مفاصا حساب چیست و تعریف مفاصا حساب چه میشود؟

عبارت مفاصا حساب مربوط به امور مالی و حسابداری به معنی تسویه حساب است. به طور کلی این عبارت به سندی گفته می‌شود که در یک تاریخ از پیش تعیین شده بعد از رسیدگی به حساب به فردی که درآمد هزینه را بر عهده داشته تحویل داده می‌شود. بعد از دریافت مفاصا در تاریخ معین شده مبالغی که مربوط به گذشته هستند دیگر محاسبه نخواهد شد. تسویه حساب هنگامی رخ می‌دهد که قرارداد به صورت حقیقی و حقوقی در حال تمام شدن باشد. اگر قصد دارید اطلاعات بیشتری در مورد این عبارت و انواع آن کسب کنید تا آخر این مقاله با ما همراه باشید.

تعریف مفاصا حساب

از متداول‌ترین سوالاتی که پرسیده می‌شود این است که مفاصا حساب چیست و در کجا کاربرد دارد. همان‌طور که پیش‌تر به آن اشاره شد این عبارت به معنای تسویه حساب است.

در بیان ساده‌تر می‌توان گفت در زمانی که قراردادی رو به اتمام است تسویه حساب و حساب‌رسی انجام می‌شود و این کار در برگه‌ای که دارای تاریخ مشخص شده است صورت می‌گیرد و در نهایت به شخصی که درآمد هزینه با او است تحویل داده می‌شود. این عبارت در زبان انگلیسی به صورت Account setting و Checkout است که به معنای تسویه کردن حساب در موعد مشخص شده است‌.

انواع مفاصا حساب

پس از تعریف این عبارت نوبت به معرفی انواع آن می‌رسد. در این بخش از مقاله به بررسی انواع مفاصا حساب می‌پردازیم تا آن‌ها کاملاً آشنا شوید.

مفاصا حساب بیمه

در این نوع از تسویه حساب به مدارک بیمه تأمین اجتماعی نیاز است که باید از سمت پیمانکار برای دریافت نامه حسابرسی و تسویه حساب اقدام شود. پیمانکاران در مدت زمان مناقصه دولتی و غیردولتی اقدام به استخدام نیروی کار می‌کنند و در نتیجه آن لازم است جهت بیمه کردن آن‌ها اقداماتی را به عمل آورد.

مقداری از مبلغ پرداختی از سوی کارفرما به پیمانکار نزد کارفرما برای ضمانت کردن بیمه و تسویه آن باقی می‌ماند. در نهایت پیمانکار تا زمانی که کلیه امور مربوط به بیمه کارکنان و تسویه حساب کردن با سازمان تأمین اجتماعی را طور کامل انجام ندهد از مبلغی که نزد کارفرما باقی مانده است محروم می‌شود. میزان مبلغی که نزد کارفرما باقی می‌ماند تقریباً ۵٪ مبلغ تعیین شده در قرارداد است.

مراحل مفاصا حساب بیمه به شرح زیر است:

 • ابتدا یک نسخه از قرارداد را می‌بایست به شعبه تأمین اجتماعی ارائه شود.
 • در مرحله دوم پرونده‌ای تشکیل می‌شود و کد کارگاهی به کارفرما داده می‌شود.
 • در مرحله سوم لیست بیمه اسامی کارکنان لازم است به شعبه تأمین اجتماعی پروژه ارائه شود و حق بیمه آن‌ها نیز پرداخت شود.

پس از پایان این مراحل و ارائه گواهی پایان کار لازم است موارد زیر را از لحاظ صحت مورد بررسی قرار داد.

 • مدت زمان قرارداد
 • تعیین غیرعمرانی و عمرانی بودن پروژه
 • درصد مکانیکی کار
 • حق بیمه کاری

پس از دریافت مابه‌التفاوت برگه تسویه حساب از طرف سازمان تأمین اجتماعی صادر می‌شود.

مفاصا حساب مالیاتی

تسویه حساب مالیاتی برگه‌ای است که بعد از راستی آزمایی مدارک موردنظر و استعلام گرفتن صحت آن‌ها صادر می‌شود. این برگه در ازای اعلام کردن سود، ضرر و اظهارنامه مالیات که در نهایت به اداره دارایی تحویل داده می‌شود و بر اساس آن مبلغ بدهی ابلاغ و در آخر توسط مودی پرداخت و صادر می‌شود. وظیفه تمام افراد حقوقی این است که در اداره امور مالیات پرونده تشکیل دهند که پس از آن کد اقتصادی به مودیان تحویل داده می‌شود.

مفاصا حساب ساختمان و امور ملکی

تمامی قراردادهای ساختمانی و امور ملکی نظیر رهن، اجاره ملک، انتقال شخص انتقال دهنده می‌بایست برای تسویه حساب اقدام کند و برگه مفاصا حساب که همان برگه تسویه حساب است را به گیرنده منتقل کنند. هنگام خرید و فروش ملک و ساختمان به میزان ۵٪ از مبلغ ارزش ساختمان و ملک (ارزش ملک در اداره دارایی با قیمت اصلی ملک تفاوت دارد) است.

در مرحله اول تسویه حساب ملک لازم است به یکی از دفاتر الکترونیکی شهر مراجعه شود و نامه دفترخانه و اصل سند و کارت ملکی شخصی که مالک است را تحویل داد.

پس از ارائه مدارک لازم است ارائه پایان کار در جهت اخذ مفاصا حساب شهرداری انجام شود‌.

در این مرحله شخص می‌بایست منتظر اخذ برگه مفاصا بماند که این کار به مدت یک تا دو روز زمان می‌برد.

در مرحله نهایی هزینه‌های پسماند، نوسازی، آموزش و پرورش و… را شخص موردنظر موظف است پرداخت کند‌.

جهت اخذ مفاصا حساب ملک و ساختمان مدارک زیر موردنیاز است.

 • اصل سند مالکیت و پایان کار و بنچاق
 • در صورتی که ملک ارثی باشد برگه انحصار از وراثت و مالیات بر ارث
 • فیش پرداخت مالیات سال جاری در صورت نداشتن پایان کار
 • کپی از کارت‌های شناسایی دو شخص خریدار و فروشنده

مفاصا حساب خودرو

تمامی کسب و کارهای مرتبط با خودرو مشمول پرداخت مالیات می‌شوند که لازم است به دفاتر پیشخوان دولت جهت تعیین میزان عوارض و مالیات و در نهایت اخذ مفاصا حساب مالیاتی مراجعه کنند. تمامی ماشین صنعتی و آلات راه‌ساز، خودروهای باربری، مسافربری، ماشین‌های سنگین و صاحبان نمایشگاه ماشین از این دسته از مشاغل مرتبط با ماشین هستند.

مفاصا حساب نقل و انتقال سهام

امور نقل و انتقال سهام نیز مانند امور نام برده دیگر شامل مالیات می‌شود که پرداخت آن ۴٪ ارزش سهام است. پس پرداخت این مبلغ و تسویه حساب کامل گواهی آن صادر می‌شود‌. در ادامه به شرح مراحل مفاصا حساب نقل و انتقال سهام می‌پردازیم.

 • برگزاری جلسات هیئت مدیران
 • تنظیم کردن صورت جلسه رسمی و امضا کلیه اعضای هیئت مدیره و اشخاص دو طرف انتقال دهنده و پذیرنده معامله
 • مدارک هویتی دو طرف معامله
 • برگه مفاصا حساب مرتبط با نقل و انتقال سهام که از سازمان امور مالیاتی صادر شده است.
 • نام تمامی اشخاص صاحب سهم قبل و بعد از انتقال

جمع بندی

در این مقاله با معنی و انواع مفاصا حساب آشنا شدیم. به طور کلی این عبارت یعنی تصفیه کردن حساب و هنگامی که این عبارت به کار می‌رود به معنای حسابرسی است و در بیمه، امور مالیاتی، سهام و هر موضوع دیگری می‌توان از آن استفاده کرد. در واقع مفاصا حساب و انواع گوناگون آن فقط برای یک کسب و کار یا سازمان خاص نیست و هرگونه مؤسسه و سازمانی نیازمند به تسویه حساب و شفاف سازی در امور مالیاتی دارد که به موقعیت شغلی و نوع اداره امور آن بستگی دارد.

این مقاله را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هم‌اکنون عضو خبرنامه ما شوید