف معافیت مالیاتی در سال 1398

طبق گزارشات به دست آمده از سازمان برنامه و بودجه و محاسبات صورت گرفته توسط مجلس شورای اسلامی معافیت مالیاتی در سال 1398 مبلغ 27200000 تومان درآمد در سال تعیین گشته که پنج برابر آن شامل ده درصد مالیات می باشد.

این مقاله را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هم‌اکنون عضو خبرنامه ما شوید