یوزانس چیست و کاربرد آن در کجاست

یوزانس یکی از انواع اعتبار اسنادی است که در فرایند پرداخت هزینه محصول یا کالای خریداری شده به کار می‌رود. در این روش فروشنده در هنگام فروش محصول یا کالای موردنظر به خریدار مدت زمانی را مهلت می‌دهد تا هزینه کالای فروخته شده را پرداخت کند‌. همچنین توسط یک توافق‌نامه و قراردادی که در بین دو طرف فروشنده و خریدار عقد می‌شود، خریدار می‌بایست مبلغی را به عنوان بهره یا سود در زمان پرداخت هزینه کالا به فروشنده بپردازد. اگر می‌خواهید بدانید یوزانس چیست و در کجا از آن استفاده می‌شود تا پایان این مقاله با ما همراه باشید تا به صورت جامع به بررسی آن بپردازیم.

یوزانس چیست؟

کلمه یوزانس به معنی مهلت و مدت زمان مشخص است که یک فروشنده هنگام فروش محصولات یا تجهیزات به خریدار می‌دهد. خریدار موظف است طبق مدت زمان مشخص شده که مورد تأیید دو طرف است مبلغ مورد نظر را به فروشنده پرداخت کند.

علاوه بر این موضوعی در رابطه با معاملات توسط اعتبار اسنادی یوزانس وجود دارد که در آن خریدار باید مبلغی به عنوان سود یا بهره که در قرارداد مشخص شده و مورد تأیید دو طرف است را در هنگام پرداخت هزینه کل کالا به فروشنده بپردازد.

گاهی ممکن است فروشنده راضی به انجام معامله به صورت اسناد اعتباری یوزانس با مشتری نباشد. در این صورت یک شخص ثالث وارد معامله می‌شود. این شخص ثالث معمولاً یک بانک تجاری یا یک مؤسسه اعتباری است که هزینه کالای موردنظر را به شخص فروشنده پرداخت می‌کند و خریدار کالای موردنظر را دریافت می‌کند. در این صورت قرارداد و سند اعتباری یوزانس با شخص ثالث که یک بانک تجاری یا مؤسسه اعتباری صورت می‌گیرد و شخص خریدار می‌بایست وجه پرداختی را در زمان تعیین شده به شخص ثالث پرداخت کند.

قوانین و مقررات اعتبار اسنادی یوزانس

در ادامه پاسخ به سوال یوزانس چیست و چه کاربردی دارد می‌خواهیم به بررسی قوانین و مقررات آن بپردازیم.

جهت خرید محصول یا کالای موردنظر شخص خریدار مستلزم پرداخت مبلغ آن است. اما با گسترش و افزایش روش‌های پرداختی روش‌های دیگری به‌غیراز روش نقدی به میان آمده است که باعث می‌شود انجام بسیاری از معاملات به شیوه‌ای آسان‌تر و با سرعت بیشتر صورت گیرد. یکی از این روش‌ها که امروز بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد شیوه اعتبار اسنادی است که در بین مردم از پرکاربردترین و مهم‌ترین روش‌ها یاد می‌شود.

در پاسخ به سؤال یوزانس چیست و چه کاربردی دارد می‌توان گفت که یوزانس در واقع یکی از روش پرداختی به شمار می‌آید که در این روش به جای پرداخت هزینه کالا یا تجهیزات خریداری شده به طور مستقیم و در هنگام دریافت کالا، پرداخت به صورت ارائه سند و مدارک مورد نظر به مؤسسه اعتباری یا بانک تجاری که مورد تأیید دو طرف فروشنده و خریدار است انجام می‌شود.

در واقع مؤسسه اعتباری یا بانک تجاری که به عنوان شخص ثالث در این قرارداد حضور دارد مبلغ هزینه کالا یا تجهیزات خریداری شده را در هنگام خرید به شخص فروشنده پرداخت می‌کند. خریدار نیز طی یک قرارداد که زمان پرداخت در آن مشخص شده است هزینه را به مؤسسه یا بانک اعتباری پرداخت می‌کند.

کاربرد سند اعتباری یوزانس در کجا است؟

در ادامه مبحث یوزانس چیست و کاربرد آن در کجا است می‌توان گفت که این روش پرداخت بیشتر در معاملات بزرگ تجاری و بین‌المللی کاربرد دارد. اعتبارات اسنادی در واقع یک نوع تعهدی است که شخص ثالث یعنی بانک تجاری و مؤسسه اعتباری بین دو طرف فروشنده و خریدار ایجاد می‌کند. این سند حاوی جزئیات و اطلاعات مبلغ پرداختی است که قرار است در تاریخ مشخص شده خریدار آن را پرداخت کند.

اگر خریدار قادر به پرداخت کل هزینه یا بخشی از آن نباشد در این صورت بانک یا مؤسسه موظف است که مبلغ مورد نیاز را به فروشنده پرداخت کند؛ بنابراین این اسناد بیشتر برای جلب اعتماد و اطمینان فروشنده به علت پرداخت کامل هزینه کالا خریداری شده صورت می‌گیرد و این‌گونه به معاملات تجاری و بین‌المللی سرعت می‌بخشد.

همچنین این اسناد اعتباری مشکلات احتمالی که ممکن است به علت دور بودن مسافت و تفاوت قوانین و مقررات دو کشور مختلف خریدار و فروشند وجود داشته باشد را کاهش می‌دهد. با وجود این‌ها سند اعتباری یوزانس در معاملات تجاری و بین‌المللی بسیار پرکاربرد است.

انواع اعتبار اسنادی یوزانس چیست؟

در ادامه مبحث یوزانس چیست و چه کاربردی دارد قصد داریم با انواع یوزانس نیز آشنا شویم. به طور کلی اعتبارات اسنادی توسط بانک‌‌های تجاری و مؤسسات مالی معتبر صادر می‌شوند. این اسناد معمولاً در تجارت‌های بین‌المللی که بین دو یا چند کشور صورت می‌گیرد کاربرد دارد که باعث سهولت انجام معاملات و تسریع فرایند آن می‌شود. اعتبارات اسنادی دارای انواع مختلفی هستند که در ادامه به بررسی برخی از آن‌ها می‌پردازیم.

اعتبارات یوزانس وارداتی

این نوع اسناد به اعتباراتی گفته می‌شود که طی آن کالا یا تجهیزاتی از خارج از کشور به کشور وارد می‌شود و مورد استفاده قرار می‌گیرد. به بیان دیگر طرف خریدار کشور خودمان است.

اعتبارات یوزانس صادراتی

همان‌طور که از نامش پیداست این نوع استاد به اعتباراتی گفته می‌شود که فروشنده کالا یا تجهیزات کشور خودمان است و خریدار کشور دیگری است.

اسناد قابل برگشت Revocable L/C

در این نوع اسناد اعتباری شخص خریدار یا شخص ثالث که همان بانک‌های تجاری یا مؤسسات مالی هستند می‌توانند هرگونه اصلاحات یا تغییراتی را بدون اطلاع فروشنده در مفاد استاد اعتباری بدهند. در این نوع اسناد اعتباری فروشنده اطمینان لازم را به مفاد قرارداد ندارد و به همین علت از این نوع اسناد اعتباری زیاد استفاده نمی‌شود؛ زیرا امکان برآورده نشدن انتظارات و ضرر مالی شود.

اسناد غیرقابل ‌برگشت Irrevocable L/C

در ادامه پاسخ به سوال یوزانس چیست و کاربرد آن در کجا است به معرفی اسناد غیرقابل برگشت می‌پردازیم.

در این نوع اسناد اعتباری هر نوع اصلاحات و تغییرات در مفاد اعتبارات وابسته به رضایت فروشنده است. در این صورت شخص ثالث و شخص خریدار بدون اطلاع فروشنده به تنهایی نمی‌توانند تغییراتی در اعتبار اسناد یوزانس ایجاد کنند. همین امر موجب شده است تا این نوع از اسناد اعتباری بیشتر مورد قبول و اعتماد فروشندگان قرار بگیرد.

اعتبار اسنادی نسیه یوزانس Usance L/C

در این اسناد مبلغ اعتبار بلافاصله پس از ارائه قرارداد و اسناد پرداخت نمی‌شود؛ بلکه این مبلغ در موعد مشخص شده در قراردادی که با رضایت دو طرف فروشنده و خریدار صورت گرفته است پرداخت می‌شود. در واقع در این نوع اسناد فروشنده مهلت معینی را به خریدار می‌دهد تا در آن زمان هزینه کالا یا تجهیزاتی که دریافت کرده است را پرداخت کند‌. این معاملات به طور معمول در کشور‌هایی انجام می‌شود که دچار کمبود ارز هستند‌.

اعتبار اسناد یوزانس گردان Revolving L/C

این نوع از اعتبار اسنادی به طور خودکار تمدید می‌شود‌. در واقع بعد از پایان زمان معین شده مجدداً همان مقدار زمان و مبلغ تمدید می‌شود. با این کار دیگر نیازی به افتتاح حساب جدید نیست. اگر نیاز به اصلاح بود با رضایت دو طرف می‌توانند جزئیات را اصلاح کنند.

جمع بندی

در این مقاله سعی کردیم به سؤال یوزانس چیست و در کجا کاربرد دارد پاسخ دهیم. دانستیم که اعتبار اسنادی یوزانس در واقع قرارداد و سندی است بین دو طرف فروشنده و خریدار و در صورت نیاز شخص ثالث صورت می‌گیرد. با وجود این اسناد دو طرف یک معامله می‌توانند با اطمینان خاطر نسبت به خرید و فروش خود اقدام کنند. همچنین با کمک این اسناد فرایند معامله سرعت بیشتری می‌گیرد و به صورت مطمئن‌تری پیش می‌رود.

این مقاله را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هم‌اکنون عضو خبرنامه ما شوید