نحوه محاسبه مالیات بر درآمد اجاره برای تشخیص مالیات

محاسبه مالیات بر درآمد اجاره

یکی از راه‌های کسب درآمد دولت دریافت مالیات به ‌صورت مستقیم و غیرمستقیم از اشخاص حقیقی و حقوقی است. عدم پرداخت مالیات تخلف محسوب شده و عواقب قانونی و کیفری برای فرد یا سازمان به دنبال دارد.

از سوی دیگر پرداخت به‌موقع مالیات می‌تواند شرایط لازم برای برخورداری از بخشودگی یا معافیت از مالیات را فراهم کند.

یکی از سوال­های اساسی که هنگام شنیدن کلمه مالیات به ذهن شما می‌رسد این است که ضرورت دریافت مالیات چیست و درآمد مالیاتی در چه مواردی مصرف می‌شود؟ بهتر است بدانید اغلب درآمد مالیاتی کشور در پروژه‌های عمرانی و ارائه خدمات عمومی به شهروندان صرف می‌شود. اگر برای محاسبه مالیات بر درآمد اجاره با مشکل مواجه شده‌اید در ادامه با ما باشید.

مالیات بر درآمد اجاره چیست؟

یکی از مباحث مهم در مالیات به بخش درآمد اصل از املاک اختصاص می‌یابد. مالیات بر اجاره نیز یکی از زیرمجموعه‌های مالیات املاک به‌حساب می‌آید. طبق قانون صاحبان املاک تجاری، مسکونی یا اداری موظف هستند بخشی از درآمد حاصل از اجاره ملک خود را به‌عنوان مالیات پرداخت کنند.

در سال 1400 مالک موظف بود که از 75 درصد از اجاره‌بهای سالانه ملک خود مالیات را بپردازد. البته برخی افراد مطابق با قانون مالیات از پرداخت مالیات بر اجاره ملک معاف هستند.

به عبارت ساده‌تر اگر ملک خود را به پدر و مادر، فرزند یا اجداد پدری خود اجاره دهید معاف از مالیات خواهید بود. در چنین حالتی، متراژ ملک نباید بیش از 200 مترمربع باشد.

محاسبه مالیات بر درآمد اجاره
محاسبه مالیات بر درآمد اجاره

نرخ محاسبه مالیات بر درآمد اجاره

اگر در برآورد نرخ محاسبه مالیات بر درآمد اجاره با مشکل مواجه شده‌اید نگران نباشید. استفاده از نرم‌افزارهای مالیاتی می‌تواند مشکل شمارا حل کند. با این حال بهتر است بدانید مبلغ مالیات بر اجاره ثابت نیست.

عوامل مختلفی مانند تغییر میزان اجاره، تغییر قیمت مسکن، تورم و بسیاری عوامل دیگر در تغییر میزان مالیات اجاره موثر است. به همین دلیل، کمیسیون تلفیق مجلس با بررسی دقیق میزان مالیات بر اجاره املاک را به‌صورت سالانه تعیین می‌کند.

با این حال، کمیسیون تلفیق در شرایطی مانند ثبات اقتصادی یا افزایش تورم به‌منظور کاهش فشار اقتصادی به خانوارها میزان مالیات را تغییر نمی‌دهد.

بر اساس درخواست سازمان مسکن و شهرسازی برای اطلاع دقیق سازمان مالیات از اموال و دارایی‌هایی حقیقی و حقوقی افراد موظف شدند املاک و مستغلات خود را در سامانه مرتبط به این نهاد ثبت کنند.

هدف اصلی از این طرح تسهیل محاسبه مالیات بر درآمد حاصل از اجاره مالکین بوده است. نکته دیگری که در محاسبه نرخ مالیات بر اجاره مهم است تغییر میزان مالیات برای املاک تجاری و مسکونی است.

با توجه به اینکه اجاره املاک مسکونی پایین‌تر از املاک تجاری و اداری است میزان مالیات این املاک نیز در محدوده پایین‌تر قرار دارد.

با توجه به اینکه یکی از دغدغه مالکان پس از اجاره املاک تجاری میزان مالیات اختصاص‌یافته به این ملک است. در این مورد باید بگوییم طبق قوانین مالیاتی کشور به یک ملک تجاری یا اداری تنها زمانی مالیات تعلق می‌گیرد که در آن فعالیت کاری انجام شود؛ به عبارت دیگر اگر شما ملک تجاری خود را اجاره بدهید اما مستاجر بنا به دلیل خاص طی مدت‌زمان معین هیچ فعالیت تجاری انجام ندهد الزامی برای پرداخت مالیات از سوی مالک وجود ندارد.

توصیه می‌کنیم برای اینکه در بخش  محاسبه مالیات بر درآمد اجاره و پرداخت مالیات با مشکل مواجه نشوید در قرارداد قید کنید که مستاجر موظف است اظهارنامه مالیاتی خود را به ‌صورت سالانه به مالک تحویل دهد.

روش پرداخت مالیات بر اجاره

در حالت کلی هر مالکی که ملک تجاری، اداری و مسکونی خود را اجاره دهد موظف است در پایان تیرماه که سال مالی محسوب می‌شود، اظهارنامه مالیاتی خود همراه با مدارک و اسناد معتبر را به اداره مالیات ارائه کند.

البته اگر مالک در خارج از کشور باشد یا شرایط لازم برای ارائه حضوری مدارک را نداشته باشد ارائه مدارک و انجام این مراحل بر عهده مستاجر خواهد بود. اداره مالیات پس از بررسی‌های لازم مبلغ مالیات را تعیین کرده و به مالک اعلام می‌کند.

اگر مالک به این مبلغ اعتراض داشته باشد می‌تواند طی مدت یک ماه (30 روز) پس از ابلاغ میزان مالیات اعتراض خود را در اداره پیگیری کند. اگر مشکل مالک توسط اداره یا سازمان مالیات در مدت‌زمان معین رفع نشد فرد می‌تواند درخواست خود را برای رسیدگی بیشتر به شورای حل اختلاف مالیاتی ارائه کند.

محاسبه مالیات بر درآمد اجاره
محاسبه مالیات بر درآمد اجاره

راهکار ساده برای محاسبه محاسبه مالیات بر اجاره

یکی از مشکلاتی که اغلب افراد یا موسسات با آن مواجه هستند مرحله انجام محاسبات است. با توجه به پیشرفت‌های ایجادشده در حوزه نرم‌افزار می‌توانید برای محاسبه درآمد و مالیات خود از نرم‌افزار حسابداری و مالیاتی حرفه‌ای استفاده کنید. با این نمونه نرم‌افزارها ضرورتی برای استخدام چندین حسابدار حرفه ای برای محاسبه میزان درآمد و کسر مالیات ندارید.

سخن پایانی

همان‌طور که می‌دانید مالیات یکی از راه‌های کسب درآمد در کشورهای صنعتی و پیشرفته است. چرخش اقتصاد و ایجاد تعادل در جامعه از طریق اخذ مالیات قانونی محقق می‌شود. دریافت مالیات بر املاک یکی از روش‌های کسب درآمد دولت‌ها است. مالیات املاک به سه دسته مالیات بر انتقال املاک، مالیات بر اجاره املاک و مالیات بر آن دسته از املاک و مستغلاتی که فاقد مستاجر هستند، تقسیم می‌شوند.

 طبق قوانین کشور پرداخت مالیات الزامی است و هرگونه تخلف از این قانون قابل‌پیگیری در مجامع قضایی است. علاوه بر محاسبه  محاسبه مالیات بر درآمد اجاره به مشاوره یا استفاده از نرم‌افزار مناسب نیازمند هستید.

با توجه به اینکه خطای محاسباتی در برآورد درآمد و کسر مالیات می‌تواند شما را در دستیابی به هدف نهایی با مشکل مواجه کند توصیه می‌کنیم که انجام این مراحل را زیر نظر کارشناسان مجرب و حرفه‌ای انجام دهید.

این مقاله را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هم‌اکنون عضو خبرنامه ما شوید