گواهی ارزش افزوده چیست؟ دریافت، استعلام و بررسی اعتبار گواهی ارزش افزوده

اگر به فاکتور خریدهایتان دقت کرده باشید و یا روی اقلام و کالاهای گوناگونی که از مغازه‌ها خرید می‌کنید را  چک کرده باشید، حتما با مفهومی به نام ارزش افزاوده و یا مالیات بر ارزش افزوده آشنایی دارید.

این کلمه چندسالی است که وارد واژگان پرکاربرد اقتصادی در بین مردم و کارشناسان شده است. همه ما به صورت‌های گوناگون به دولت مالیات می‌پردازیم. مالیات بر درآمد، مالیات بر ارث و مالیات بر ارزش افزوده از جمله این مالیات‌ها هستند.

مالیات در بسیاری از کشورهای جهان اولین و مهم‌ترین منبع درآمدی دولت‌ها است و در ایران نیز در سال‌های اخیر به یکی از بزرگ‌ترین منابع مالی دولت‌ها تبدیل شده است. گواهی ارزش افزوده نیز نزد فعالان اقتصادی و مشاغل گوناگون واژه آشنایی است.

اما این گواهی چیست و چه ارتباطی با مالیات بر ارزش افزوده دارد؟ با هم این مفاهیم را بررسی خواهیم کرد و در ادامه خواهیم دانست که برای دریافت، استعلام و بررسی اعتبار گواهی ارزش افزوده چه باید کرد.

مالیات بر ارزش افزوده چیست؟

مالیات بر ارزش افزوده یکی از انواع مالیات غیرمستقیم است که از بیشتر کالاها و خدماتی که توسط مشاغل گوناگون به فروش می‌رسند و یا خریده می‌شوند اعمال می‌شود. به عبارت دیگر مالیات بر ارزش افزوده، مالیاتی است که از اختلاف قیمت بین هنگام فروش و خرید کالاها و خدمات گرفته می‌شود.

این مالیات بر تمام مراحل در زنجیره تولید، توزیع و فروش کالاها اعمال می‌شود. این نوع از مالیات در 160 کشور جهان بر روی انواع کالا و خدمات اعمال می‌شود و منبع درآمدی مهم برای کشورها به حساب می‌آید.

گواهی ارزش افزوده چیست؟

گواهی ارزش افزوده، مجوزی است که به صاحبان مشاغل و فروشندگان و ارائه کنندگان کالا و خدمات اجازه می‌دهد تا از خریداران مالیات بر ارزش افزوده دریافت کنند.

تنها مشاغلی می‌توانند از خریداران و مشتریان خود مالیات بر ارزش افزوده را اخذ نمایند که قبلا این گواهی را دریافت کرده باشند. همه شرکت‌های ایجاد شده در کشور ما پس از ثبت شرکت و دریافت کد اقتصادی موظف به دریافت گواهی ارزش افزوده هستند.

تصویر2

برای گرفتن گواهی ارزش افزوده چه باید کرد؟

برای اخذ این گواهی ابتدا باید وارد سایت www.evat.ir شوید. ابتدا باید در سایت ثبت نام کنید و پس از این کار با نام کاربری و رمز عبور خود در سایت وارد شوید. سپس از کادر سمت راست صفحه باز شده گزینه «درخواست گواهینامه ثبت نام» را انتخاب نمایید.

درصفحه باز شده شما باید کد رهگیری سامانه شماره اقتصادی مشخصات و توضیحات خود را وارد کرده و روی گزینه ثبت کلیک کنید. در مراحل بعدی شما باید برخی از مدارک را در این سایت وارد کنید. این مدارک را در مراحل مختلف ثبت نام نیاز خواهید داشت:

 • کد اقتصادی شرکت
 • کدپستی دفتر و یا محل به همراه کد پستی پیمانکار
 • کپی از مدارک شناسایی اعضای شرکت
 • گواهی فعالیت شرکت در سامانه رتبه‌بندی
 • آگهی تاسیس شرکت
 • وکالتنامه
 • تغییرات در شرکت در صورت بروز

در ادامه ثبت نام به مدارک زیر نیز نیاز خواهید داشت:

 • کد اقتصادی
 • نام بانک شرکت و شعبه آن، کد شعبه و شماره حساب
 • تلفن و آدرس اعضای هیئت رئیسه شرکت
 • نام و مدارک شناسایی اعضای شرکت

استعلام و بررسی اعتبار گواهی ارزش افزوده چگونه است؟

گواهی ارزش افزوده پس از بررسی مدارک و برای ۶ ماه تا 1 سال به شرکت‌ها داده می‌شود و پس از انقضای آن، شرکت‌ها موظف هستند تا نسبت به تمدید آن در همین سایت اقدام نمایند.

اما چگونه می‌توانیم از اعتبار این گواهی که به افراد و یا شرکت‌ها داده می‌شود، اطلاعات کسب نماییم؟ برای این منظور، سازمان امور مالیاتی کشور، سامانه‌ای را برای استعلام اعتبار گواهی ارزش افزوده اختصاص داده است.

برای این منظور ابتدا باید عبارت «اعتبار گواهی ارزش افزوده» را جستجو کنید و در نتایج جستجو وارد « بررسی اعتبار گواهی ارزش افزوده» شوید. در صفحه باز شده سه کادر برای وارد کردن اطلاعات وجود دارد.

یک کادر مربوط به عنوان مودی، کادر بعدی، مربوط به شماره اقتصادی جدید و کادر سوم به شماره ملی مودی اختصاص دارد. اگر بررسی این گواهی برای شرکت خود را انجام می‌دهید، می‌توانید کد اقتصادی را وارد کنید و در صورتی که گواهی به شخص داده شده است کد ملی خود  و یا شخص مودی را وارد نمایید و بر روی آغاز جستجو کلیک کنید. نتیجه پس از جستجو در کادر پایین صفحه نشان داده می‌شود.

سخن آخر

گواهی ارزش افزوده مجوزی است که به شرکت‌ها و یا افراد حقیقی ارائه‌کننده خدمات و یا کالاها اجازه می‌دهد تا از خریداران مالیات بر ارزش افزوده دریافت کنند. برای کسب این گواهی باید به سایت www.evat.ir مراجعه کرده و اطلاعات و مدارک مربوط به شرکت خود را وارد نمایید.

اعتبار این گواهی 6 ماهه و یا 1 ساله است و پس از پایان این مدت باید برای تمدید آن در همین سایت اقدام نمایید. برای استعلام اعتبار این گواهی نیز باید از طریق همین سایت، اقدام نمایید.

این مقاله را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هم‌اکنون عضو خبرنامه ما شوید