مفهوم کاهش بقا در حسابداری چیست؟

مقدمه مفهوم کاهش بقا در حسابداری چیست؟

ما اکنون در عصری زندگی می‌کنیم که شرکت‌ها برای بقای سرمایه و افزایش آن با چالش‌های فراوانی روبه‌رو هستند. بی‌شک بررسی سلامت مالی و شناسایی عواملی که باعث بحران‌های مالی می‌شوند، یکی از راه‌های تضمین‌شده برای کاهش ریسک ورشکستگی مالی شرکت‌ها است. در این راستا، استفاده از نرم‌افزارهای حسابداری و پایش اطلاعات آن‌ها در جلوگیری از کاهش بقای شرکت بسیار مفید است. در این مقاله راجع‌به مفهوم کاهش بقا در حسابداری بیشتر توضیح می‌دهیم.

تصویر 1

کاهش بقا یا کاهش سرمایه به چه معناست؟

کاهش بقا یا کاهش سرمایه در حسابداری، در مقابل افزایش سرمایه قرار دارد. منظور از کاهش بقا، کاهش‌دادن سرمایه اسمی شرکت‌ها است. کاهش سرمایه در شرایطی که شرکت وضع نابسامانی دارد ضرورت پیدا می‌کند. در این مواقع، سهامداران شرکت با هم توافق می‌کنند سرمایه شرکت را به میزان مناسبی کاهش دهند.

تغییر سرمایه شرکت‌ها چه اهمیتی دارد؟

یکی از مهم‌ترین مباحث در حسابداری مبحث تغییر سرمایه شرکت‌ها است. شرکت‌ها می‌توانند برای حفظ منافع سرمایه‌گذاران و سهام‌داران خود اقدام به افزایش یا کاهش سرمایه کنند. به‌طور کلی، بیشتر شرکت‌ها در این سال‌ها اقدام به افزایش سرمایه کرده‌اند اما مبحث کاهش بقا در حسابداری کمتر رخ داده ‌است. کاهش سرمایه به معنای کاهش‌دادن سرمایه اسمی شرکت‌ها است.

البته سهام‌داران باید توجه داشته‌ باشند که کاهش سرمایه و کاهش بقا در حسابداری به معنای نابودی کامل شرکت نیست و پس از مطرح‌شدن کاهش سرمایه در شرکت، باید هیات مدیره استراتژی‌ جدیدی برای تداوم فعالیت شرکت را ارائه کنند. هر گونه کاهش یا افزایش سرمایه باید اسناد حسابداری ثبت شود. برای کاهش بقا در حسابداری از نرم‌افزارهای حسابداری کمک گرفت.

شرایط کاهش بقا در حسابداری

هر شخصی قبل از ثبت شرکت خود، باید مقدار اولیه سرمایه ضروری برای تشکیل شرکت را تهیه کند. در طول فعالیت شرکت، ممکن است این سرمایه افزایش یا کاهش پیدا کند. کاهش سرمایه اجباری نیست و برطبق توافق شرکا و سهام‌داران انجام می‌شود. در شرایطی که بر اثر خسارات و زیان‌های واردشده به شرکت سرمایه اولیه آن حداقل نصف شده‌باشد، اعضای هیات مدیره موظف‌اند یک مجمع عمومی با حضور تمام شرکا و سهام‌داران تشکیل داده و موضوع انحلال یا بقا شرکت را مطرح کنند.

اگر اعضای مجمع عمومی به انحلال شرکت راضی نباشد، باید کاهش سرمایه شرکت را در دستور جلسه قرار دهند. در این چنین شرایطی که شرکت در تحقق اهداف خود موفق نباشد، بخشی از سرمایه شرکت مورد کاهش بقا در حسابداری واقع می‌شود و به‌ سهام‌داران برگردانده می‌شود. کاهش بقا در حسابداری به دو صورت اختیاری و اجباری صورت می‌گیرد.

کاهش بقا در حسابداری
کاهش بقا در حسابداری

کاهش بقا در حسابداری: کاهش سرمایه اجباری

کاهش سرمایه اجباری بر طبق ماده 141 اصلاحیه قانون تجارت زمانی وارد است که بر اثر خسارات وارده بر شرکت، نیمی از سرمایه شرکت از بین برود. در این چنین شرایطی، اعضای اصلی هیات مدیره موظف هستند که تمامی سهام‌داران و شرکای شرکت مذکور را فراخوانند و در یک مجمع عمومی بحث انحلال شرکت را بیان کنند.

چنانچه سهام‌داران و شرکا با انحلال شرکت به توافق نرسند، باید بحث کاهش سرمایه شرکت مطرح شود. در شرایطی که این مراحل رعایت نشوند، هر یک از سهام‌داران می‌توانند انحلال شرکت را از دادگاه درخواست کنند. برای کاهش اجباری سهام شرکت، می‌توان یا تعداد سهام را کاهش داد و یا مبلغ اسمی هر سهام را پایین آورد.

کاهش سرمایه اختیاری

در کاهش اختیاری سرمایه، برآورد اولیه شرکا و سهام‌داران از سرمایه اولیه اشتباه بوده است و بیش از حد نیاز شرکت، سرمایه‌گذاری کرده‌اند. در این شرایط سهام‌داران می‌توانند سرمایه اولیه شرکت خود را کاهش داده و آن را در امور دیگری صرف کنند. مجوز کاهش سرمایه اختیاری بر طبق ماده 189 اصلاحیه قانون تجارت صادر می‌شود. کاهش اختیاری سرمایه تنها از طریق کاستن بهای اسمی سهام در نسبت‌های مساوی انجام می‌شود. برای کاهش سرمایه اختیاری باید گزارشی تهیه و در اختیار بازرسان قرار گیرد تا صحت آن بررسی شود. اگر سهام‌داران برای کاهش سرمایه موافقت کردند، باید شرایط زیر نیز رعایت شوند:

  • حقوق سهام‌داران مساوی باشد.
  • حداقل سرمایه قانونی ذکرشده در قانون حفظ شود.
  • تمامی حقوق طلبکاران شرکت محفوظ بماند. شرکت باید طلب طلبکاران را پرداخت کند تا در صورت کاهش سرمایه حق آن‌ها ضایع نشود.

چه زمانی کاهش سرمایه ممنوع است؟

بر طبق ماده 195 لایحه در دو صورت کاهش سرمایه ممنوع است:

1- مهلت دو ماهه اعتراض به کاهش سرمایه شرکت

2- در طی فرصت دو ماهه برای اعتراض اعتراضی رخ داده‌باشد، تا پایان صدور حکم قطعی کاهش سرمایه ممنوع است.

استفاده از نرم‌افزار حسابداری نیکان در کاهش بقا در حسابداری

اکنون استفاده از نرم‌افزارهای حسابداری برای بررسی امور مالی شرکت‌ها و ثبت اطلاعات آن‌ها تبدیل به یک پدیده رایج شده‌است. اهمیت این موضوع آن قدر زیاد است که پیداکردن بهترین نرم‌افزارهای حسابداری شرکتی یا فروشگاهی دغدغه اکثر مدیران مالی است.

همچنین، سازمان امور مالیاتی بر استفاده از نرم‌افزارهای حسابداری و مالی تاکید می‌کند و همین باعث افزایش مراجعه شرکت‌ها و فروشگاه‌ها به نرم‌افزارهای حسابداری می‌شود. در این میان، گروه نرم‌افزاری نیکان یک نرم‌افزار جامع مالی طراحی و تولید کرده‌اند که می‌توان برای ثبت کاهش بقا در حسابداری از آن استفاده کرد. نسخه اول این نرم‌افزار ابتدا در سال 1385 به بازار عرضه شد و سپس نسخه‌های دیگر آن در سال‌های بعد به بازار عرضه شدند.

پس از سال‌ها تجربه در زمینه نرم‌افزارهای حسابداری، مجموعه نیکان اقدام به تولید و طراحی نرم‌افزارهای حسابداری نظیر نرم‌افزار حسابداری تولیدی و نرم افزار حسابداری پیمانکاری کرده است. این نرم‌افزارها برای شرکت‌ها، کارخانه‌ها، فروشگاه‌ها و نمایندگی‌های مختلف قابل استفاده هستند. مبحث کاهش بقا در حسابداری نیز مسئله مهمی است و لازم است تمامی اطلاعات و مستندات آن در نرم‌افزار حسابداری ثبت شود.

کاهش بقا در حسابداری
کاهش بقا در حسابداری

کاهش بقا در حسابداری: ویژگی‌های نرم‌افزار حسابداری نیکان

اگر به‌دنبال یک نرم‌افزار حسابداری خوب هستید، می‌توانید از نرم‌افزار حسابداری نیکان استفاده کنید. یک نرم‌افزار حسابداری خوب باید یک‌سری قابلیت‌هایی داشته باشد که در ادامه به آن‌ها می‌پردازیم. نرم‌افزار حسابداری که برای شرکت خود انتخاب می‌کنید باید بتواند به‌صورت خودکار هزینه‌های شرکت را ردیابی کند.

همچنین، نرم‌افزار حسابداری باید بتواند یک ارتباط مناسب بین سیستم حسابداری شرکت شما و حساب‌های بانکی برقرار کند. از این طریق می‌توان به صورت خودکار مغایرت‌های بانکی را ردگیری و از دوباره‌کاری جلوگیری کرد. ویژگی‌ مهم دیگر نرم‌افزار حسابداری مربوط به امور مالیاتی است. امور مالیاتی به‌تنهایی پیچیدگی زیادی دارند و بسیار وقت‌گیر هستند. اما اگر نرم‌افزار حسابداری که انتخاب می‌کنید به‌طور خودکار فرم‌های مالیاتی را طبقه‌بندی و آن‌ها را محاسبه کند، امور مالیاتی شما بسیار واضح‌تر و شفاف‌تر خواهند شد. یک نرم‌افزار حسابداری خوب می‌تواند در دسته‌بندی محصولات فروشگاه شما و مدیریت موجودی آن‌ها به شما کمک کند. نرم‌افزار حسابداری نیکان را می‌توانید در کاهش بقا در حسابداری هم استفاده کنید.

این نرم‌افزار تمام ویژگی‌های یادشده را دارا است. علاوه‌بر این، امنیت این نرم‌افزار بسیار بالا است و دائما از داده‌های شرکتی شما محافظت می‌کند. این نرم‌افزار را می‌توان هم به صورت تک‌کاربری و هم به صورت شبکه‌ای اجرا کرد. برای تهیه این نرم‌افزار می‌توانید به سایت نیکان سافت مراجعه کنید تا با دیگر قابلیت‌های آن آشنا شوید.

سخن پایانی

استفاده از نرم‌افزارهای حسابداری با امنیت بالا که با کسب‌وکارهای نوپا همخوانی داشته‌باشند، یکی از عوامل موثر در افزایش بقا و افزایش سرمایه شرکت‌ها است. تمامی شرکت‌ها و کسب‌وکارها می‌توانند برای کاهش بقا در حسابداری و پایش اطلاعات مالی خود از نرم‌افزار حسابداری نیکان استفاده کنند. این نرم‌افزار رابط کاربری بسیار ساده و راحتی دارد. همچنین از رویه حسابداری تلفیقی و راهکار شرکت‌های هلدینگ و چندشعبه‌ای پشتیبانی می‌کند. برای خرید این نرم‌افزار و آشنایی بیشتر با ویژگی‌های آن می‌توانید به سایت نیکان سافت مراجعه کنید.

کلمه کلیدی:

این مقاله را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هم‌اکنون عضو خبرنامه ما شوید