کارآفرینی چیست؟ چه کسی کارآفرین است

مقدمه‌: کارآفرینی چیست؟   

داشتن خلاقیت و ایده‌های نو در همه زمینه‌ها درهای جدیدی را به روی انسان‌ها می‌گشاید و راه‌های جدیدی را برایمان باز می‌کند. خلاقیت در زمینه کسب و کار نیز مفید است و به بازاریابی بهتر منجر می‌شود‌.

به طور کلی کارآفرینی را شاید بتوان ارائه ایده‌های نو در کسب و کار‌ها تعریف کرد‌. کارآفرین شخصی است که دیدگاه تازه خود را ارائه می‌کند و با برنامه‌ریزی صحیح به هدف‌های شغلی مورد نظر خود دست می‌یابد. اگر می‌خواهید بدانید که چه کارآفرینی چیست و چه تعریفی دارد، پیشنهاد می‌کنیم تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

تعریف امروزی واژه کارآفرینی  

کلمات «کارآفرین» و «کارآفرینی» بیش از سیصد سال پیش توسط اقتصاددان‌ها به کار برده شدند اما کارآفرینی به معنای امروزی خود حدود یک قرن است که کاربرد دارد. کارآفرینی در تعریف جدید خود به شکل یک علم تعریف می‌شود که در دانشگاه‌ها تدریس می‌شود.

از نظر شغلی افراد به دو دسته کارآفرین و کارمند تقسیم می‌شوند. برای این که بتوان تبدیل به یک کارآفرین شد، باید شخص ایده‌های نوآورانه‌ داشته باشد و با برنامه‌ریزی آن‌ها را پیاده کند. به تعریف ژورف شومپیتر پدر علم کارآفرینی نو آوری در پنج حوزه تعریف می‌گردد:

  1. اینکه محصولی از قبل وجود داشته باشد و کارآفرین بازار جدیدی برای این محصول بسازد.
  2. برای ساخت یک محصول قدیمی از روش‌های جدیدی استفاده کند، به عبارت دیگر نوآوری در شیوه تولید داشته‌ باشد.
  3. منایع جدیدی را برای تامین مواد اصلی محصولات پیدا کند.
  4. ساختار صنعت‌هایی که از قبل وجود دارند را تغییر دهد‌.
  5. ایده‌ای برای یک کالای جدید ارائه دهد و آن کالا را به بازار عرضه کند.

بدون کارآفرینان جریان بازار افت می‌کند و جنب و جوش آن از بین می‌رود. کارآفرینان بازار را زنده نگه می‌دارند و به معاملات و بازاریابی جهت می‌دهند. ایده‌های نو همواره در کسب و کار‌ها تغییراتی ایجاد می‌کنند و هر چه قدر این ایده‌ها موفق‌تر باشند، این تغییرات بیشتر و مهم‌تر خواهند بود. تعریفات زیادی برای واژه کارآفرینی وجود دارد، اما هیچ گاه بر سر این موضوع که کارآفرینی چیست بین همگان اتفاق نظر نبوده‌است.

کارآفرینی چیست
کارآفرینی چیست

چه کسی کارآفرین است؟

کارآفرین، ویژگی‌های خاصی دارد که او را از کارمندان معمولی متمایز می‌کند و این به طرز فکر متفاوت و خلاقیت او برمی‌گردد‌. کارآفرین شخصی خلاق است که در زمینه‌ای خاصی از کسب و کار پیشرو است.

او شخصی است که ریسک‌های احتمالی شکست را می‌پذیرد و با پیش بینی آينده سعی می‌کند خودش آینده‌ای از نو بسازد. در دیدگاه علمی و از نظر دانشگاهیان انواع تعریف‌ها برای کارآفرین و کارآفرینی وجود دارد که در ادامه به آن‌ها می‌پردازیم.

کارآفرینی یا ارزش آفرینی؟

یک دیدگاه این طور بیان می‌کند که کار آفرینی باید ارزش جدیدی در بازار ایجاد نماید‌. در این دیدگاه بیان می‌شود که ساختن یک ارزش اقتصادی جدید در جامعه ارزش بالایی دارد و نسبت به تعداد شغل‌های ایجاد شده مهم‌تر است.

برای مثال، یک شرکت اگر شغلی جدید و نوآورانه ارائه دهد و افراد کمی را استخدام کند، ارزش آفرینی بیشتری نسبت به شرکتی دارد که شغلی معمولی را برای تعداد زیادی از افراد ایجاد می‌نماید‌.

کارآفرین چطور فکر می‌کند؟

کارآفرین به امکانات موجود به دقت می‌نگرد و آن‌ها را ارزیابی می‌کند‌. او با خود فکر می‌کند که در میان این امکانات چه کاستی وجود دارد‌؟ آیا می‌توان روشی جدید برای تولید یا کالایی مفید ایجاد کرد؟ کارآفرین سعی می‌کند نیاز مردم را به کالایی جدید ببیند و با آینده‌نگری فرصت‌های جدید را از آن خود کند‌.

کارآفرین اقتصاد را در جهتی پیش می‌برد که از روش‌های نوین استفاده کند. برای پاسخ این سوال که کارآفرینی چیست، باید گفت که کارآفرینی چیزی نیست جز دیدن فرصت‌های نو در آینده و عملی کردن ایده‌های جدید.

کارآفرینی چیست
کارآفرینی چیست

ریسک پذیری و تمرکز در کارآفرینان اهمیت دارد

شاید بتوان بعضی از جنبه‌های بازاریابی را پیش بینی کرد اما هرگز نمی‌توان به طور کامل از همه چیز مطمئن بود‌. کارآفرین ریسک پذیر است و این به او کمک می‌کند که اندیشه‌های گسترده‌تری داشته باشد و از شکست نترسد.

اگر کارآفرین با ترس از شکست فکر کند هرگز ایده‌های نو به ذهنش نخواهد رسید‌‌. پس از ارائه ایده نو، کارآفرین باید سریع‌تر عمل کند. او باید بستر مناسب را برای پیاده کردن ایده‌هایش انتخاب نماید و هزینه و وقت کافی را به کارآفرینی اختصاص دهد. تمام تمرکز او باید بر مسیر جدیدی باشد که انتخاب کرده‌است، در غیر این صورت موفق نخواهد شد.

جمع بندی درباره این موضوع که کارآفرینی چیست؟

به طور کلی کارآفرینی را باید به صورت دیدگاهی متفاوت در تجارت تعریف نمود‌‌‌‌. کارآفرین فردی آینده‌نگر با ایده‌های نو است که در بازار روزمره تحولاتی ایجاد می‌نماید‌‌. برای اینکه کارآفرین باشید علاوه بر داشتن ذهنی خلاق باید آموزش‌ بینید و تجربه کسب کنید‌. باید بازار و جریان آن را از نزدیک لمس کنید و درباره مراحل تولید کالا‌ها، بازاریابی و تبلیغات به اندازه کافی پژوهش کنید‌‌.

برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید به وبسایت ما مراجعه نمایید. با ما در ارتباط باشید تا شما را راهنمایی کنیم‌ و پاسخ سوال‌هایتان را در مورد اینکه کارآفرینی چیست و چه کسی کارآفرین است بدهیم.

این مقاله را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هم‌اکنون عضو خبرنامه ما شوید