چند نکته مهم برای واحدهایی که عدم فعالیت دارند

مقدمه

شرکت‌های مختلف، از سهامی عام گرفته تا تعاونی، تضامنی، سهامی خاص و شرکت‌هایی با مسئولیت محدود، الزاما برای فعالیت قانونی باید در سازمان ثبت شرکت‌ها، به صورت رسمی ثبت شوند. در ادامه چند نکته مهم برای واحدهایی که عدم فعالیت دارند را میخوانیم.

پس از ثبت، شرکت موظف است که که حوزه مالیاتی خود را مشخص کند. تعیین حوزه مالیاتی به وسیله تحویل اسناد به اداره دارایی انجام می‌گیرد. به منظور ثبت کلیه حساب‌ها، درآمد روزانه و هزینه‌های شرکت و تمام عملیات‌های اقتصادی شرکت، پلمپ دفاتر صورت می‌گیرد.

درصورت طی نشدن این مراحل، دیگر شرکت قانونی به حساب نمی‌آید و فعالیت کردن آن بدون کد ملی، بدون ثبت و دفاتر پلمپ جرم است و جریمه در پی خواهد داشت.

چنانچه شرکتی کلیه مراحل ثبت را به صورت کامل و قانونی طی کند اما به دلایلی مانند ورشکستگی، اختلاف سهام‌ داران و… دیگر به ادامه فعالیت نپردازد، لازم است تا این عدم فعالیت را به سازمان امور مالیاتی اطلاع دهد. در این مقاله چند نکته مهم برای واحدهایی که عدم فعالیت دارند بیان می‌کنیم، با ما همراه باشید.

نحوه اعلام عدم فعالیت

اگر شرکتی به ثبت رسید اما فعالیتی نداشت، مدیر عامل یا قائم مقام او وظیفه دارند تا آخر سال اقتصادی و تا آخر تیر ماه همان سال به حوزه مالیاتی مراجعه کرده و اظهار نامه مالیاتی سفید را ارائه کنند.

اگر این حرکت انجام نگیرد، شرکت قطع به یقین مشمول جریمه خواهد شد. همچنین لازم به ذکر است که گواهی عدم فعالیت به تمدید احتیاج دارد. مراحل قانونی این فرآیند را در ادامه چند نکته مهم برای واحدهایی که عدم فعالیت دارند بیان خواهیم کرد.

چند نکته مهم برای واحدهایی که عدم فعالیت دارند

 • پرونده مربوط به عدم فعالیت شرکت باید در اداره دارایی ایجاد شود.
 • اظهارنامه عدم فعالیت باید در مدت زمان مقرر شده، یعنی 4 ماه اول هر سال، ارائه شود؛ در غیر این صورت به ازای هر ماه اعلام نشده، باید مالیات پرداخت شود.
 • اسناد مربوط به عدم فعالیت لازم است تا سالانه تمدید شوند و در هر سال باید دفاتر مالی در زمان مقرر تهیه شوند.

چند نکته مهم برای واحدهایی که عدم فعالیت دارند: مراحل ثبت

در مجموع ثبت عدم فعالیت نیز مانند ثبت شرکت مراحلی دارد که باید به صورت کامل طی شوند. این مراحل شامل موارد زیر می‌شود :

 • ثبت شرکت مدنظر
 • تعیین حوزه مالیاتی و مشخص نمودن کد مالی
 • پلمپ دفاتر و دریافت نامه عدم فعالیت

حتما توجه داشته باشید که اداره دارایی باید از عدم فعالیت شرکت آگاه شود، چراکه در غیر این صورت به شرکت مالیات تعلق می‌گیرد که این می‌تواند به ضرر سهام‌داران و هيئت مديره تمام شود. چنانچه زمانی فرا برسد که اعضای هیئت مدیره تمایلی به ادامه فعالیت‌های شرکت نداشته باشند، باید اظهارنامه مربوط به عدم فعالیت را تنظیم کرده و به اداره دارایی و حوزه مالیاتی تحویل دهند.

کارشناسان امور مالیاتی پس از بررسی مدارک ارائه شده نسبت به تایید عدم فعالیت اقدام می‌کنند. تمام شرکت‌ها باید شرایط اقتصادی خود را به سازمان دارای اعلام کرده و مالیات مربوط به سال‌ قبل را براساس اظهارنامه مالیاتی پرداخت کنند.

ویژگی‌های شرکتی که عدم فعالیت دارد

اما کدام فاکتورها نشان دهنده عدم فعالیت در یک شرکت هستند؟ در این بخش به معرفی ویژگی این شرکت‌ها می‌پردازیم.

 • زمانی که شرکت مذکور هیچ گونه گردش مالی و بانکی نداشته باشد. خرید ملزومات شخصی شرکت نیز شامل این موضوع می‌شود.
 • هیچ گونه فعالیتی در شرکت انجام نشود.
 • هیچ نوع قرارداد خرید و فروش، مزايده، حراج، معاوضه و… در شرکت انجام نگیرد.

چند نکته مهم برای واحدهایی که عدم فعالیت دارند: دلایل عدم فعالیت شرکت‌ها

در حین بیان چند نکته مهم برای واحدهایی که عدم فعالیت دارند، به برخی از مهم‌ترین دلایل این عدم فعالیت نیز می‌پردازیم. این دلایل شامل موارد زیر است:

 • انگیزه نداشتن شرکا و سهام داران به علت کمبود سرمایه، عدم وجود نیروهای متخصص، تجربه یا زمان برای ادامه دادن فعالیت‌های شرکت
 • متوقف شدن روند سوددهی، به صرفه نبودن فعالیت‌های شرکت از جنبه اقتصادی و قرارگیری آن در شرایط ورشکستگی
 • بروز اختلافات گوناگون میان اعضای هیئت مدیره، شرکا و سهام‌داران پیرامون نحوه اداره شرکت

اما آن چه در رابطه با عدم فعالیت واحدهای مختلف اهمیت دارد، دلایل این عدم فعالیت نیست، بلکه اقداماتی است که شرکا برای جریمه نشون باید در راستای قانون انجام دهند.

برای جلوگیری از جریمه‌های مالیاتی، چه اقداماتی باید صورت بگیرد؟

 • زمانی که اعضای هیئت مدیره عدم فعالیت شرکت را اعلام کنند، تراکنش‌های مالی و بانکی شرکت که شامل خرید و فروش است، ممنوع خواهد شد. برای مثال حتی خرید و فروش لوازم شخصی شرکا با استفاده از حساب شرکت ممنوع خواهد شد، چراکه در حکم فعالیت شرکت در نظر گرفته می‌شوند و توسط اداره مالیات قابل پیگیری خواهند بود.
 • اعضای هیئت مدیره باید به هر میزانی که لازم است، وضعیت عدم فعالیت شرکت را در سال مالی تمدید کنند و اسناد و مدارک را به روز نمایند.
 • چنانچه در اساسنامه شرکت، سرمایه و نقدینگی آن به صورت صریح و واضح بیان شده باشد، می‌بایست مبلغ ذکر شده در فرم اظهارنامه مالیاتی اضافه شود.
 • پیش از تنظیم اظهارنامه عدم فعالیت شرکت، اعضای هیئت مدیره و شرکا باید پرونده دارایی و مالیات خودشان را تشکیل بدهند؛ زیرا در غیر این صورت امکان طی کردن فرایند‌های مربوط به عدم فعالیت شرکت را نخواهند داشت.
 • چنانچه به هر شکلی مدارکی مبتنی بر شروع فعالیت‌ در شرکت، آن هم در دوره مربوط به عدم فعالیت، به دست اداره مالیات و دارایی برسد، شرکت به پرداخت جریمه‌های سنگین مالیاتی محکوم خواهد شد.
 • ضمن آشنایی با چند نکته مهم برای واحدهایی که عدم فعالیت دارند، به خاطر داشته باشید که در صورتی که عدم فعالیت شرکت در مدت زمانی طولانی ادامه پیدا کند، احتمال منحل شدن شرکت وجود خواهد داشت.

جمع بندی

در این مقاله ضمن مطرح کردن چند نکته مهم برای واحدهایی که عدم فعالیت دارند، به دلایل عدم فعالت و نحوه ثبت آن پرداختیم. به خاطر داشته باشید که ثبت نکردن عدم فعالیت شرکت به صورت قانونی و رسمی، جرایم مالیاتی سنگینی به دنبال خواهد داشت که می‌تواند بار بدهی‌های شرکت سنگین‌تر کند.

بنابراین اگر شرکتی دارید که به مرحله عدم فعالیت نزدیک می‌شود، حتما در جهت ثبت اظهارنامه‌ مربوط سریعا اقدام نمایید.

این مقاله را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هم‌اکنون عضو خبرنامه ما شوید