کد اقتصادی چیست و چه کاربردی دارد؟ مراحل ثبت نام و دریافت کد اقتصادی

شرکت‌های خصوصی یکی از ارکان اقتصادی هر کشوری محسوب می‌شوند. این شرکت‌ها خدمات و کالاهای مورد نیاز مردم را تامین کرده و به دولت‌ها مالیات می‌پردازند. این شرکت‌های خصوصی در ایران برای فعالیت نیاز به کدی به نام «کد اقتصادی» دارند. در این مقاله قصد داریم تا بررسی کنیم کد اقتصادی چیست و شرکت‌ها  برای دریافت آن باید چه اقداماتی انجام دهند.

کد اقتصادی چیست؟

کد اقتصادی یک شماره 12 رقمی است که برای شناسایی واحدهای اقتصادی در کشور ما به کار می‌رود. همان طور که افراد در ایران یک کد اختصاصی به نام «کد ملی» برای شناسایی دارند، کسب و کارها و یا واحدهای اقتصادی نیز برای شناسایی و انجام امور خود نیاز به کد اقتصادی ویژه و خاص خود دارند. این کد توسط سازمان امور مالیاتی کشور که خود زیر مجموعه وزارت امور اقتصادی و دارایی است به کسب و کارها اختصاص پیدا می‌کند.

کاربردهای کد اقتصادی

این کد یک شماره و کد اختصاصی برای کسب و کار شما محسوب می‌شود و کاربرهای زیادی در پیشبرد فعالیت‌های شرکت شما دارد. از جمله:

 • دریافت کارت بازرگانی
 • دریافت گواهی ارزش افزوده
 • ارائه اظهارنامه مالیاتی به سازمان امور مالیاتی کشور
 • ارائه اظهارنامه ارزش افزوده
 • بستن قراردادهای تجاری با دیگر شرکت‌ها و اشخاص حقیقی و حقوقی
 • شرکت در مناقصه‌ها و مزایده‌های رسمی

مدارک لازم برای اخذ کد اقتصادی

برای دریافت کد اقتصادی مدارکی مربوط به شرکت و یا کسب و کار شما لازم است. این مدارک باید در دو نسخه تهیه شوند:

 • کپی شناسنامه و کارت ملی اعضای هیئت مدیره شراکا و سهامداران
 • گواهی امضای همه افرادی که در شرکت حق امضا دارند برای اداره دارایی
 • تکمیل دفترچه اخذ کد اقتصادی
 • کپی برابر اصل اجاره‌نامه محل شرکت که دارای کد رهگیری و هولوگرام باشد.
 • کپی برابر اصل تمام مدارک ثبت شده شرکت
کد اقتصادی چیست
کد اقتصادی چیست

روند کار برای اخذ کد اقتصادی چیست؟

ابتدا باید مدارکی که گفته شد را کامل تهیه کرده و به محل تشکیل پرونده اخذ کد اقتصادی در اداره امور مالیاتی تحویل دهید. سپس یک نسخه دیگر از همین مدارک را باید به بخش مستغلات در همین اداره تحویل دهید.

پس از طی این مراحل کارشناس اداره دارایی به صورت سرزده به شرکت شما مراجعه کرده و اطلاعات مربوط به آدرس و دیگر اطلاعات داده شما را راستی آزمایی می‌کند و گزارشی به اداره دارایی ارائه می‌کند.

بخش مستغلات پس از طی این مرحله اخذ کد اقتصادی برای شرکت شما را بلامانع اعلام می‌کند. پس از طی این مراحل اداره دارایی مورد نظر یک کد اقتصادی 12 رقمی به کسب و کار شما اختصاص می‌دهد.

مزایای گرفتن کد اقتصادی چیست؟

همه فعالیت‌ها و قراردادهای شرکت شما با استفاده از این کد اقتصادی به انجام می رسد. برخی از مهم‌ترین مزایای اخذ این کد اقتصادی برای شرکت‌ها و کسب و کارها، عبارت است از:

 • کد اقتصادی برای انعقاد انواع قراردادها با دیگر شرکت‌ها ضروری است و به شرکت و کسب و کار شما اعتبار و ارزش می‌دهد.
 • شرکت شما برای شرکت در انواع مناقصه‌ها و مزایده‌ها به این کد اقتصادی نیاز دارد. همچنین برای دسترسی به امکان رتبه‌بندی شرکت که پیش‌نیازی برای شرکت در مناقصه‌ها است نیاز به کد اقتصادی دارید.
 • واردات و صادرات دو موضوعی است که فعالیت بسیاری از شرکت‌ها در ایران بر آن استوار است. برای واردات و صادرات شرکت شما نیاز به کارت بازرگانی معتبر دارد. یکی از پیش‌نیازهای اخذ کارت بازرگانی داشتن کد اقتصادی است.
 • شما با پرداخت به موقع و سالیانه مالیات می‌توانید شامل معافیت‌های مالیاتی شوید. برای استفاده از این معافیت‌ها باید کد اقتصادی داشته باشید.
کد اقتصادی چیست
کد اقتصادی چیست

مراحل ثبت نام و دریافت کد اقتصادی

 1. ابتدا باید به سایت امور مالیاتی کشور مراجعه و وارد بخش «اخذ کد اقتصادی» شوید.
 2. سپس وارد بخش «پیش ثبت نام کد اقتصادی» شوید.
 3. اطلاعات درخواستی را وارد نمایید و دکمه ثبت را انتخاب کنید.
 4. یک نام کاربری و رمز عبور برای شما ارسال خواهد شد. با استفاده از آن‌ها بار دیگر به سایت وارد شوید.
 5. روی ثبت نام الکترونیکی کد اقتصادی کلیک کنید. از شما اطلاعات و یا مدارکی برای ثبت در پرونده خواسته می شود. اطلاعات و اسناد را وارد کرده و دکمه ثبت را بزنید.
 6. پس از طی مراحل لازم در سازمان امور مالیاتی در این مرحله و در صورت صحت مدارک و اطلاعات کد اقتصادی برای شما اختصاص پیدا می‌کند.

سخن آخر

در این مقاله دانستیم که کد اقتصادی چیست و چه کاربردهایی برای کسب وکارها و شرکت‌های گوناگون دارد.کد اقتصادی برای شناسایی واحدهای اقتصادی در کشور به کار می‌رود و یک شماره 12 رقمی است.

برای اخذ  این کد باید به اداره امور مالیاتی مراجعه و یا به صورت آنلاین در سایت این سازمان اقدام نمایید. کد اقتصادی یک پیش نیاز برای فعالیت‌های اقتصادی در شرکت‌ها و کسب وکارها به شمار می‌رود.

شما برای شرکت در مزایده‌ها و مناقصه‌ها، عقد قراردادها با دیگر شرکت‌ها، اخذ کارت بازرگانی برای صادرات و واردات و نیز استفاده از معافیت‌های مالیاتی به کد اقتصادی نیاز خواهید داشت.

این مقاله را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هم‌اکنون عضو خبرنامه ما شوید